FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 14-05-2022 15:01

Karayiğit, “Çiftçilik dünyanın en kutsal mesleğidir”

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Oda Başkanı Karayiğit, “Çiftçilik dünyanın en kutsal mesleğidir” ifadelerini kullandı.

Karayiğit, “Çiftçilik dünyanın en kutsal mesleğidir”

 

 

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Oda Başkanı Karayiğit, “Çiftçilik dünyanın en kutsal mesleğidir” ifadelerini kullandı.

 

Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle açıklama yapan Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, çiftçilerin her koşulda fedakarca üretime devam ettiğini belirtti. Çiftçiler Günü’nü kutlayan Oda Başkanı Karayiğit, soframızda ve giydiğimiz kıyafetlerde çiftçilerin büyük emeği olduğunu vurguladı.

 

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit yaptığı açıklamada, “Çiftçilik dünyanın en kutsal mesleğidir. Bayramı, tatili olmadan ülkesi için fedakârca çalışan, alın terinin karşılığını alamamasına rağmen yine de sabrederek üretmeyi düşünen, kalbi vatan sevgisiyle çarpan çiftçilerimizin bir Çiftçiler Gününü daha kutluyoruz” dedi.

 

Açıklamasını sürdüren Oda Başkanı Karayiğit, “Şahsım olarak yıllardır tarım sektörünün içerisindeyim. Çiftçilik zor meslektir. Yediğimiz her ekmekte, içtiğimiz her çorbada, giydiğimiz her kıyafette çiftçilerimizin hakkı ve alın teri vardır. Geçimini topraktan sağlayan, topraktan aldığı ürüne değer katarak onu bizlere ulaştıran çiftçilerimizin emeği kutsaldır. Büyük emeklerle ve fedakârlıklarla faaliyetlerini sürdüren, ülkemize değer katan çiftçilerimiz sadece bir gün değil, yılın her günü başımızın tacıdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Efendimiz’ dediği çiftçimiz efendi yaşamanın çok ötesinde hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Sektörde girdi maliyetlerinin çok yüksek olması ve pazarlama sorunlarından dolayı, çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını alamamaktadır. Üreten, ürettiği ile ülkesini hatta dünyayı besleyen Türk Çiftçisi hak ettiği değeri görememektedir. Ancak bizler; çiftçimizin sesi, temsilcisi olmaya, onların sorunlarını anlatmaya ve çözümler üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Toprağın bereketinin üretime, üretimin zenginliğine ve huzur ortamına katkı sağlaması için uğraşan, tek amaçları üretmek, üretirken insanca ve namerde muhtaç olmadan yaşamak arzusuyla toprağı işlemeye gayret eden çiftçilerimizin 14 Mayıs Çiftçiler Günü’nü şahsım ve Odamız adına kutluyor, ürünlerinin bereketli, geleceklerinin umutlu olmasını diliyorum. Ve son olarak çiftçi üretmezse Türkiye hatta dünya aç kalır diyorum.

 

Muğla ve Fethiye çiftçisine katkılarından dolayı Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün’e teşekkür ediyorum. Yerel tohum bankacılığı, çiftçilere fide dağıtımı ve kadın çiftçilerimize keçi dağıtımı ile önemli hizmetlere imza attılar. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliğinde son teknoloji ile kurdukları toprak, su ve yaprak tahlil laboratuvarı ile üreticilerimizin sorunlarını çözmüşlerdir.  

 

Karaçulha Toptancı Hali içinde bulunan 10 dönümlük alanın, altyapı çalışmaları Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün’ün talimatları ile tamamlandı. Bu alana çiftçilerimiz için kapalı bir bekleme alanı yapılacak. İçerisinde lavabo ve kantin bulunacak. Böylelikle kışın yağmurdan, yazın da güneşten korunmuş olacaklar. Eylül-Ekim gibi tamamlanmış olacak. Bildiğiniz gibi Fethiye’de fuar organizasyonları düzenliyoruz. Bunun için de kapalı alan sıkıntısı çekiyoruz. Yine başkanımızdan bu yeri fuarlar için kullanma sözü aldık. Tekrar başkanıma ve şükranlarımı sunuyorum.”