FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 21-04-2021 18:52   Güncelleme : 21-04-2021 18:52

KAPALI OTELLERE KATI ATIK ÜCRETİ

BAZI BELEDİYELER DESTEK VERİYOR, MUSKİ PARA İSTİYOR

KAPALI OTELLERE KATI ATIK ÜCRETİ

 

Türkiye’de birçok belediye esnaflara destek olmak için çeşitli alternatifler üretirken, Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü (MUSKİ) neredeyse geçen yıldan bu yana kapalı otellere su faturasıyla birlikte katı atık bedeli göndermeye devam ediyor. Birçok turizmci tepkili.

Pandemi nedeniyle geçen yıl geliri 3’te 2 oranında azalan turizmde, bazı oteller hiç açmayarak 2020 yılını kapalı geçirdiler. Bu yıl adeta ölüm kalım yılı. Son bir yılda bankalara borçları yüzde 43 artan turizmcinin bir gözü vaka sayısındayken diğer gözü ise 2021 yılı sezonunda.

Günlük vaka sayısının salgının başından bu yana görülen en yüksek seviyelere ulaşması, en çok turizm sektörünü endişelendiriyor. 2020’yi kayıp yıl olarak geçiren sektörde umutlar 2021’e ertelenmişti.

Turizm sektörünün bankalara olan kredi borcu 2019 sonunda 95,6 milyar lirayken, 2020 sonunda bu tutar 136,4 milyar liraya yükseldi. Artış yüzde 43 olduğu vurgulanıyor.

BAZI BELEDİYELER DESTEK VERİYOR, MUSKİ PARA İSTİYOR

Türkiye’de birçok belediye esnafın yanında olmak için destekler açıklarken Muğla Büyükşehir Belediyesi ise adeta duruma gözlerini yumuyor.  Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü geçen yıldan bu yana kapalı otellere su faturasının yanında katı atık bedeli de göndermeye devam ediyor. Turizmciler duruma tepki gösterirken “Otelimizde katı atık çıkmıyor ama inatla bizden para tahsil edilmeye devam ediliyor. Böyle bir turizm şehrinde belediye bize yardımcı olması gerekirken bu şekilde davranması bizi üzüyor” dediler.