MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 08-06-2022 12:29

KADES Muğla’da 14 bin 850 kadına tanıtıldı

KADES Muğla’da 14 bin 850 kadına tanıtıldı

KADES Muğla’da 14 bin 850 kadına tanıtıldı

Muğla’da, Kadın Destek Uygulamasının (KADES) 14 bin 850 kadına aktif tanıtımının yapıldığı ve yaklaşık 400 kadının uygulamayı indirip aktifleştirmesine yardımcı olunduğu bildirildi.

Muğla’da, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Komisyonu’nun 2022 yılı 2’nci toplantısı Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında yapıldı.
Toplantıda, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engellemek ve önüne geçebilmek için İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünce kullanıma sunulan Kadın Destek Uygulamasının (KADES) Muğla Emniyet Müdürlüğü, Muğla Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi ve ilgili kurumlarca 14 bin 850 kadına aktif tanıtımının yapıldığı, yaklaşık 400 kadının uygulamayı indirip aktifleştirmesine yardımcı olunduğu belirtildi.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planında yer alan hususlar değerlendirildi.
Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla’da Polis sorumluluk bölgesinde KADES üzerinden ihbar alındıktan sonra ortalama 5 dakikada ekiplerin olay yerine gelip müdahale ettiğini belirtti.
‘Şiddete sıfır tolerans’ ilkesi ile kadına yönelik her türlü şiddeti önleme amacıyla koruyucu ve önleyici çalışmalar başta olmak üzere çalışmaların kararlılıkla devam ettiğini ifade eden Tavlı, akıllı telefon kullanıcısı kadınların telefonlarında KADES uygulamasını aktif halde bulundurmalarını tavsiye etti.
Akıllı telefonu olan kadınlar, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından “Kadın Destek Uygulamasını (KADES) ücretsiz olarak indirip uygulamaya kimlik numarası tanımlaması sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğünden gelen aktivasyon kodu ile uygulama aktif hale geliyor.
Aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 112 Acil Çağrı Merkezine ulaşıyor. 
Yardım çağrısının ardından vakit kaybetmeden çağrının yapıldığı bölgeye en yakın ekip veya devriye sevk edilerek, olaya müdahalesi sağlanıyor.