SİYASET
Giriş Tarihi : 12-07-2021 16:03   Güncelleme : 12-07-2021 16:03

İlçe Başkanı Öztürk, “Fethiye’nin çözüm bekleyen sorunları var”

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Fethiye’nin gündemine ilişkin basın açıklaması yaptı.

İlçe Başkanı Öztürk, “Fethiye’nin çözüm bekleyen sorunları var”

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Fethiye’nin gündemine ilişkin basın açıklaması yaptı. İlçe teşkilatında, yönetim kurulu üyelerinin yer aldığı açıklamada Fethiye’nin çözüm bekleyen sorunları olduğunu söyledi.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Bildiğiniz üzere halkımızı canından bezdiren, bitmek bilmeyen, çözüm bekleyen sorunları var. Bu sorunların başında vatandaşımızı bezdiren, ağır yürüyen alt yapı çalışmaları bulunmakta. Kuşku yok ki altyapı çalışmaları yapılmalı. Bizler de altyapı eksikliklerinin giderilmesini istiyoruz. Şu an ilçemizde yapılmakta olan çalışmalar için Cumhur İttifakı Belediye Meclis Üyeleri olarak Fethiye Belediye Meclisi’nde yatırım kararlarına oy birliği ile destek verdik. Desteğimizi verirken de gerekli uyarıları yaptık. Vatandaşımızı, esnaflarımızı, işletmecilerimizi mağdur etmeyelim. İnşaat çalışmalarını  hızla yapalım ve bitirelim. Hizmet yapılsın ama ezaya, cefaya dönüşmesin dedik. Maalesef böyle olmadı. Sanki başımıza gelecekleri önceden gördük. Sahil bandında çalışmalar 15 Nisan’da bitecek, Çalış Plajı 15 Mayıs’ta bitecek, Baha Şıkman Caddesi,Taşyaka, Ovacık, HisarönüHaziran sonu bitecek denildi.  Bu gün 12 Temmuz. Valilik tarafından inşaat yasağı süresi uzatıldı. Her türlü destek verildi ancak durum ortada. Pandemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede birçok sektörü  olumsuz yönde etkiledi. Ancak bazı sektörler için avantajlar da vardı. İnşaat sektörümüz hiç durmadı. Sokağa çıkma kısıtlamalarında dahi çalışma imkanları sağlandı. Fakat Fethiye’de maalesef bu durumu avantaja çeviremedik. Trafik yoğunluğu yokken yollardaki kazılar hızla yapılabilirdi. Kaldı ki dünyanın her yerinde, metropollerde dahi bu tür çalışmalar yapılır ve gerektiğinde üç vardiya, gerektiğinde fazla mesai ile bu işler tamamlanır. Maalesef bu çalışmaları yapamadık, yaptıramadık” dedi.

ÇALIŞ PLAJI’NDA ÇALIŞMALAR TAMAMLANMADI

Açıklamasını sürdüren İlçe Başkanı Öztürk, “Çalış Plajı inşaat çalışmaları için vatandaşlarımız sürekli bizleri  arayarak tepkilerini dile getiriyorlar. Müteahhitlerin taahhütlerini yerine getirmediği, işi bırakıp gittikleri ve belediyemizin personelinin yarım kalan işleri tamamlamak için çalıştırıldıklarını söylüyorlar. İzine çıkarılan personelin burada çalıştığı konusunda iddiaları var. Belediye personeli ve belediye şirketinin personeli neden böyle bir işte çalışır anlamak mümkün değil. Baha Şıkman Caddesi’nde kaldırımlar için parke   paletlericadde üzerine  indirildi. Bir ay bekletildi, trafiği de aksattı. Herhangi bir ilerleme olmadı. Şimdi parkelerin paletleri tekrar toplandı. Niçin yol kenarlarına indirildi ve uzun süre orada kaldıktan sonra kaldırıldı anlamak mümkün değil. Yolların daraltılmış olması esnaftan alışveriş yapabilmek için kısa süreli park yapılmasına maalesef  imkan vermiyor. Şimdiden sokak ortalarında kavgalara sebep oluyor. İnşaat esnasında gerekli tabela çalışması neredeyse  hiç yok. Kazılan çukurların kapatılmaması yüzünden içine düşen insanlar var. Yol üzerinde trafik işaretlerinin olmamasından dolayı birçok aracın çukura düştüğü basına yansıdı. Bu çalışmalar neden yapılamıyor” diye konuştu.

VATANDAŞLAR VE ESNAFLAR İSYANDA

Altyapı çalışmalarında doğru planlama yapılması gerekiğini vurgulayan İlçe Başkanı Öztürk, “Bu altyapı çalışmaları  yapılmalı ancak  doğru planlama, başarılı  organizasyon olmazsa olmaz. Ovacık’ta  her iki caddeyi ve  caddeleri bağlayan  sokakları aynı anda kazmanın bir mantığı yoktu. Vatandaşlarımız dört gözle sezonun başlamasını beklerken bir de kazılmış yollar, hendekler, toz, toprak ile mücadele ediyor. Bazı esnaflardan öğrendiğimize göre misafirlerin bir kısmı tatilini kısa kesip dönüyor. Bir kısmı da bir daha gelmeyeceklerini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

BIKTIRAN SU  KESİNTİLERİ

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Fethiye’mize reva mı bu. Su kaynakları açısından belki de ülkemizin en şanslı coğrafyasında yaşıyoruz. Cazibeyle  kullanıcıya ulaşan, herhangi bir pompalama maliyeti olmayan suyumuzu  ülkemiz genelinde otuz büyükşehir arasında en pahalı kullanan iller arsındayız. Bu imkanlara rağmen vatandaşımız suya hasret. Tüketici su fiyatının pahalılığından  geçti. Günlerce su alamayan semtlerimiz var. Turizm sezonu başladı. Oteller ve tatil köyleri susuzluk çekiyor. Vatandaşlar MUSKİ’ yi aradıklarına aldıkları cevap ilginç, ‘başınızın çaresine bakın...’ Bu nasıl bir anlayıştır. Bu nasıl bir vurdumduymazlıktır anlamak mümkün değil. Hem su sıkıntısı var deniyor hem de vatandaşlarımızın bize aktardıklarına göre su patlakları MUSKİ’ye bildirilmesine ve bir hafta geçmesine rağmen tamir edilmeyen patlaklardan bahsediliyor. Belediyeler vatandaşların sorunlarını çözmek için vardır. Komik bahaneler üretmek için değil. Belediyecilik heykel yaparak olmuyor. Hizmet üretmek, çözüm bulmak ile oluyor. Herşey güzel olacak derken sizleri rezil edeceğiz demek istediler herhalde. Bildiği üzere imar çalışmaları, inşaat ruhsatları ve kaçak inşaatla mücadele belediyelerimizin temel görevlerindendir.  Fethiye’nin başta Kaya, Karakeçililer  veFaralya mahallelerinde olmak  üzere hemen hemen tüm mahallelerde kaçak inşaatların devam ettiğini üzülerek görmekteyiz. Bu konuda  gerek büyükşehir gerekse ilçe belediyemizi  sorumluluğa davet ediyorum. Temmuz ayının ortasına geldik, hava sıcaklığı kırk dereceye ulaştı.Vatandaşlarımız  Sivrisinek ile mücadele konusunda bir çalışmaya şahit olmadıklarını bizlere iletiyorlar.Ev ve işyerlerinde su yok. Hijyen şartları yerine getirilemiyor. Her taraf toz toprak içinde.  Maalesef bir kaos düzeni var.

Önceki hafta il başkanımız sayın Kadem Mete bazı tesisleri ziyaret için Fetiye’mize geldiler. Bu ziyaret esnasında Kocaçalış bölgesini gezdik. Bu bölgede turistik bir ilçeye yakışmayacak görüntülere şahit olduk. Sahilde işgaller, gecekonduyu andıran yapılar, kötü bir görüntü vardı. İl başkanımız burada yaptığı açıklamada derhal bir planlama yapılarak  bu keşmekeşliğin düzeltilmesi ve  planlanması gerektiğini,  buraların Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ya da belediye tarafından bir düzenleme gerektirdiğini söylediler. Belediyemizin böyle bir niyeti var ise bakanlığa başvurmasını ve her türlü desteği vereceğimiz söylediler. Ben de Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı olarak Fethiye’mizin hem Kocaçalış bölgesindeki düzenlemelerin yapılması hem de diğer ihtiyaçlarınbakanlıklarımıza  iletilmesi konusunda sayın milletvekillerimize ve il başkanımıza ile birlikte elimden geleni yapmaya hazırım. Fethiye’miz her şeyin en güzeline layıktır.

ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILDI

İlçe Başkanı Öztürk, “Hem anjiyo ünitesi hem de yeni Fethiye Devlet Hastanesi yapımı konusunda çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu konu ile ilgili olarak Muğla İl Sağlık Müdürümüz İskender Gencer gerekli raporları hazırladılar. Bunun üzerine yer tahsisi konusunda Muğla Orman Bölge Müdürümüz Yasin Yaprak’ın talimatıyla orman teşkilatına bir çalışma yürütüldü ve gerekli dosyalarımız 19 Mayıs 2021 tarihinde bir program için Muğla’da bulundukları sırada sayın Milletvekillerimiz ve il başkanımız ile birlikte  Tarım ve  Orman Bakanımız sayın Bekir Pakdemirli beye sunduk. Daha sonra sağlık bakanımız ile görüşmek üzere il başkanımız sayın Kadem Mete ile istişare ettikten sonra Ankara’ya giderek  ve 29 Haziran 2021 tarihinde Milletvekillerimiz sayın M.Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan ile sağlık bakanımız sayın Fahrettin Koca beyi ziyaret ettik. Hem anjiyo ünitesinin hızlandırılması hem de 500 yataklı  yeni Fethiye Devlet hastanesinin yapılması hususunda görüşmeler yaptık. Yer tahsisi ile ilgili gerekli dosyayı bakanımıza sunduk. Sayın bakanımız gerekli talimatları anında verdiler. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde  Sağlıkyatırımlarında  dünyada çığır açan Türkiye’mizin cennet köşelerinden biri olan Fethiye’mize  bu sağlık tesislerini kazandırılması için çalışmalarından dolayı sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya minnettarız. Bu çalışmalar için ilk günden beri desteğini gördüğümüz il başkanımız sayın Kadem Mete beye, Muğla Milletvekillerimiz sayın M.Yavuz Demir beyefendi  ve Yelda Erol Gökcan  hanımefendiye şükranlarımız sunuyoruz. İlçe başkanlığım döneminde yönetim kurulundaki kıymetli arkadaşlarım ile birlikte 500 yataklı devlet hastanemizi Fethiye’mize mutlaka kazandıracağız. AK Parti Fethiye İlçe Teşkilatı olarak ben ve yönetim kurulu üyelerimiz, kadın ve gençlik kollarımız ile birlikte  Fethiye için çalışıyoruz. Gerçekçi, somut ve Fethiye’ye değer katacak projeler üzerinde çalışıyoruz. Önce sağlık diyoruz. Ardından  takip ettiğimiz önemli projeleri bir bir açıklayacağız. Bazıları gibi popülist işlere yönelmiyoruz. Heykel gibi projeler bizi hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Ülke yönetimine talip olduğunu iddia eden ana muhalefet partisinin ilçedeki temsilcilerine önerimiz hükümete saldırmak yerine önce iktidarda olduğunuz belediyelerde insanlara zulümden vazgeçin. Yarım yamalak işler bırakmayın. Vatandaşı ve turizmciyi sıkıntıya sokmayın. Beceriksizliklerinizi örtmek için için saldırmayın” dedi.