GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-11-2021 16:14   Güncelleme : 09-11-2021 16:14

İlçe Başkanı Cura’dan anma mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Fethiye İlçe Başkanı Osman Cura, 10 Kasım Atatürk’ü anma gününün 83. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

İlçe Başkanı Cura’dan anma mesajı

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Fethiye İlçe Başkanı Osman Cura, 10 Kasım Atatürk’ü anma gününün 83. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

İlçe Başkanı Cura mesajında, “Osmanlı’nın son dönemlerinde milli mücadelede, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atarken dayandığı en büyük temel Türk Milliyetçiliğidir. Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki yeni mücadelede Türkler, kurtuluşun milli gayelere yönelmekle ve milli tarih şuurunu idrak etmekle elde edileceği düşüncesine varmışlardır” dedi.

MHP Fethiye İlçe Başkanı Osman Cura, “Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin ve Türk Dünyasının milli varlığının ve bütünlüğünün devamı için milli kültürümüzün öğrenilmesi gerektiğine inanıyordu. Milli kültür ise en temelde ortak bir tarih şuuru ve kültürü yayan ve geliştiren ortak bir dil unsurlarının araştırılıp geliştirilmesini gerektiriyordu. Atatürk bu alanlarda yapılacak çalışmaların iki temel hedefe yönelik olması gerektiğini söylüyordu; ‘Türkiye dahilinde milli şuurun ve beraberliğin sağlanması, bütün Türk Dünyasında dil ve kültür birliğinin gerçekleştirilmesi.’ Gerçekten Atatürk Cumhuriyet’in ilanından sonra yaptığı konuşmalarda Türk kültürüne vurgu yapıyordu; ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk milletidir. Bu milletin fertleri ne kadar Türk kültürü ile dolu olursa, o millete dayanan Cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur’ diyor. Türk milletinin ve Türk Dünyasının milli varlığının muhafazası ve birliğin temini için milli kültürün temelini teşkil eden ortak tarih ve ortak dil şuurunun gelişmesine dikkat çekiyor” ifadelerini kullandı.

 

İlçe Başkanı Cura açıklamasını şöyle tamamladı;

“Türk Dili Tetkik Cemiyeti ile Türk Tarihi Tetkik Cemiyetlerinin (bugünkü Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu) kuruluşları da bu gerekçelerle gerçekleştirilmiştir. Bu günlere ışık tutan Atatürk, ülkesini yabancılara jurnallayanlar için ‘Efendiler! Avrupa’nın bütün ilerlemesine, yükselmesine ve medenileşmesine karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlanadurmuştur. Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa’dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa’nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa’dan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Halbuki hangi istiklal vardır ki Ecnebilerin nasihatleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir!’ demiştir. Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e, Allah’tan rahmet dilerim.”