GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-01-2022 18:51   Güncelleme : 19-01-2022 18:51

İl Müdürü Saylak’tan açıklama

Saylak, “Bu olay bizleri derinden üzmüştür”

İl Müdürü Saylak’tan açıklama

 

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Bodrum’a bağlı YalıkavakMahallesi’nde köpeklerin telef edilmesi ile ilgili olarak yazılı bir açıklamada bulundu.

Bu olayın kendilerini derinden üzdüğünü kaydedenMuğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, “Muğla'nın Bodrum ilçesi YalıkavakMahallesinde 10’dan fazla koyununu telef ve yaralı olmuş vaziyette bulan çoban, öfke ile bölgede gördüğü 2 köpeği kafasından tüfekle vurarak öldürdüğü haberi bizleri derinden üzdü. Hem koyunların telef olmasından hem de 2 sahipsiz köpeğin öldürülmesinden duyduğumuz üzüntüyü bildirmek isterim. Buradan yetiştiricimize geçmiş olsun diyorum. Sahipsiz hayvanların rehabilitasyon ve kayıt işlemlerinin yerel yönetimlerin uhdesinde olduğunu ifade ederek, sahipsiz hayvanlara yönelik saldırı ve şiddet karşısında ihbarların DKMP ile İl/İlçe Müdürlüklerimiz tarafından değerlendirildiğini ifade etmek isterim. Yaşanan bu üzücü olayla ilgili Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlümüz yetkilileri olay yerine intikal ederek gerekli incelemeleri yapmıştır. Buna göre 9 baş koyun parçalanarak telef olmuş, 20’ye yakın yaralı ve ağır yaralı hayvanın olduğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili yasal süreç başlatılmıştır. Sadece sahipli hayvanların kayıt altına alınması İl ve İlçe Müdürlüklerimizin yetkisinde olup, konuya ilişkinkamuoyunu bilgilendirmek isterim” dedi.

5663 ADET SAHİPLİ EVCİL HAYVAN KAYIT ALTINA ALINDI

Açıklamasını sürdüren Saylak, “5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca Kedi Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik kapsamında bugüne kadar ilimizde toplam 5663 adet sahipli kedi ve köpeğe mikroçip takılarak,petvet sisteminde kayıt altına almış bulunmaktayız” ifadelerini kullandı

SAHİPLİ TEHLİKE ARZ EDEN IRKLARDAN 1075 ADET KÖPEK KAYIT ALTINA ALINDI

İl Müdürü Saylak, “Son zamanlarda tehlike arz eden ırklar nedeniyle yaşanan üzücü vakaların tekrarlanmaması amacıyla, kayıt süreleri 14/01/2022 tarihi itibarıyla son bulan, Amerikan PitbullTerrier, DogoArgentino, FilaBrasilerio, Japanese Tosa, AmericanStaffordshireTerrier ve AmericanBully ırkı yasaklı 1075 adet köpek, kısırlaştırmaları yapılarak Petvet sisteminde kayıt altına alınmıştır.AmericanStaffordshireTerrier ve AmericanBully ırkı hayvanlardan 07/12/2021 tarihinden önce gebe kalmış köpeklerin kayıtları, doğumlarından itibaren yavrularının 4 aylık olmasına kadar devam etmektedir.Tehlike arz eden köpek ırkları 14 Ocak 2022 tarihinden sonra sahiplenilemeyecek” dedi.

 

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak açıklamasını şöyle sürdürdü;

Yönetmelik çerçevesinde hem serbest hekimler hemde Bakanlığımıza bağlı il ve ilçe müdürlükleri vasıtasıyla kimliklendirme ve kayıt işlemleri yapıldı. Buralarda, mikroçip uygulanan hayvanların sistem kayıtları yapılarak, hayvan sahiplerine evcil hayvan pasaportlarını verdik.  Ama tehlikeli ırklar için 14 Ocak 2022 son gündü. Bu tarihten sonra sahiplenmek yasaktır.Artık tehlikeli ırklar pasaportsuz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak. Özellikle çocuk oyun parkları ve yakınlarında dolaştırılamayacak. Uyarmak isterim ki kurallara uymayanlara ağır cezalar geldi. Verilen süre içinde kayıt işlemlerini tamamlamayan ve kısırlaştırmayan hayvan sahiplerine 14.982 Türk Lirası para cezası uygulanarak, köpeklere el konulacak.Bu tarihten sonra bu köpeklerin sokağa terk etmeleri halinde ise köpek sahiplerine 40.860 Türk Lirası ceza verilecek.Ayrıca, Türk Ceza Kanunu hükmünce, sorumluluğu altındaki hayvanın başkaları için tehlike arz etmesi durumunda, sahiplerine 6 aya kadar hapis cezası da uygulanabiliyor.”