TV Program
Giriş Tarihi : 27-09-2021 14:56   Güncelleme : 27-09-2021 14:56

İl Başkanı Mete gündemi değerlendirdi

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, Serap Ülkü Özdemir’in sunduğu Gündem Özel programının konuğu AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete oldu. İl Başkanı Mete gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İl Başkanı Mete gündemi değerlendirdi

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, Serap Ülkü Özdemir’in sunduğu Gündem Özel programının konuğu AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete oldu. İl Başkanı Mete gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Muğla ve genelinde yapılan yatırımlar, öğrencilerin barınma sorunu ve orman yangınları dahil birçok konuda görüşlerini aktaran AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, orman yangınlarının ardından vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ve yanan alanlarda yeşillendirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Öğrencilerin barınma sorununun çözümü için de her türlü fedakarlığa hazır olduklarının altını çizen İl Başkanı Mete, öğrencilerin AK Partili ve MHP’li belediye başvuru yapmasını istedi.

VERİMLİ BİR TOPLANTI OLDU

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete açıklamasında, “Balıkesir’de bölgesel bir toplantıya katıldık. 21 ildeki belediye başkanları, il başkanları ve yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcılarının katıldığı bir organizasyon oldu. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin başkanlığında yapıldı. Oldukça verimli bir toplantı oldu. 3 gün sürdü ve adeta bir kamp programı havasında geçti. Daha önce çok başarılı bir şekilde görev yapmış olan belediye başkanlarımız tecrübelerini aktardı. Belediye başkanlarımızın ortak sorunları olan kaynak bulma ve kaynağı doğru kullanma hususlarında eğitim programları vardı. Beden dili ve iletişim konularında da uzmanlar bilgiler aktardı. Muğla’da görev yapan 6 belediye başkanımızla bu toplantıya katıldık. Sorunlar ve çözüm önerileri hakkında istişarelerde bulunuldu. Son gün belediye başkanları söz alarak, kendi bölgelerindeki yerel sorunları aktardı. Aynı gün, tüm bakan yardımcıları da toplantıya dahil oldular. Burada bakan yardımcıları konularına göre aktarılan bazı sorunları anında çözdü, bazıları da incelenmek üzere not alındı. Öte yandan toplantıda şunu gördük, Muğla yatırımlar anlamında ciddi destekler almış” dedi.

MUĞLA BÖYLE YANGINLAR GÖRMEDİ

Muğla ve bölgemizde meydana gelen orman yangınları hakkında değerlendirmelerde bulunan İl Başkanı Mete, “Tarihte bu zamana kadar, Muğla böyle yangınlar görmedi. Bence ülkemiz de görmedi. Muğla’da aynı anda 9, Türkiye’de ise 68 yerde eş zamanlı yangınlar çıktı. İlk etapta bazı insanlar hava araçlarının yetersiz olduğundan şikayet ettiler. Karadan ve havadan yangın söndürmede, Avrupa’nın birçok ülkesinden daha iyi durumdayız. Şanssızlığımız şuydu, Manavgat’ta başlayan yangından dolayı hava araçları oraya müdahale için görevlendirilmişti. Muğla’nın ilk yangını Marmaris’te başladı. Bu aşamada elimizdeki tek helikopter, yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Daha sonra 3 helikopter daha geldi ama hava karardığı için söndürme çalışmalarına katılamadılar. Manavgat’taki yangın azalınca, bölgemize takviyeler geldi. Yangınların son günlerine doğru Muğla bölgesinde 38 helikopter vardı. Bulunduğumuz coğrafya dağlık olduğu için helikopterle daha etkin müdahale yapabiliyorsunuz. Bu araçlar ormanlık alanlardaki göletlerden çok rahat su alabiliyorlar. Uçaklara gelince 2 tip yangın söndürme uçağı var… Bunlardan birincisi amfibi olarak tabir edilen denizden veya gölden su takviyesi yapabilen, diğeri de havaalanında tanker tarafından su ikmali yapabilen uçaklar. Yangınların yaralarının sarılması için çalışmalar devam ediyor. Marmaris Osmaniye Mahallesi’nde bir evimizi tamamladık. Teslimini gerçekleştirdik. İnşallah yakın bir zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın, Muğla programı olacak. Geldiğinde bölgemizdeki çalışmalar hakkında kendilerine bilgiler aktaracağız. Üç ay içerisinde evi yanan vatandaşlarımızın evlerinin inşaatına başlanacak. Bir yıl içerisinde de teslim edilecek. Kimseyi mağdur etmedik. Saman, balya ve canlı hayvan destekleri sağladık. Geçici barınma için konteyner ve nakdi yardımlarda bulunduk. Devlet bütün gücünü ortaya koydu. Şu anda doğanın yeniden canlandırılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yanan alanların ranta açılacağını ifade eden kişileri ispata davet ediyoruz. Şu anda ağaç dikim çalışmaları öncesinde bölgede iş makineleri çalışıyor. Yamaçlarda da seli önlemek adına setler yapılıyor. Bunun yanında bazı yerlere de yangın yolları yapılıyor. Orman yangınlarda bazı konutlar ve turizm tesisleri zarar görmüştü. Orman Bakanlığımızın plan proje çalışması yapıyor. Hızlı yetişecek, arıcılığa ve ekonomiye katkı sağlayacak ağaçlar ve bitkiler dikilecek. Milli Parklarda da uygun olan yerlere arıcılar için açılacak” ifadelerini kullandı.

BENİM BİLGİMİ, TECRÜBEMİ VE HAKİMİYETİMİ ÖLÇECEK TERAZİ KENDİSİNDE YOK

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’nun açıklamaları hakkında düşüncelerini aktaran Mete, “Sayın Zeybekoğlu’nun bu açıklamaları kendisinin yaptığını düşünmüyorum. Ne zaman büyükşehir belediyesinin eksik kaldığı noktaları; hakarete varmadan, eleştirisel bir üslup ve delilleri ile ortaya koyuyorum. Bakıyorsunuz hemen bazı kişiler tarafından bir açıklama hazırlanıp, basına servis ediliyor. Ben kendisiyle haberleri aynı anda sosyal medyadan takip ettiğimizi düşünüyorum. Zeybekoğlu böyle açıklamalar yapmaz. Birlikte katıldığımız bir televizyon programında kimin ne kadar bilgi sahibi olduğunu gördüler. Benim bilgimi, tecrübemi ve konular hakkındaki hakimiyetimi ölçecek terazi kendisinde yok. Bizler vatandaşımızın hizmetkarıyız. Sayın Cumhurbaşkanımız, bizden adım adım gezmemizi istiyor. Vatandaşların sorunları ile ilgilenmemiz noktasında elimizden geleni yapıyoruz. Öğrencilerimiz geldi ve şu an barınma sorunu var. Devletimiz 500 milyon TL harcayıp, yurt yaptı. 10 milyon TL harcayıp da altyapıyı tamamlayamamışsınız. Orada da topu bakanlığımıza atmışlar. Marmaris’te şehrin göbeğinde derenin görüntüsü de kokusu da lağım… Muğla ve ilçelerinin bu şekilde ulusal medyaya yansımaması lazım. Büyükşehir belediyesi refüj ve park sulamasında kullandığı suyu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi analiz etmiş. Ortaya ciddi oranda lağım olduğu ortaya çıkmış. Kokunun nedeni belli oldu. Suyun içerisinde insan sağlığına zararlı maddelerin olduğu tespit edildi. Sorunları çözeceklerini söylüyorlar ama 50 yıldır Muğla’yı yöneten onlar. Şu zamana kadar öğrenciler için ne yaptınız? Yurt yapacaklarını dile getiriyorlar, oysaki biten yurdun kanalizasyonunu yapmadılar. Su konusunda neden aboneliğe başvurmadığımızı söylüyorlar. Sadece para derdindiler. Tüm eleştiriler bu yüzden. Yatağan’da hastane yapıyoruz onu da çarpıtıyorlar. Hastaneyi bitirdik fakat büyükşehir suyunu ve kanalizasyonunu yüzden hizmete açamıyoruz. İlçe belediyesinin yetkisi yok. Büyükşehir belediyesi ile protokol yaptı, sorunu çözdü ve hastaneyi hizmete açtı. Yurt olayında da bunu çözmeye yetkileri, zamanları ve paraları olmadığını söylediler. İl başkanı da yerin yanlış olduğunu belirtti. 2 bin 24 kişilik öğrenci yurdu yapıldı, her şeyi tamam ama hizmete açılamıyor. Para ve öğrenci hazır, sizi tutan mı var? Bugün, Kötekli kimin eseri? 2002 yılından bu zamana 579 tane yurt yaptık. Öğrencilere aylık yardımlarda bulunuyoruz. Şimdi her yurtta en fazla 4 kişilik odalar ve 24 saat sıcak su imkanı sahip. Büyükşehir bu zamana kadar ne yapmış? Büyükşehir bu anlamda yatırımcıların önünü açsın. Heykel yapma, darp etme ve vatandaşa küfür etme konusunda başarılılar” şeklinde konuştu.

İFLAS ETMİŞ BİR SU YÖNETİMİ VAR

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, “Muğla’nın 10 yıldır iflas etmiş bir su yönetimi var. Pandemiden en çok etkilenen de turizm sektörü oldu. Geçen yıl Ekim ayından itibaren İngiltere kapılarını kapattı ve bir daha açmadı. Şöyle oldu, İngiltere’den bizim ülkemize gelebilir fakat kendi ülkelerine döndüğü zaman karantina zorunluluğu vardı. Şu anda uçaklar Dalaman’a inmeye başladı. Kasım ayına kadar bir hareketlilik sağlayacağını düşünüyorum. İngiltere’nin kapılarını açmasının en güzel yansıması 2022 yılında olacaktır. Bildiğiniz gibi turizm, 32 sektörü yakından ilgilendiriyor. Yurtlar konusunda tekrar gelirsek, öğrencilerimiz AK Partili ve MHP’li belediyelere başvursun. Belediyelerimiz kendi imkanlarını da kullanarak, barınmada yardımcı olurlar. Eğitim için ilimize gelen çocuklar bizim evladımız, kardeşimiz. Bir an önce öğrencilerimize yer bulmaya çalışıyoruz. Hiçbir öğrencinin sokakta kalmaması için elimizden gelen fedakarlığı yapacağız” dedi.