FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 08-06-2021 18:43   Güncelleme : 08-06-2021 18:43

İkinci duruşma görüldü

İkinci duruşma görüldü

İkinci duruşma görüldü

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve şoförünün geçtiğimiz yıl Ağustos ayında trafikte Murat Çağlar Özbakır ile tartışması üzerine açılan davanın ikinci duruşması görüldü.

Fethiye Adliyesi 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve şoförü Barış Mete’nin avukatları ile Fethiye’ye tatil için geldiği sırada başkan ve şoförü ile trafikte sorun yaşayan Murat Çağlar Özbakır ve avukatları katıldı. Özbakır, Fethiyeye tatil için geldiği sırada darp edilerek aracına zarar verildiğini iddia ederek yaşadığı olayı ayrıntılarıyla anlatarak şikayetçi olduğunu belirtti. Tanık olarak duruşmaya katılan Özbakır’ın nişanlısı Ezgi Yıldırım da Başkan Karaca ile şoförünün kendilerine küfür ve hakaret ettiğini, araçlarına da zarar verdiğini ileri sürdü.

Müşteki sanık Murat Çağlar Özbakır savunmasında, “İddianamede üzerime atılı suçları kabul etmiyorum. Delilleri varsa bildirsinler. Olay günü otelimizden çıktık, yanımda nişanlım Ezgi yıldırım vardı. Saat 22.00 sıralarında çarşıda gezimizi bitirdik. Parke taşlı otopark bir alanda aracımızı çekmiş, çaprazlama duruyorduk. Sağda solda araçlar vardı. Daha sonra buradan çıktık yolumuza devam ettik. İlk 50-100 metre boyunca herhangi bir şey fark etmedim. Bu sırada arkamda araç yoktu. Aradan 30-40 saniye geçtikten sonra arkamda sürekli sellektör yapan bir araç belirdi. Yolun solunda araçlar park halindeydi. Tek aracın gidebileceği bir yoldu. Boşluk bulunca sanırım otobüs durağıydı, sağa doğru yanaştım. Arka sol camı açtığımda gözleri kıpkırmızı birisi belediye başkanı olduğunu, niye yol vermediğimi söyleyerek; ağır küfürler savurmaya başladı. Ben kesinlikle hakaret ve küfür etmedim. Kendi kapısı ile benim aracımın kapısına vurup göçertti. Şoförü belini tutarak silah varmış gibi yaparak aracın ön tarafından dolanarak aracımın yanına geldi. Direk kapıyı asıldı, kapının çıtasını çıkarmaya çalıştı. Arabayı açmaya çalıştılar, kız arkadaşım arabadan inmemi istemedi. Gaza bastığım anda şoförü arabama uçan tekme attı, başkan da yumruklamaya devam ediyordu. Bu kez dört yol ağzına geldiğimizde sol tarafımızda cami vardı. Şoför camın çıtalarını sökerken, hakaretlerine ve küfürlerine devam ediyordu. Ben bu sırada araçta kadın olduğunu belirtip, yapmamalarını söyledim. Bunu başkanın duyduğunu düşünüyorum özellikle kız arkadaşımın olduğu tarafa geçti ve yumruk vurdu. Yumrukla birlikte cam çatladı. Çevredekilere sorduğumda fısıltı ile belediye başkanı olduğunu söylediler. Bu sırada bekçiler geldi. Olayı anlattım ve ekip çağırdılar. MOBESE kayıtlarının incelenmesini istedim. Araçla ilgili tamirat yaptırdım. Zararımın karşılanmasını istiyorum” dedi.

Tanık olarak Murat Çağlar Özbakır’ın nişanlısı Ezgi Yıldırım beyanında, “Biz büyük şok yaşadık. Bu kişinin belediye başkanı olduğuna inanamadık. Arabadan inmemizi istediler. Belediye başkanı olduğunu sonradan anladığım kişi benim tarafıma geçti ve vurmaya başladı. Bir anda ön cam çatladı. Nişanlım herhangi bir küfür veya hakarette bulunmadı” ifadelerini kullandı.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın avukatı Mustafa Barış Güler, tanığın daha önce taraf olduğunu ve beyanlarının kabul edilemeyeceğini belirterek, “Tartışmayı müvekkilimin başlattığı iddiaları asılsız olup, bu iddialar suçtan kurtulmak için söyleniyor. Karaca’nın cama vurduğu ve camın öyle kırıldığı belirtiliyor. Camda daha önceden çatlak olup olmadığı da uzman görüşüyle incelendi ve o sertlikte vuruşla camın kırılamayacağı uzman görüşüyle aydınlatıldı. Bu nedenle mala zarar verme iddiaları kabul edilemez” diye konuştu.

Sanık Murat Çağlar Özbakır müdafi Avukat Altuğ Marmara, “CMK 201 açık şekilde ihlal edilmiştir. Sağlıklı bir yargılama yapılabilmesi adına sanık Alim Karaca’nın bir sonraki celsede duruşma salonunda hazır edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Duruşma sonrası açıklamada bulunan Murat Çağlar Özbakır, “Mahkemeye katılmak için İstanbul’dan gelirken; belediye başkanı 10 dakikalık mesafeye tenezzül edip gelmedi. Esnaf ziyaretleri ve diğer programlara katılan bir başkanın, tarihi belli olan bir duruşmaya katılmaması hususunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Sonuna kadar adaletin peşinden koşacağım. Eğer gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bile gideceğim. Her şey görüntülerde ve kendi ikrarında mevcuttur. Sürekli savunmasını ve beyanatlarını değiştiriyor. Ben haklı olduğuma inanıyorum ve adalete güveniyorum” şeklinde konuştu.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca müdafi Avukat Mustafa Barış Güler, “Duruşma kapsamında savunmalarımızı sunduk. Konuyla ilgili uzman görüşü var bunu dosyaya koyduk. Takdir mahkemenindir, son kararı mahkeme heyeti verecek. Başkanımız, İzmir’de bir toplantıya katıldığı için bugünkü duruşmada yer alamadı. Talebimiz doğrultusunda ara celse açıldı. Mahkeme bir tebligat çıkarılmasına karar verdi. O tarihlerde müsaitlik durumunu bilmediğimiz için kendisiyle konuşup karar vereceğiz” dedi.    

 

Diğer tanıkların dinlenmesi ve hasar miktarının kesin olarak tespitini istendiği duruşma ileri bir tarihe ertelendi.