MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 07-06-2021 14:42   Güncelleme : 07-06-2021 14:42

Hayat Boyu Öğrenme Haftası şenlik havasında kutlandı

Muğla’da hayat Boyu Öğrenme Haftası şenlik havasında kutlandı. “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” kapsamında düzenlenen sergilerle Halk Eğitim Merkezlerinde açılan hayat boyu öğrenme kurslarına katılan kursiyerler tarafından sene boyunca yapılan el emeği göz nuru ürünler sergilendi. Kutlamalarda halk eğitim merkezleri kursiyerleri tarafından halk oyunları gösterileri ve konserler düzenlendi; spor müsabakaları yapıldı.

Hayat Boyu Öğrenme Haftası şenlik havasında kutlandı

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye genelinde bu yıl ilk kez düzenlenen "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" kapsamında, Muğla’da 13 ilçede,Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince kutlama etkinlikleri düzenlendi.

Hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla haziran ayının ilk haftasının "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" olarak kutlandığı etkinlikler, Muğla genelinde Halk Eğitim Merkezlerince hafta boyuncadevam etti. "Her zaman, Her yerde, Herkes için eğitim" sloganıyla gerçekleştirilen kutlama etkinlikleri, 13 ilçede renkli görüntülere sahne oldu.

 

EL EMEĞİ GÖZ NURU ÜRÜNLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

1-7 Haziran 2021 tarihleri arasında,Covid-19 salgını tedbirleri altında gerçekleştirilen kutlama programlarında; Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterileri, müzik dinletisi, spor turnuvaları, mini defileler düzenlenirken kursiyerlerin yıl boyunca hazırladığı el emeği, göz nuru ürünleri ilçe meydanlarında, halk eğitim merkezlerinde sergilendi.

Düzenlenen kutlama törenlerinde, Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerine sertifikaları protokol tarafından takdim edildi.Aynı zamanda Halk Eğitim Merkezlerinde düzenlenen kurslar, yapılan etkinlikler ve kursiyerlerin el sanatları ürünleriyle ilgili sanal sergiler düzenlenerek özel, kamu ve tüzel kişilerle paylaşıldı.Bunun yanında Halk Eğitim Merkezlerinin önemi ve tanıtımı ile ilgili afiş ve broşürler dağıtıldı.

 

13 İLÇEMİZDE "HAYAT BOYU ÖĞRENME HAFTASI" BOYUNCA YAPILAN ETKİNLİLER:

Bodrum’da 31.05.2021 tarihinde, Halk Eğitim Merkezi önünde, ilçe protokolünün katılımıyla düzenlenen kutlama töreninde, resim ve el sanatları sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Katım gösteren kursiyerlere, protokol tarafından sertifikaları verildi. Sergide halk oyunları gösterisi ve müzik dinletisi yer aldı. Dalaman’da1-7 Haziran tarihleri arasında,sanal sergiler düzenlenerek özel, kamu ve tüzel kişilerle paylaşıldı.

 

Datça’da 1 Haziran 2021 tarihinde, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kutlama törenisonrası,Halk Eğitim Merkezinde kurulan dikiş atölyesi, kilim dokuma atölyesi, resim atölyesi, su kabağı atölyesi ve seramik atölyesinin ürünleri sergilendi. Sergide halk oyunları gösterisi, müzik dinletisi ve mini defile gerçekleştirildi. Fethiye’de1 Haziran Salı günü, Beşkaza Meydanı’nda Halk Eğitim Merkezinin açmış olduğu mesleki kurslar ile el sanatları ve görsel sanatlar kurslarınaait ürünlerin sergisi gerçekleştirildi.

 

Kavaklıdere’de 31 Mayıs Pazartesi günü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğündeel sanatları ve görsel sanatlar ürünleri sergisigerçekleştirildi. Köyceğiz’dehafta içindekurslara ait fotoğraflardan sanal sergi düzenlenip özel kamu ve tüzel kişilerle paylaşıldı.

Marmaris’te hafta içinde kurslara ait fotoğraflardan sanal sergi düzenlenip özel kamu ve tüzel kişilerle paylaşıldı. Menteşe’de31 Mayıs’ta Menteşe Öğretmenevi önünde (Sınırsızlık Meydanı) Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerinin tanıtım etkinliğigerçekleştirildi. Hafta içinde el sanatları sergisi, çevrim içi gitar konseri, geleneksel Türk okçuluğu gösterisi, doğa gezisi ve Sevgi Evleri’nde kalan 40 öğrenciye saç bakımıyapıldı.

 

Milas’ta1 Haziran Salı günü Halk Eğitim Merkezinde,2 Haziran’da ise Atapark Meydanı’ndakursiyerlerin hazırladığı el sanatları ve görsel sanatlar ürünlerinden oluşansergi açılışı gerçekleştirildi. Ortaca’da1 Haziran Salı günü,Şehit Mehmet Kaya Halk Eğitim Merkezinde, sergi açılışı gerçekleştirildi.Sergide kursiyerlerin hazırladığı el sanatları ve görsel sanatlar ürünleri sergilendi. Ayrıca müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Seydikemer’de 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda bağlama/gitar dinletisi, el sanatları ve resim sergisi, workshop gösterisi gerçekleştirildi. Yapılan törende, kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Yatağan’da Halk Eğitim Merkezinde 4-7 Haziran tarihleri arasında,el sanatları ve görsel sanatlar ürünlerinden oluşan sergi düzenlendi. Ula’da 9 Haziran’da Halk Eğitim Merkezi önündeel sanatları ve görsel sanatlar ürünlerisergi açılışı gerçekleştirildi.

 

HALK EĞİTİM MERKEZLERİMİZ BİZİM KILCAL DAMARLARIMIZ

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Hayat Boyu öğrenme haftasının şenlik havasında kutlandığını ifade ederek, “Üreticilerimizin kıymetini çok daha iyi anladığımız bu çağda toplumun her kesiminden ve her eğitim seviyesinden vatandaşlarımızı desteklemek için hayata geçirdiğimiz kurslarımız ile halk eğitim merkezleri ülkemizinkılcal damarlarına kadar işlemiş durumda.

 

MUHTARLARIMIZLA İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ

Halk eğitim merkezlerimiz aracılığıyla her yaş seviyesindeki vatandaşlarımızın bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirmek, öğrenmeye erişimlerini arttırmak ve öğrenen bireyden öğrenen ve  üreten Türkiye’ye doğru bir dönüşümü gerçekleştirmekhedefiyleşehir merkezlerimizden başlayarak en kırsal mahallelerimize kadar muhtarlarımızla işbirliği içerisinde hayat boyu öğrenme kurslarımızı açmaya devam ediyoruz.

 

ŞENLİK HAVASINDA KUTLADIK

13 ilçemizde halk eğitim merkezlerimizde açılan kurslara katılan kursiyerler tarafından sene boyunca yapılan el emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği sergilerle,  kurslarımızda eğitim gören kursiyerlerimizin verdiği konserler, halk oyunları gösterileri ve sportif müsabakalarla, Hayat Boyu öğrenme haftasını şenlik havasında kutladık.Hayat Boyu Öğrenme Haftası Etkinliklerimizin hazırlanmasında, “Her zaman, Her yerde, Herkes için eğitim" felsefemizin yaygınlaştırılması adına emek veren tüm kurum yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve usta öğreticilerimize teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.