FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 01-06-2021 10:08   Güncelleme : 01-06-2021 10:14

Habeş, “Birlikte başaracağız”

Habeş, “Birlikte başaracağız”

Habeş, “Birlikte başaracağız”

Fethiye’de spor salonu işletmeciliği ve antrenörlük yapan Ömer Habeş, Türkiye Karate Federasyonu Başkanlığı için aday olduğunu duyurdu. Fedeasyon seçimlerinin Tokyo Olimpiyatları’nın ardından Eylül veya Ekim ayında yapılacağı belirtildi.

Türkiye Karate Federasyonu Başkanlığı görevini yürüten Esat Delihasan, Nisan ayında yakalandığı Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmişti. Fethiye’de spor salonu işletmeciliği ve antrenörlük yapan Ömer Habeş, olimpiyatların ardından yapılacak federasyon seçimlerinde aday olduğunu açıkladı. Bu zorlu süreçte elini taşın altına koymaya ve sorumluluk almaya hazır olduğunu belirten Habeş, karate sporunu yeni nesillere aktarılması adına bu yarışa katıldığını vurguladı.

 

Katıldığı yüzlerce turnuvada önemli başarılar alan, uluslararası organizasyonlarda Türkiye’yi başarıyla temsil eden Türkiye Karate Federasyonu Başkan Adayı Ömer Habeş, farklı fikir ve düşüncelere açık, şeffaf ve objektif kriterlerle hareket edebilen, ehliyet ve liyakate önem veren, merkezinde adalet ve hakkaniyetin olduğu, profesyonel bir yönetim anlayışı benimsediklerinin altını çizdi. “Birlikte başaracağız” sloganı ile yola çıkan Habeş, sağlam projeler ve gerçekçi çözümler ile başarı çıtasını yükseltmeyi hedeflediklerini aktardı.

Türkiye Karate Federasyonu Başkan Adayı Ömer Habeş yazılı açıklamasında, “Bildiğiniz üzere uzun zamandır süren Türkiye Karate Federasyonu başkanlık seçim çalışmaları, karate sporuna yapmış olduğu büyük katkılardan dolayı kendisini desteklediğimiz değerli kardeşimiz Esat Delihasan’ın vefatıyla yeni bir boyut kazandı. Kendisine Allah’tan rahmet ve mağfiret, kederli ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ederim. Bizleri derin üzüntüye düşüren ve ani gelişen bu yeni durumla ilgili bir değerlendirme yapmak durumunda kaldık. Bu zorlu süreçte kendimizi sorumlu hissederek taşın altına elimizi koymaya ve sorumluluk almaya karar vermiş bulunuyoruz. Köklerine bağlı bir şekilde yükselen ve gölgesinde yeni fidanları yetiştiren bir çınar misali, Karate Do’yu yeni nesillere aktarılması gereken bir spor ve yarınlara ışık tutan bir değerler manzumesi olarak gördüğümüzden dolayı bu yarışa katılmaya karar verdik” dedi.

Açıklamasını sürdüren Habeş, “Yıllara dayalı şanlı Karate Do geçmişi, güçlü bir binanın tuğlaları gibi birlikte başaracağız ilkesinin sayısız örnekleriyle doludur. Yaklaşık yarım asırdır her aşamasında hizmet etmekten büyük onur duyduğumuz ve sorunlarını yakînen bildiğimiz Türk Karatesinde, ayakları yere basan sağlam projeler ve gerçekçi çözümlerle başarı çıtasını çok daha ileriye taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Türk karatesinin geleceği için, farklı fikir ve düşüncelere açık, şeffaf ve objektif kriterlerle hareket edebilen, ehliyet ve liyakate önem veren, merkezinde adalet ve hakkaniyetin olduğu, profesyonel bir yönetim anlayışının gerekli olduğuna inanıyoruz. Kurumsal yönetim ilkelerinden ve misyonundan taviz vermeden, Türk Karatesini uluslararası platformlarda başarı ve gururla temsil edebilecek, vizyoner bir yönetim anlayışını camiamızda kalıcı hale getirmek için yola çıkıyoruz. Geleneklerinden aldığı güçle geleceğe umutla bakabilen ve ülkesine dair hayalleri olan bir ruh ve heyecanla yola koyuluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ÖMER HABEŞ KİMDİR?

1965 yılında Gaziantep-Kilis’ te dünyaya geldi. 1970 yılında Kilis’ te karate ile tanıştı.

Kilis’ te masa tenisi, atletizm, futbol vb. birçok spor yaptı ve bu sporlarda da başarıları oldu.

İlkokul, Ortaokul ve Lise 2. sınıfa kadar Kilis’ te okula gitti. 1979 yılında karateye olan sevdası ve ısrarı üzerine ailece İstanbul a taşındılar. İstanbul Eyüp Otakçılar Lisesi’nden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde luslararası İlişkiler okudu. 1980 yılında Hakan Alpay’ın yanında karateye tekrar başladı. 1983 yılında milli takıma girdi.

1983-1990 yılları arasında Milli takımda müsabık olarak görev yaptı. 1990 yılında Almanya’dan gelen teklifle Almanya’ ya gitti. 2000 yılına kadar Almanya’da Eyalet Milli antrenör olarak görev yaptı. Aynı zamanda müsabık olarak da ülkemizi başarıyla temsil etmeye devam etti. 1994 yılında Almanya’ da sporcu ve antrenör olarak yaptığı başarılı  hizmetlerden dolayı; Almanya parlemantosuna davet edilerek Almanya Cumhurbaşkanı’ ndan Üstün Hizmet Ödülü aldı.2001 yılında Türkiye’ ye dönerek Fethiye’ye yerleşti. Fethiye de açtığı spor salonlarında Antrenör olarak spor yaşantısını sürdürmekte ve ülkesine sporcular yetiştirmeye devam etmektedir. Aynı zamanda başarılı bir iş insanı olarak iş hayatını da sürdürmektedir.Aktif olarak spor yaşamına devam etmektedir. İyi derecede İngilizce ve Almanca konuşmaktadır.

 

Karatede katıldığı yarışmalar ve elde ettiği başarılar;

1984 Türkiye büyüklerde 1.lik, 1984 Türkiye gençlerde Kata-Kumite 1.lik, 1985 Türkiye büyüklerde 1.lik, 1985 Türkiye gençlerde Kata-Kumite 1.lik, 1985 Kata-Kumite Avrupa şampiyonluğu, 1986 yılında askerlik görevini yerine getirdi. 1987 yılından 1990 yılına kadar Türkiye  şampiyonalarında 1.lik, 2.lik ve 3.lük dereceleri oldu. 1987 yılından 1990 yılına kadar Boğaziçi  turnuvaları ve uluslararası turnuvalarda birçok şampiyonluklar ve dereceler elde etti. 1984 Dünya Karate Şampiyonası Budapeşte, 1987 Avrupa şampiyonası Glasgow,

1987 Dünya Karate Şampiyonası Budapeşte, 1988 Vahdet Dünya Karate Şampiyonası İran,

1988 Avrupa Karate Şampiyonası Genova, 1988 Dünya Karate Şampiyonası Mısır, 1989 Avrupa Karate Şampiyonası Tıtograd, 1989 Dünya Karate Şampiyonası Budapeşte, 1990-2000 yılları arasında Almanya’da bir çok uluslararası şampiyonluk yaşadı.

İLKLER

Türkiye takım ilk Avrupa şampiyonluk ve Ferdi 68 kg. 3.lük, Milli takımlarda 7 yıl ara vermeden Kata-Kumite takımlarda ve aynı anda açık siklette mücadele eden "ilk ve son" sporcudur.  Türkiye Karate branşında 50 den fazla Milli olduğu için "Şeref kartı" alan ilk sporcudur. Almanya’ da başarılarından dolayı Almanya Cumhurbaşkanı’ndan ödül alan ilk karate antrenörü ve sporcudur. Avrupa’ da-Almanya’da bir yabancı olarak eyalet antrenörü olan ilk Türk Karate hocasıdır. Almanya’da Bundesliga karate takımını kurarak şampiyonluk kazanan ilk Türk Karate hocasıdır. Almanya’da Eyalet antrenörlüğü yaparken, aynı zamanda müsabık olarak yarışmalara katılan ilk Türk Karate hocasıdır. Türkiye’ de; Kata-Kumite takımlarda açık siklette 50 nin üzerinde Türkiye şampiyonluğu vardır. 500’e yakın sayıda Milli olarak 1. lik 2. lik 3. lük dereceleri vardır. 200’e yakın sayıda Uluslararası yarışmalarda 1. lik 2. lik 3. lük dereceleri vardır.

Ömer Habeş evli ve 5 evlat babasıdır.