TV Program
Giriş Tarihi : 17-03-2021 14:04   Güncelleme : 17-03-2021 14:04

Gündem Özel'in Konuğu Eski FTSO Başkanı Akif Arıcan Oldu

Gündem Özel'in Konuğu Eski FTSO Başkanı Akif Arıcan Oldu

Eski Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ve İş İnsanı Akif Arıcan Kayaköy'de Bulunan Arazisinde Tropikal Meyveler Üretmeye Başladı. Kurduğu Seralarda Mango,Papaya,Ejder Meyvesi, Kivi, Pasiflora Gibi Tropikal Meyve Yetiştiriciliği Yapan Arıcan Aynı Zamanda Organik Sebze Üretimide Yaparak Bu Ürünleri Komşularıyla Beraber Tükettiklerini Söyledi. Arıcan MtürkTV de Serap Ülkü İle Gündem Özel Programına Katılan Arıcan Serap Ülkü Özdemirle Seradan Canlı Yayına Katıldı Akif Arıcan Canlı Yayında Serap Ülkü Özdemir'in Sorularını Yanıtladı. Arıcan Programda Şunları Söyledi : Öncelikle Beni Kurmuş Olduğum Seramda Ziyaret Ettiğiniz İçin Teşekkür Ediyorum Ben Allaha Şükürler Olsun Ki Hayatımdan Mutluyum Sağlığım Yerinde Allahıma Şükürler Olsun Sağlık Yerindeyse Herşey Oluyor . 

Serap Ülkü Özdemir : Bu Proje Nasıl Başladı Nasıl Karar Verdiniz ?

Bu Mersin Ve Alanya Gazi Paşa Bögesinde Bu Ürünlerin Yetiştiriciliği Daha Önce Başlamış Ben Bunu İnternet Haber Sitesinde Tesadüfen Gördüm. Baktım Üreticiler Mango,Papaya,Ejder Meyvesi,Kivi,Erik Orda Şimdi Erik Çıktı Kilosunu 750 Tl Ye Satıyorlar İlginç İlgimi Çekti Bir Ziraat Mühendisi Arkadaşımla  Gittim Orda Araştırma Yaptım Orda Yerinde Bizzat Yetiştiricilerle Birlikte Sohbet Ettim Onlardan Fifir Aldım Orda Yetişiyorsa Burdada Yetişirmi Diye Fikirlerini Aldım. Onlar Bütün Bölgede Araştırma Yapmış Burdada Olur Dediler. Mango Tropikal Bir Meyve Ama Kışında Serada Dona Karşı Korursan Burada Olabileceğini Söylediler.Hemen Geldim Burda Bin Metrekare Yerde 7,5 Metre Yüksekliğinde Bir Sera Yaptırdım Ve Geçen Sene Mayıs Aayında Başladım. Temmuzda Bitirdim.Gittim Gazipaşadan Bu Fideleri Aldım Ve Bu Fideleri Diktim. Bu Ürünler Henüz 8 Aylık Bu Üürnler Mayıs Ayında Olgunlaşmış Şekilde Yiyecez İnşallah.Ayrıca Bu Serada Muz Diktik Erik Diktik Ejder Meyvesi Var Yani Burda 5 Çeşit Tropikal Meyve Var.Bu Ürünler Pahalı Ürünler Papyanın Tanesi 50 Lira İle 200 Lira Arasında Değişiyor.Pazar Fiyatı Mangonun Tanesi 8 İle 10 tL Arasında Değişiyor.Ejder Meyvesi 15 Tl Muzun Kilosu 10 12 lira Ben Bunu Hyal Ettim Bunlar Yetişene Kadar Burda Her Türlü Sebze Yetiştiriyorum 20 Çeşit Sebze Var Hepsi Doğal Ortamda Yetişiyor. Ve Konu Komşu Hepimiz Yiyoruz.Dışarda Şimdi 3 Dönüm Yer Ayırdım Orda'da Avakado Yetiştiricem Kivi Yetiştiricem Pasiflora Adında bir meyve Var Onu Yetiştiricem Kudret Narı Yetiştiricem Birde Anjelika Denen Meyve Var Bunları Yetiştiricem Burası Bir Dönüm Dışarda  3 Dönüm Var Toplam 4 Dönüm. 4,5 5 Dönümde Çiftlikte Avakado Diktim Toplamda 10,5 Dönüm Tarım Arazisini Değişik Tropik Meyvelerle Çeşitlendiricem. İnsanların Bu Ürünlerle Örnek Olup Onlaraında Yetiştirmelerine  Örnek Olucam.Bu İş Ayrı Bir Zevk Ayrı Bir Haz Veriyor. Yan Bahçemizde 20 Çeşit Sebze Yetişiyor. Mesela Brokoli Var Brokoli Çok Sağlıklı. Günün 2 Saatini Burda GeçiriyorumHer Gün Burada Çalışan Bir Arkadaşımız Var Ama Ben Bizzat İlgilenmek İstiyorum Çapa Yapıyorum Kazma Kürek Çalışıyorum Otları Yoluyorum Tavuklara Veriyorum Onlardan Yumurta Alıyorum. Lahana Var Altın Çilek Var Mesela Kereviz Bir Tanesi Bir Pişirimlik 4 Kişiyi Doyurur.

Serap Ülkü Özdemir  : Birazda Ticaret Hayatınızdan Konuşmak İstiyorum Neler Söyleyeceksiniz ?

Bildiğiniz Gibi Bizim Muğla Genelinde Bir Ticaretimiz Var Muğlanın Bütün İlçelerimizde Üç Servisimiz Var Bu Servislerle Bütün Bölgenin İhtiyaçlarını Gidermeye Çalışıyoruz İki Tane Bien Mağzamız  Bir Adet Boya Mağzamız Var Birde Beyaz Eşya Mağzamız Var Şimdi Beyaz Eşya Mağzamızı İkiye Çıkarıyoruz. Bien Mağzamızın Üçüncüsünü Açıyoruz.Yani Biz Pazarın Büyümesine Göre Bizde Ticaretimizi Genişletiyoruz. Pandemi Döneminde İnşaat Sektörü Hiç Durmadan Devam Etti Fethiyede İnşaat Sektörü Hiç Durmadı Bizde Bu Pazardan Payımızı Almaya Çalışıyoruz.Bünyemizde 30 Çalışanımız VarHepsi Sigortalı. Biz 2007 De Fethiyede Vergi Rekortmenliğine Ulaşmıştık.Önümüzdeki Dönemlerde Yine Vergi Sıralamasında İlk On 'u Hedefliyoruz.

Serap Ülkü Özdemir : Geçenlerde Babadağ Projesindeydiniz Projeyle  İlgili Neler Söyleyeceksiniz ?

Babadağ Bizim İçin Önemli Bir Projeydi Fethiyenin 30 Yıllık Hayaliydi Bizde Bu Hayali Gerçekleştirmek İçin Bu Yola Baş Koyduk Ben Hyatımın En Tecrübeli Kısmını Babdağ Projesine Verdim Ve Bu Babadağ Projesini Fethiyemize Kavuşturduk. 1 Mayısta Açılacak Geçende Bir Dostum Geldi Bize Bbadağ Projesini Gösterirmisin Dedi Bizde Aldık Götürdük 1200 Rakıma Kadar Kabinli Teleferikle Çıktık İndik. Tabi Çok Gururlandık Çok Mutlu Olduk  Böyle Bir Projenin Kazandırılmasında Çok Emek Verdik Arkadaşlarla Beraber Bu Proje Bölge Ekonomisine Büyük Katkı Sağlayacak.Kişi Önce Kendi Hayatında Başarılı Olacak Hayalleri Olacak Örnek Olacak Bir Başarı Sergileyecek ki Topluma Faydalı Olsun Kendi İşinde Başarılı Olmayan Çevreye Faydası Olamaz.Hayalleri Olmayan Hayalleri Peşinde Koşmayanın Çevreye Ne Faydası Olur ki Önce Kendi İşinde Bşarılı Olacaksın Ve Hayallerin Olacak Ve Bu Hayallerin Peşinde Koşacaksın Dedi