TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 15-12-2020 01:25   Güncelleme : 15-12-2020 01:25

Google depolama alanıyla ilgili önemli politika değişikliklerine gidiyor!

Google Hesabı depolama alanıyla ilgili önemli politika değişikliklerine giden Google, kullanıcılarına mail attı. Google'ın depolama alanı değişikliği ile alakalı kullanıcıları bilgilendirdiği maili haberin devamında okuyabilirsiniz...

Google depolama alanıyla ilgili önemli politika değişikliklerine gidiyor!

Google Hesabı depolama alanıyla ilgili önemli politika değişikliklerine giden Google, kullanıcılarına mail attı. Google'ın depolama alanı değişikliği ile alakalı kullanıcıları bilgilendirdiği maili haberin devamında okuyabilirsiniz...

Sayın Google Kullanıcısı,
Kısa süre önce Gmail, Google Drive (Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar, Çizimler, Formlar ve Jamboard dosyaları dahil) ve/veya Google Photos ürünlerini kullanan Google Hesaplarıyla ilgili, verdiğimiz hizmetleri sektördeki uygulamalara paralel hale getiren yeni depolama alanı politikalarımızın duyurusunu yaptığımızı bildirmek istiyoruz. Google Hesabı depolama alanınızda bu ürünlerden birini veya birkaçını daha önce kullanmış olduğunuzdan, yeni politikaların yürürlüğe gireceği 1 Haziran 2021 tarihinden önce bu politikalarla ilgili bilgi vermek istedik. Yeni politikaların özetini aşağıda bulabilirsiniz. Yapılan değişikliklerin tam listesi için ilgili Yardım Merkezi makalemize göz atabilirsiniz.


Yeni politikaların özeti (1 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerlilik kazanacaktır):
•    
Gmail, Drive veya Fotoğraflar'da 2 yıl (24 ay) boyunca etkinlik dışıkalırsanız etkin olmadığınız ürünlerdeki içeriğiniz silinebilir. Depolama alanı kotalarını tüketmemiş ve iyi durumda olan Google One üyeleri, etkin olmayan hesaplarla ilgili bu politikadan etkilenmeyecektir.
•    Depolama alanı sınırınızı 2 yıl boyunca aşarsanız Gmail, Drive ve Fotoğraflar'daki içeriğiniz silinebilir.


Bu durum sizin için ne anlama geliyor?
•    2 yıl boyunca etkinlik dışı kalmadıysanız veya depolama sınırınızı aşmadıysanız bu değişikliklerden etkilenmeyeceksiniz. Bu politika 1 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe gireceğinden, uygulanmaya başlanacağı en erken tarih 1 Haziran 2023 olacaktır.
•    1 Haziran 2021 tarihinden sonra, etkinlik dışı veya depolama alanı sınırınızı aşmış durumdaysanız içeriğiniz silinmeden önce size e-posta hatırlatıcıları ve bildirimler göndereceğiz.
•    Bu hizmetlerden biri veya birkaçı için etkinlik dışı veya depolama alanı sınırınızı aşmış durumda olsanız dahi ve içeriğiniz silinmiş olsa bile oturum açabileceksiniz.
•    
Not: Etkin olmama ve depolama alanı kota aşımı politikaları yalnızca Google hizmetlerinin tüketici kullanıcıları için geçerli olacaktır. Google Workspace, Eğitim için G Suite ve Sivil Toplum Kuruluşları için G Suite politikalarında şu an değişikliğe gidilmemiştir. Yöneticilerin, abonelikleriyle ilgili depolama politikaları için Yönetici Yardım Merkezi'ni incelemesi gereklidir.


Hesabınızı etkin tutma konusunda daha fazla bilgi edinin
•    
Söz konusu ürünlerde etkin durumda kalma konusunda daha fazla bilgi edinmek için bu Yardım Merkezi sayfasına göz atın.
•    
Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi, Google Hesabınızı belli bir süre için kullanmaya son verdiyseniz (3-18 ay arasında bir süre), spesifik içerikleri yönetmenize ve güvenilir bir kişiye bildirim gönderilmesine yardımcı olabilir. Not: Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi ayarlarınız ne olursa olsun yeni 2 yıllık etkin olmama politikası geçerli olacaktır. Yardım Merkezimizi ziyaret ederek bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve kendi hesabınızı ya da bir yakınınızın hesabını yönetme yollarını öğrenebilirsiniz.


Depolama alanınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenin
•    
Kota aşımı politikası ve hangi verilerin depolama alanı kotanızdan düşüldüğü konusunda daha fazla bilgi edinin.
•    
Google One uygulaması ve web'deki ücretsiz depolama alanı yöneticisini kullanarak Google Hesabı depolama alanınızı nasıl kullandığınızı inceleyip Gmail, Google Drive ve Google Photos ürünlerinde yer açabilirsiniz.


Hizmetlerimizi tercih ettiğiniz için teşekkürler.
Google Ekibi