GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-10-2021 19:15   Güncelleme : 20-10-2021 19:15

“FTSO Başkanlığı şikayet etme değil sorun çözme makamıdır”

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada Babadağ Teleferik Projesi’nin yapımcı firması ile arasındaki problemlerin çözülememesinin nedenin; geçen dönem yönetimi olduğunu belirtmişti.

“FTSO Başkanlığı şikayet etme değil sorun çözme makamıdır”

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada Babadağ Teleferik Projesi’nin yapımcı firması ile arasındaki problemlerin çözülememesinin nedenin; geçen dönem yönetimi olduğunu belirtmişti.

Bunun üzerine Akif Arıcan, Günay Özütok, Ahmet Gürsu Özdemir, Adnan Bakırcı, Halit Saraç ve Ömer Eriz ortak bir açıklamada bulunarak, bölgemizin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlayacakları bir projeye imza attıklarını vurguladılar.

Konuyla ilgili açıklamada şu ifadelere yer veriliyor;

“Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın şu anki Başkanı Osman Çıralı’nın Babadağ Teleferik Projesi’nin yapımcı firması ile arasındaki problemleri çözememesi ve sürecin yönetimini bir krize doğru sürükleyerek bunların sorumlusu olarak bizi göstermesi nedeniyle bu açıklamayı yapma gereğimiz ortaya çıkmıştır.

Akif Arıcan, Günay Özütok, Ahmet Gürsu Özdemir, Adnan Bakırcı, Halit Saraç ve Ömer Eriz olarak bizler; FTSO yönetim kurulunda belli sürelerle görev yaptık. Bu süre içinde bölgemizin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunacak pek çok projeye ve çalışmaya imza attık.  Bunlardan en önemlisi de bölgemize kazandırılmasından büyük gurur duyduğumuz Babadağ Teleferik Projesidir.

Babadağ bölgemizin en önemli doğal güzelliklerinden, turistik değerlerinden biridir.  Yıllardır buraya teleferik kurulması hayal edildi, konuşuldu ancak gerçekleştirilemedi. Babadağ Teleferik Projesi devlet tarafından ihale edildiğinde FTSO olarak bir günde şirket kurarak bu ihaleye girdik ve teleferik yapılması amacıyla Babadağ’ı kiraladık.

Yani bu ihaleye biz girmesiydik Babadağ’ın işletmesini bir şirket alacak, bölgemiz ciddi bir gelirden mahrum kalacaktı. Babadağ üzerinde bölgenin en önemli sivil toplum kuruluşu olarak söz sahibi olabileceğimiz ve Babadağ’ın gelirlerinden pay alabileceğimiz bir model olan Yap-İşlet-Devret modeli ile teleferik projesini ihale ederek projemizi yapmaya karar verdik. Yap-İşlet-Devret Modeli devlet tarafından kullanılan bir finansman modeli ancak bunu devlet dışında ilk uygulayan kurumlardan birisi olduk. Üstelik devlet tarafından hazine garantili uygulanan bu modeli biz herhangi bir garanti vermeden kira geliri ve elde edilen gelirden pay alma modeli ile gerçekleştirdik. Dolayısıyla hazırladığımız sözleşme ve ihale dokümanları için Türkiye’de bir örnek olmadığı için uzun ve zorlu bir hazırlık sürecini alanında uzman teknik bir ekiple gerçekleştirdik.  Bu ekipte çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Tüm ihale dokümanlarını ve sözleşmemizi şeffaf bir şekilde internet üzerinden yayınlayarak projeyi ihaleye açtık.  Canlı olarak yayınlanan ihaleyle de tüm Oda ve borsalar ile kamu kurumlarına örnek olduk, takdir edildik.

Sözleşmemizde ve ihale şartnamesinde her şey açık ve net bir şekilde ortaya koyulmuştur. İhaleyi kazanacak şirket, sözleşmenin imzaladığı tarih itibarıyla FTSO’nun şirketine her yıl TEFE &TÜFE oranında arttırılacak yıllık sabit kira geliri ödeyecek; teleferik tesisini ve diğer tüm tesisleri tamamlayıp işletmeye açtığı tarih itibarıyla da buradan elde ettiği tüm gelirden yüzde 12,5 payı verecektir.

Sonuç itibarıyla bu ihale ve sözleşmenin sonucu olarak bugün Babadağ’a yaklaşık 350 milyon TL tutarında bir yatırım yapıldı. Hayal olan bir proje gerçekleştirildi. Yapılan eser ortadadır. Bu yatırım Muğla’ya tek seferde özel sektör eliyle yapılmış en büyük yatırım olarak da tarihe geçmiştir.

Babadağ’a yapılan eser ortadayken, mevcut Oda başkanı olan Osman Çıralı adlı şahısın yerel basına açıklama yapıp, ‘Bize şartnameyi göstermediler’, ‘Bu işin başındaki arkadaşlarımız bu sözleşmeleri başka bir sözleşmeden alıp kopyala-yapıştır şeklinde yapmışlar. Yani bu gerçekten bütün Fethiye halkı ile paylaşılması gereken bir sözleşmenin, çok net olmayan konularda yanlış sözleşmeler yapmışlar. Biz hala bunun ezikliğini çekiyoruz, hala problem yaşıyoruz’ demesi de abesle iştigaldir. Bu şikayetler onun Oda çalışmaları ve elindeki sözleşmeyi yürütme ve yönetme konusunda ne kadar yetersiz olduğunun bir göstergesidir. Bir kez daha hatırlatıyoruz ki hazırlanan şartnamelerin ülkemizde bir örneği yoktur, bu bir ilktir. Kopyalayabileceğimiz bir sözleşme de yoktur, bu konudaki tek sözleşmeyi de biz hazırlattık.

Oda seçimlerinin yaklaşması nedeniyle, mevcut Oda başkanı Osman Çıralı adlı şahısın, çözemediği sorunlar ve yönetemediği krizlerin sonucunda, yalan beyanlarla bizi suçlaması, beceriksizliğini perdeleme çalışmasıdır. Bizler Babadağ Teleferik projesi ile ilgili en zorlu aşamaları tamamladık ve süreci kendisine teslim ettik. Ne yazık ki yapımcı firma yetkilisi ile sözleşme ve nezaket kuralları çerçevesinde iş ilişkisi kurmak yerine kabadayılık ve söz düellosu ile iş çözmeye kalkınca işi eline yüzüne bulaştırmıştır.

Öte yandan dikkat çeken bir başka nokta; Oda Başkanı olan Osman Çıralı adlı şahıs, yapımcı firma olan Kırtur ile sıkıntı yaşadığını, mahkemelik olduğunu söylüyor, ancak Oda Meclisine bile haber vermeden projenin geçici ön kabulünü imzalıyor. Madem sorun var neden geçici kabulü imzaladınız?

Tüm bu sorular ve yanıtları, sözleşmeyi ve Kırtur firması ile ortaklık ilişkisini yönetmekteki eksikliklerin ve beceriksizliğin bir göstergesidir. FTSO yönetim Kurulu Başkanlığı şikâyet etme değil sorun çözme makamıdır.

 

Bizler, ticaret erbabı olarak işimizde gücümüzde insanlarız. Kimseyle polemik yapmak, görevini yapamayanları muhatap almak istemiyoruz.  Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasını, bölgenin en aktif meslek odası haline getirdiğimiz ve yaptığımız çalışmalar bilinmektedir. Bu basın açıklaması ile amacımız yalanlarla kamuoyunun yanıltılmasını önlemek ve yaptığımız işin arkasında olduğumuzu tüm üyelerimize ve Fethiye kamuoyu ile paylaşmaktır.”