FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 20-06-2022 12:21

Forum katılımcıları Şuşa'yı ziyaret ettiler

Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı aynı zamanda Serap Ülkü Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serap Ülkü Özdemir’in de yer aldığı Anadolu’dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu katılımcıları Şuşa’yı ziyaret ettiler

Forum katılımcıları Şuşa'yı ziyaret ettiler

 

 

 

Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı aynı zamanda Serap Ülkü Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serap Ülkü Özdemir’in de yer aldığı Anadolu’dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu katılımcıları Şuşa’yı ziyaret ettiler. 

 

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği; Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD), Yeni Çağ Medya Grubu ve Azerbaycan Türkiye Evi organizatörlüğünde düzenlenen Anadolu’dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu katılımcıları Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa’yı ziyaret ettiler.

 

Bakü’de Türkiye ve Azerbaycan’ın önde gelen gazetecilerinin katılımıyla düzenlenen Anadolu’dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu Şuşa’ya ziyaretle sona erdi. AYD Başkanı Sinan Burhan,  Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı aynı zamanda Serap Ülkü Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serap Ülkü Özdemir, Aydınlık Gazetesi Yazarı Gaffar Yakınca, Takvim Gazetesi Ankara Temsilcisi Ekrem Kızıltaş, Haber 7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli, Türkiye Gazetesi Yazarı Rahmi Er, Hürriyet Gazetesi Ankara Yazı İşleri Müdürü Fatih Tekeci, Yeni Akit Gazetesi Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı, Çay TV Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Torlak, Kon TV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy, TV Yorumcusu Güngör Yavuzaslan ve diğerleri, ziyaret kapsamında Ermeni işgalinden kurtarılmış topraklardaki yıkımı gördü. Öte yandan Karabağ’ın yeniden kalkınması için yapılan işlere tanık oldular.

 

Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger ve ATEV Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, konuklara işgalden kurtulmuş topraklardaki Ermeni barbarlığının somut kanıtı olan bina kalıntıları, dağılmış evler hakkında bilgi verdiler. Alesger, 30 yıldan beridir Ermenilerin kirli işlerinin yapıldığı bu toprakların yeniden özüne döndüğünü belirterek bunun haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. Tenzile Rüstemhanlı ise kardeş ülke gazetecilerinin bu topraklarda bulunmasından mutluluk duyduğunu dile getirdi.

 

Katılımcılar ilk olarak Şuşa’nın göz bebeği olan Cıdır Düzü’ne giderek kültür başkentinin güzelliğini seyrettiler. AYD Başkanı Sinan Burhan Cıdır Düzü’nde konuşma yaparak ziyaretin amacı ile ilgili bilgi verdi. Burhan, Azerbaycan’ın kahraman askerlerinin Şuşa dağlarını tırmanarak düşmanı mahvettiğini hatırlattı. Şuşa’nın Azerbaycan kültürüne benzersiz katkılar sağladığını söyleyen Burhan’ın konuşmasından sonra Milletvekili Sabir Rüstemhanlı, Şuşa ile ilgili hatıralarını anlattı ve kendinin yazmış olduğu şiiri seslendirdi. Rüstemhanlı, Kafkas İslam Ordusu Komutanı Nuri Paşa’nın mezarına dökmesi için Gazeteci Güngör Yavuzaslan’a Şuşa toprağı verdi. Ardından Karabağ Azerbaycan’dır flashmob’u düzenlendi.

 

Daha sonra Azerbaycan’ın ünlü şairi Molla Penah Vagif’in mezarı ziyaret edildi, konuklara Vagif hakkında bilgi verildi. Gazeteciler daha sonra Şuşa’nın sembolü olan Şuşa Kalesi’ni ziyaret ettiler. Şuşa’daki Karabağ Oteli’nde konukların şerefine ATEV Başkanı Tenzile Rüstemhanlı adından yemek verildi.

 

Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı aynı zamanda Serap Ülkü Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serap Ülkü Özdemir, “Azerbaycan’ın kültür başkenti konumundaki Şuşa’da tarihimiz hakkında bilgiler aldık. Geçmişte işgal altında olan bu topraklar yeniden özüne döndü. Forum etkinliğinin gerçekleşmesinde ve bizlerin burada misafir edilmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Gazetecilerin ziyareti, onlara Şuşa’dan hatıra hediyelerinin takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çektirilmesi ile son buldu.