FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 15-03-2021 15:56   Güncelleme : 15-03-2021 15:56

FETHİYELİ HATİCE TEYZEYE ÜÇÜZ BUZAĞI SÜRPRİZİ

FETHİYELİ HATİCE TEYZEYE ÜÇÜZ BUZAĞI SÜRPRİZİ

FETHİYELİ HATİCE TEYZEYE ÜÇÜZ BUZAĞI SÜRPRİZİ

      

 İlçemiz Esenköy Mahallesinden  yetiştiricimiz İbrahim- Hatice Çamurköylü’ ye ait simental cinsi inek üçüz buzağı doğurdu.

Doğumun “Dünya Kadınlar gününe denk gelmesi, doğumun normal doğum olması, aynı zamanda yetiştiricimizin bir önceki yılda başka bir ineğinin ikiz doğum yapmış olması hem yetiştiricimizi hem bizleri çok mutlu etti.

Yetiştiricimiz Hatice Çamurköylü ile yaptığımız söyleşide; Doğumun kadınlar gününde gerçekleşmesinin kendisini ayrıca çok mutlu ettiğini, hayvanları ile arasında duygusal bir bağ olduğunu, öyle ki onların karnını doyurmadan kendi karnını doyurmadığını, onları evladı gibi gördüğünü dile getirdi.

                Sığır cinsi hayvanlarda ender rastlanan üçüz doğumlar genelde Veteriner Hekim kontrolünde ve müdahale ile gerçekleşirken, yetiştiricimizin ineği kendi başına doğumu gerçekleştirdi. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimlerince işletme hemen ziyaret edildi. Buzağıların genel sağlık kontrolleri yapıldı. Buzağı besleme ve bakımda kolostrumun önemi, biberonla buzağı beslenmesi, göbek kordon temizliği, buzağı besleme yemine başlama dönemi gibi konularda bilgilendirmelerde bulunuldu.

İkisi erkek biri dişi olan buzağılar Bakanlığımızın programlı aşılamaları gereği;  tarafımızca yılda 2 defa şap aşılaması, 1 defa LSD aşısı , dişi buzağılara Brusella göz damlası aşılaması ve hayvanların tanımlanması - kimliklendirilmesi  (kulak küpesi takma) işlemi uygulanan işletmede ,gerekli sağlık kontrolleri için düzenli ziyaretler bundan sonrada  gerçekleştirilecektir.

İşletmede doğan ve tebliğ gereği ilgili aşıları tam olan  buzağılara “Buzağı destekleme ödemesi” de yapılacaktır.