GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-07-2021 14:52   Güncelleme : 16-07-2021 16:47

Fethiye’deki anma programına yoğun katılım oldu

​​​​​​​15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de anma programı düzenlendi.

Fethiye’deki anma programına yoğun katılım oldu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de anma programı düzenlendi.

Fethiye Beşkaza Meydanı’ndaki törene Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Fethiye İlçe Jandarma Komutanı Rüştü Şen, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü İsmail Ayhan, Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, kurum müdürleri, STK başkan ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Türk Bayrakları ile meydanda toplanan vatandaşlar, ellerinde bayraklarla gece boyunca demokrasi nöbeti tuttu. Öte yandan Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla vatandaşlara lokma, kar şerbeti ve çeşitli ikramlar dağıtıldı. 

Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programında ilk olarak saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi. Daha sonra İlçe Vaizi Raşit Korkmaz, Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından 15 Temmuz Gazisi Özcan Aybey ve Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat’ın konuşmalarıyla devam etti.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında yaralanan Özcan Aybey konuşmasında, “15 Temmuz o hain gecenin, kalkışmanın bembeyaz kar gibi, şehitlerin ve gazilerin kanıyla temiz bir sabaha dönüşmesinin 5. yılını idrak ediyoruz. Burada konuşacağımız hiç aklımıza gelmezdi. Çünkü bizler o gün yaşayacağımızı dahi düşünmüyorduk. Dışarı çıktığımızda köşe başında, sokakta her yerde insanların parçalanmış bedenlerini ve kanlar içinde hala abdest almaya çalıştıklarını, Kur’an-ı Kerim okuyup tekbir getirdiklerini gördükçe cesaretlendik. İlk baştaki korkumuzu bir anda cesarete çevirdik. İnsanlar kurşunların üzerine öyle bir yürüyorlardı ki, sanki ölüme gidiyorlardı. Tekbir getiriyorlardı ve yüzleri gülüyordu. Sanki karşıdan kurşun atılmıyordu, sanki onları cennetten Peygamber Efendimiz çağırıyor gibi ellerinde bayraklarıyla ilerliyorlardı. Bende onlarla meydandaydım. Cumhurbaşkanımızın bizleri başkomutan sıfatıyla çağırmasıyla, Allah’ın izniyle kanımın dökülmesiyle, vatanımın kurtulmasıyla vatanıma hizmet etmekten onur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, “15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Gününüzü tebrik ediyorum. Düşman değişti, aktörler değişti ama ihanet değişmedi. Belki de bu ihanetlerin en acısı 15 Temmuz 2016 yılında karşımıza direk çıkmaktan korkan, düşmanın içimizden devşirdiği FETÖ terör örgütü eliyle bu milletin dişinden tırnağından arttırdığı, çoluk çocuğunun nafakasını kesip devleti ve ordusu güçlü olsun diye satın aldığı, devletine emanet ettiği tankını topunu tüfeğini bu millete çevirdi. Yüce Türk milleti Cumhurbaşkanımızın emriyle meydanlara indi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne, Gazi Meclisi önüne işte buraya Beşkaza Meydanı’na gelerek meydanları doldurdu ve tanka, topa, tüfeğe göğsünü siper etti. Allah bu büyük necip milleti sonsuza kadar muzaffer eylesin. Allah bu büyük milletten razı olsun” dedi.  

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü  anma töreninde günün anlam ve önemini belirten şiirler okunarak, mehteren takımı gösterisi yapıldı.