GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-08-2021 13:38   Güncelleme : 30-08-2021 13:38

Fethiye’de Zafer Bayramı coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yıldönümü Türkiye genelinde olduğu gibi Fethiye’de coşkuyla kutlandı. Zafer Bayramı coşkusunun gururu; Kaymakamlık Binası Atatürk Anıtı önünde düzenlenen program ile yaşandı.

Fethiye’de Zafer Bayramı coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yıldönümü Türkiye genelinde olduğu gibi Fethiye’de coşkuyla kutlandı. Zafer Bayramı coşkusunun gururu; Kaymakamlık Binası Atatürk Anıtı önünde düzenlenen program ile yaşandı.

Çelenk sunma törenine Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Adil Emin Kaya, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Kutlama töreninde ilk olarak Fethiye Kaymakamlığı ve Fethiye Belediyesi çelenkleri; Kaymakam Fırat ve Başkan Karaca tarafından anıta sunuldu.  Daha sonra saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının hemen ardından,  günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gülşen Gökçe Spor Lisesi Tarih Öğretmeni Hakan Duran yaptı. Duran konuşmasında, “Türk milletinin, destanlaşmış Kurtuluş Savaşı’nın kırılma noktalarından birisi olan 30 Ağustos Zafer Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor; bu vesileyle şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Cumhuriyetimizin sonsuza dek yaşamasını diliyorum. Mondros Ateşkes Antlaşması ile başlayan işgallere karşı Türk halkının gösterdiği direniş; Mustafa Kemal Paşa’nın keskin iradesi ve zekasıyla birleşerek, 19 Mayıs 1919’da bir kıvılcıma dönüşmüştür. Kuva-i Milliye’nin kuruluşu ve kongrelerle birlikte bu kıvılcım, bir alev topuna dönerek; emperyalist güçler tarafından desteklenen Yunan ordusunu hüsrana uğratmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi ile durdurulan işgalci Yunan ordusuna, vurulması planlanan son bir darbe Büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın ‘Ya İstiklal, ya ölüm’ emriyle başlamıştır. Başkumandandan emir alan Mehmetçiklerimiz, ölüme meydan okumuştur. 6 ayda geçilmez denen siperler, 4 günde geçilerek Yunan ordusu Dumlupınar’da bozguna uğratılmıştır” dedi.

Kutlama töreni şiirlerin okunması ile devam etti. Belediye Fen Lisesi öğrencisi Eda Ertürk, “Akdenize Doğru” isimli şiirini okurken; Ömer Özyer Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet Eren Şaşmaz da “30 Ağustos” isimli şiiri seslendirdi. Çelenk sunma töreninin ardından Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Garnizon Komutanı Per. Atğm. Adil Emin Kaya, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül; protokolün ve vatandaşların tebriklerini kabul etti.