FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 20-01-2022 14:09   Güncelleme : 20-01-2022 16:15

Fethiye’de üreticiler zirai don nöbetinde

Soğuk hava ülke genelinde olduğu gibi Fethiye’de de etkili oluyor. Örtü altı üreticiliği yapan çiftçiler, günlerdir zira don nöbeti bekliyor.

Fethiye’de üreticiler zirai don nöbetinde

 

 

Soğuk hava ülke genelinde olduğu gibi Fethiye’de de etkili oluyor. Örtü altı üreticiliği yapan çiftçiler, günlerdir zirai don nöbeti bekliyor.

 

Çamköy Mahallesi’nde örtü altı üreticiliği yapan Yunus Emre Çürük, derecenin -1’in altına düştüğü durumlarda; sera içinde sıcaklığın 4 derece olması gerektiğini söyledi. 2 günden bu yana zirai don nöbeti beklediklerini kaydeden Çürük, ilgili kurumların çiftçileri desteklemesi gerektiğini dile getirdi.

 

Üretici Yunus Emre Çürük yaptığı açıklamada, “Gece saat 12.00 itibariyle sobalarımızı yaktık. Şu anda da odun takviyesi yapıyoruz. Dışarıda hava -1 derece. Ürünlerin zarar görmemesi adına, sera içerisinin 4 derece dolaylarında olması gerekiyor. İki günden bu yana zirai don nöbeti tutuyoruz. Bulunduğumuz süreçte maliyetlerimiz yüksek. Kış döneminde domates biraz kazandırıyor ama bu sadece cep harçlığına yetiyor. Temennimiz ilgili kurumların çiftçilere tohum, ilaç ve diğer hususlarda destek olması. Bölgenin en geç çiftçilerinden biri olarak imkanı olan arkadaşlarımızın çiftçilik yapmasını öneriyorum. Vatanımız için üretmenin çok önemli olduğuna inanıyorum” dedi.