FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 10-06-2022 18:37

Fethiye’de üretici pazarı denetlendi

Fethiye’de her hafta Cuma günleri kurulan üretici pazarında denetim gerçekleştirildi. Fethiye Belediyesi ve Fethiye Ziraat Odası tarafından uzun yıllardır kurulmakta olan üretici pazarında; Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ile zabıta ekipleri tarafından denetimlerde ve kontrollerde bulunuldu.

Fethiye’de üretici pazarı denetlendi

 

Fethiye’de her hafta Cuma günleri kurulan üretici pazarında denetim gerçekleştirildi. Fethiye Belediyesi ve Fethiye Ziraat Odası tarafından uzun yıllardır kurulmakta olan üretici pazarında; Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ile zabıta ekipleri tarafından denetimlerde ve kontrollerde bulunuldu.

 

Halk arasında köylü pazarı olarak da adlandırılan Cuma pazarında tezgah açan üreticiler; sadece kendi ürettikleri meyve ve sebzeleri satmak zorunda. Dışarıdan ürün getirip satmanın yasak olduğu Cuma pazarında sabah erken saatlerde denetim gerçekleştirildi.

 

“BELGELERİNDE BEYAN ETTİKLERİ ÜRÜNLERİ SATABİLİRLER”

Yaklaşık 700 üreticinin kendi ürettiği ürünlerini sattığı üretici pazarında, belge denetimi ve ürün denetlemesi gerçekleştiren Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit açıklamasında “Fethiye ve Seydikemer ziraat odalarına kayıtlı olan üreticiler, bu pazarda yetiştirdikleri ürün satarlar. Satarlar ama bize bizden aldıkları üretici belgelerinde beyan ettikleri şekilde ürettiği ürünleri satabilirler. Örnek vermek gerekirse; belgesinde yazdığı gibi domates, patates, salatalık gibi sadece ürettiği ürünlerin satışını yapabilir. Beyan etmedikleri, üretmedikleri ürünler burada satamazlar. Dışarıdan başka bir ürün getirip al, sat şeklinde bir ticari faaliyet yasaktır” dedi.

 

“DIŞARIDAN ÜRÜN GETİRİLMESİNE MÜSAADE ETMİYORUZ”

Açıklamasını sürdüren Başkan Kenan Karayiğit, “Burası üretici pazarıdır. Üreticinin direk olarak halka satış yaptığı yerdir. Biz bunun denetimini yapıyoruz. Uzun bir süredir böyle bir denetim yapmamıştık. Pandemi girdi araya ve çiftçi zor durumda dedik. Ama gördük ki zaman içerisinde; bazı çiftçilerin ürettiği ürünler haricinde üretmediği ürünleri de dışarıdan getirip sattığını; hariçten satın alıp, halka sunma işlerinin çoğaldığını hissettik. Bu da üreten çiftçimize haksızlık olur. Onun için bir kontrol gerçekleştirdik. Denetimlerde; belge kontrolü yapıyoruz. İlk etapta uyarıda bulunacağız. Eğer durumda bir değişme olmazsa kanuni işlemler uygulanacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“HER ÜRÜNDEN 100 KİLO GETİRME HAKLARI VAR”

Dışarıdan sebze ile meyve alıp satan ve sahte kart ile tezgah açan üreticilere Fethiye Belediyesi Zabıta görevlilerinin gerekli ceza-i işlem uygulayabileceğini söyleyen Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Üreticilerimizin her ürettiği üründen 100 kilo getirme hakları vardır. Üretici üretmiştir. 10 dönüm karpuz dikmiştir veya domates serası vardır. Tabi ki çok üretecek ve çok satacaktır. Fakat üretici pazarına geçecek olan kilo bellidir. Geri kalanını da halde veya başka bir yer de satması gerekiyor. Bu denetimlerin çiftçilerimiz için sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Üreticilerimiz burada tezgah açmak için bize ücret ödüyor. Biz bu haksızlığı veya üretenin hakkını yedirmemek için bu kontrolleri yapmak zorundayız. Pazarımızda üretim dışı alışverişleri önlemek için denetimlere devam edeceğiz. Aynı zamanda tüketiciye de doğal ürün sağlamış olmaktayız. Çiftçimize kendi ürettiği ürünü sunmak için biz de bu denetimlerle onlara yardımcı olmuş olacağız. Üreticilik yapan bir çiftçi 6 ay üretim yapabilir. Bende üreticiyim ve çiftçiyim” şeklinde konuştu.

 

ÜRETİLEN ÜRÜNLER BEYAN EDİLSİN

Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Çiftçimiz ürettiği ürünlerini beyan etsin. Yani benim meyve bahçem var. Onun haricimde bahçemin yanında sebze ekiyorum, zeytin ağaçlarım da var. Zeytincilikte yapıyorsa veya kümesi var yumurta satıyorsa; belgesine işletecek. Bizde oraya gidip kontrolünü yapacağız. Belge işi önemli ve ihmale gelmez. Pazardaki mevcut fiyatlara müdahale etme şansımız yok. Öyle bir yetkimiz olsa müdahale ederiz.”