TURİZM
Giriş Tarihi : 22-06-2020 18:27   Güncelleme : 22-06-2020 18:27

Fethiye’de Tek Yürek Oldu Koylarına Sahip Çıkıyor

Mavi Yolculuğun simgesi olan koylar yok oluyor.

Fethiye’de Tek Yürek Oldu Koylarına Sahip Çıkıyor

 

 

Ege ve Akdeniz’de birer doğa harikası olan ve Anadolu uygarlıklarının kalıntılarıyla taçlanan, büyük bölümü Muğla’da olan Özel çevre koruma bölgesinde olan cennet koylar, birer birer yok oluyor. İmar Barışını suiistimal edip ardından Kovid-19 salgınını fırsat bilenler koyların neredeyse tamamına kaçak marinalar yapmaları tepki topluyor. Fethiye’deki odalar, sivil toplum örgütleri ve turizmciler biraraya gelip 2019 da yazdıkları ortak dilekçe ilgili bakanlıklarda sonuçlanmayı bekliyor.

İmar planlarındaki yetersizlikler ve suistimaller, çarpık yapılaşma ve betonlaşma, tatilcilerin dikkatsizliği Muğla kıyılarında yer alan ve dünya yatçılarının yüz milyonlarca dolar döviz bırakmasını sağlayan birbirinden güzel koyları bir bir yok ediyor.

Türkiye'nin dünya turizmine "Mavi Yolculuk' olarak sunduğu güzel koylar da ruhsatsız olan bazı işletmelerin yıkım kararına rağmen yıkımlar gerçekleştirilmedi.

Koylarda teknelerin bağlama ve demirleme operasyonu, ağaçlara ve su altındaki bitki örtüsüne de zarar veriyor.

Önlem alınmadan gerçekleştirilen su sporları da ayrı bir tehlike yaratırken, koylarda bulunan tarihi mekanlarda kaçak definecilerin kıskacı haline geldi.

İmar Barışını Suistimal ettiler

Çıkarılan imar barışında 2017 yılı öncesi binalar için geçerli olurken, koylarda 2019 yılında yapılan marinalar bile imar barışından yararlandığı iddia ediliyor. Uydu görüntülerle bu durum kanıtlanırken ilgili bakanlıklara iletildiği öğrenildi.

 

Fethiye Tek Yürek Oldu Koylara Sahip Çıkıyor

13 Eylül 2019 tarihinde Fethiye’de Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Fethiye Belediyesi, Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Deniz Ticaret Odasu Fethiye Şubesi, Fethiye Otelciler Birliği, Türsab Batı Akdeniz Yürütme Kurulu, Fethiye Turizm Tanıtma Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı, Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi, YDA Dalaman Havalimanı, Göcek Kültür  ve Turizm Derneği, Skal Fethiye Derneği, Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası, Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın imzasıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere ilgili müdürlük ve kurullara yazılan ortak dilekçe ise sonuçsuz kaldı. Dilekçe de 2017 yılından önceki yapıların imar barışından yararlanması gerektiği fakat 2019 yılından sonra yoğunlaşan kaçak marinaların imar barışından yararlandığı ve yapıların en fazla kıyı çizgisine 50 metre yaklaşabilir ibaresine aykırı yapıldığı belirtilerek gerekli denetimlerin yapılması istendi. Fakat ilgili bakanlıklarda yer alan dilekçelere henüz bir cevap dahi verilmedi.

 

Risk Altındaki Koylar İçin Master Planı İsteniyor

tarihi ve doğal güzellikleri olan koylarımızı koruma ve kurtarmaya yönelik master planların yapılarak devreye sokulması gerektiğini belirtilirken , Marmaris – Fethiye – Kaş arasında bulunan koylarda çarpık yapılaşma, denetimsizlik, çevre kirliliği konusunda büyük risk bulunuyor. Risklerin önüne geçmek için denetim ağının çalışması gerektiği, teknelerin kendi planlarına göre değil, bir master planına uygun şekilde hareket etmesi gerektiği vurgulanıyor.