FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 17-05-2021 19:47   Güncelleme : 17-05-2021 19:47

FETHİYE’DE ŞIRDANIN ADRESİ: CİĞERCİ MAHİR

Fethiye’de lezzeti, kalitesi ve ustalığı ile adından söz ettiren Ciğerci Mahir, ilklere imza atmaya devam ediyor.  Adana’nın meşhur lezzeti şırdanı Fethiye halkı ile buluşturan Ciğerci Mahir, menüsündeki lezzetlere bir yenisini daha eklemiş oldu.

FETHİYE’DE ŞIRDANIN ADRESİ: CİĞERCİ MAHİR

 

 

 

 

Her geçen gün müdavim sayısını arttıran Ciğerci Mahir; deneyimli kadrosu, alanında uzman ustaları ile lezzet, temizlik ve müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor. Sevilen işletme meşhur ciğer şişlerinin yanına Adana’nın önde gelen lezzeti şırdanı da ekledi. Fethiye Devlet Hastanesi yanında bulunan Ciğerci Mahir; eşsiz lezzet ve kaliteyi halkımızla buluşturmaya devam ediyor. 36 yıllık tecrübesi ile bu sektöre imza atmış olan Ciğerci Mahir, birbirinden lezzetli ve ustalıkla hazırlanmış meze çeşitleri ile oldukça iddialı... Pandemi döneminde paket servis hizmetine devam eden işletme, lezzetleri evlere ve işyerlerine kadar ulaştırıyor.

 

BÜYÜK TALEP GÖRÜYOR

Şırdan hakkında bilgi aktaran Ciğerci Mahir Ustası Süleyman Sadırlı, “Adanalıyım. 23 yıldır bu işle uğraşıyorum. Ciğerci Mahir olarak şırdan lezzetini Fethiye halkı ile buluşturduk. Bu yemek geviş getiren hayvanların midelerinin 4. bölümünden yapılıyor. İşletme olarak süt kuzusu tercih ediyoruz. İçini kırık pirinç, baharat ve özel sosla dolduruyoruz. Yaklaşık 1 veya 1,5 saat içinde servise hazır hale geliyor. Koronavirüs döneminde de uzmanlar tarafından önerilen bir yemektir. Şırdanı özel mezeler ve baharatlarla servis ediyoruz.  Herkese tavsiye ediyoruz. Şu anda çok talep görüyor. Ciğerci Mahir olarak yine bir ilke imza attık” diye konuştu.

 

Şırdan lezzetini tadan vatandaşlar ise şırdanı çok beğendiklerini dile getirdiler. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde uzmanlar et ve et ürünlerinin tüketilmesini tavsiye ediyor. Şırdan yüksek oranda A vitamini ve B12 vitamini içeriyor ve kanser riskini azaltıyor.