GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-07-2021 16:52   Güncelleme : 16-07-2021 16:52

Fethiye’de kurbanlıklar alıcılarını bekliyor

Fethiye’de Çatalarık Mahallesi’nde bulunan Fethiye Belediyesi Kurbanlık Pazarı’na getirilen küçükbaş  kurbanlıklar, hazırlanan alanlarda satışa çıktı.

Fethiye’de kurbanlıklar alıcılarını bekliyor

Fethiye’de Çatalarık Mahallesi’nde bulunan Fethiye Belediyesi Kurbanlık Pazarı’na getirilen küçükbaş  kurbanlıklar, hazırlanan alanlarda satışa çıktı.

Fethiye Belediyesi Kurbanlık Pazarı’nda, kurbanlık koyun ve keçilerin fiyatlarının 900 TL ile 3 bin 500 TL arasında olduğu öğrenildi. Havaların sıcak olması nedeniyle öğle saatlerinde sakinlik olduğu belirtilirken, akşam saatlerinde alıcıların yoğun olarak pazarı ziyaret ettiği ifade edildi.  

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Fethiye Belediyesi Kurbanlık Pazarı’na, sıcak havaya rağmen zaman zaman da olsa hareketlilik yaşanıyor. Celeplerdeki küçükbaş hayvanları inceleyen vatandaşlar, kurbanlıkların fiyatları hakkında bilgiler aldı.  

KURBANLIK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Kurbanlık hayvanların sağlıklı, besili, kulak küpesi bulunan, veteriner sağlık raporu, hayvan pasaportu, nakil belgesi olan ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı, öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanlardan seçmeye dikkat edilmeli. Çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız hayvanlar ile gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç ve gelişimini tamamlamamış hayvanları ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanları kurbanlık olarak seçmemeye özen göstermelidir.

 

Kurbanlık seçilirken, kör, topal, tüyleri mat kurbanlıklar alınmamalı. Tüyleri parlak kurbanlıklar tercih edilmeli. Vücudunun herhangi bir yerinde bir sakatlık bulunmaması gerekiyor. Hayvanın kondisyonu sağlıklı olup olmadığını da gösterir. Büyükbaş hayvanlar için de 2 yaşından küçük olmaması gerekir. Hastalık belirtisi sayılan; yüksek ateşi, bakışları ve dış görünümü cansız, pis kokulu ishal ve burun akıntısı olmamalı. Çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikleri olmamalı.