FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 03-09-2020 17:07   Güncelleme : 03-09-2020 17:11

Fethiye'de Eylül Ayı İle Birlikte Gelen Aşırı Sıcaklar Bunaltıyor...

Fethiye ’de yüksek hava sıcaklığı vatandaşı bunaltırken uzmanlar, çocuk, yaşlı ve hastaların öğle saatlerinde dışarı çıkmaması konusunda uyarıyor.

Fethiye'de Eylül Ayı İle Birlikte Gelen Aşırı Sıcaklar Bunaltıyor...

Aşırı sıcaklar tüm yurdu etkisi altına alırken, Fethiye'de ise termometreler 40 dereceyi gösterdi. Sıcaktan bunalan vatandaşlar serinleyebilmenin yollarını aradı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü de yüksek sıcaklıklar nedeniyle oluşması muhtemel güneş çarpmasına karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Eylül ayı ile birlikte kavurucu sıcaklar yurdun dört bir tarafında etkisini gösterirken, Fethiye'de de gittikçe artış gösteren hava sıcaklıkları günlük hayatı olumsuz yönde etkiliyor. 
Sıcaklığın en yüksek olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmak zorunda kalan vatandaşların, aşırı sıcaklıklar nedeniyle yürümekte dahi zorlandığı gözlemlenirken aşırı sıcaklara karşı çareyi bol bol sıvı tüketmekte buldukları görülüyor. Sıcaklıkların kavurduğu kentte uzmanlar, özellikle güneşin tam tepede olduğu öğle saatlerinde mümkün olduğu kadar dışarı çıkılmaması konusunda uyarıyor.

Fethiye'de ortalama 36-40 derece seviyesinde seyreden sıcaklıklar özellikle de yaşlıları ve çocukları olumsuz etkiliyor.
Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmadıklarını belirten vatandaşlar, Eylül ayına gelinmesine rağmen bu yıl aşırı bir sıcaklık ile karşı karşıya olduklarını, sıcak havadan dolayı bunaldıklarını söylediler.

“Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyoruz”

Sıcak havalarda toplu taşıma araçlarını tercih ettiğini ancak özellikle Kovid-19 Koronavirüsün etkisiyle klimaların kapalı olmasından dolayı seyahat etmekte zorlandıklarını belirten Ayten Tercan ise şunları söyledi:
“Sıcak havada dolmuşlarda adeta pişiyoruz. Dolmuşlarda yaşadığımız pandemiden dolayı klimalar çalışmıyor. Tüm dolmuşların camları açık, ancak öyle serinlemeye çalışıyoruz. Yani dışarı çıkmazsak iyidir. Çalışmak zorunda olduğumuz için mecburuz.İlk defa bu kadar sıcaklık görüyorum.” dedi

“Oturduğumuz yerde terliyoruz”

Bu sene çok aşırı bir sıcaklığın olduğunu ifade eden Hasan Kaçmaz da “Gerçekten bu sene çok sıcak, oturduğumuz yerde terliyoruz. Evlerimizde kullandığımız klimanın bile neredeyse pek fazla bir etkisi olmuyor. Serinletiyor ama yetersiz kalıyor. Sıcaklıklardan dolayı adeta nefes bile alamıyoruz. Havanın 35-36 derece olduğu söyleniyor ama daha sıcak olduğunu tahmin ediyorum. Öğle saatlerinden itibaren akşam saat 18.00’e kadar hava çok sıcak geçiyor. Kronik hastalar için çok zorlu geçiyor.” şeklinde konuştu.

HABER: ERKAN KAÇMAZ