FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 18-03-2021 14:10   Güncelleme : 18-03-2021 14:10

Fethiye’de , 18 Mart’ın Yıl Dönümünde Şehitler Unutulmadı

Fethiye’de , 18 Mart’ın Yıl Dönümünde Şehitler Unutulmadı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. Yıl dönümünde Fethiye’de Şehitler Anıtına Çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Törene Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtça Eker,Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Sedat Karabay, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Şahin, AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı  Ali Fatih Çoban, MHP Fethiye İlçe Başkan Yardımcısı Gürsel Cengiz,STK Temsilcileri, kurum müdürleri, Şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Çelenklerin konulmasıyla başlayan törende, Fethiye Kaymakamlığı, Fethiye Belediyesi ile Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çelenkleri sırasıyla anıta konnuldu. Daha sonra saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Sedat Karabay gerçekleştirdi. Binbaşı Karabay konuşmasında, “Bugün, Kurtuluş Savaşı için umutların canlandığı, Türk askerlerinin dest anlaştığı, milletimizin fedakarlıklarının  doruk noktasına ulaştığı Çanakkale Zaferi’nin 106 yıl dönümünü gurur ve heyecanla kutlarken ülkemizin Bölünmez bütünlüğü milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden Aziz şehitlerimizi Şehitler günü vesilesiyle rahmet ve minnetle anıyoruz. Binlerce kefensiz yatan Vatan evladının şahidi, Çanakkale şehit olmayı onur ve gurur kaynağı olarak gören bir milletin kenetlendiği dönemin en güçlü donanmasını, boğazın derin sularına gömen Mehmetçiğin abideleştiği “Çanakkale Geçilmez” sözünün tarihe geçtiği Zafer’in adıdır. Türk Harp tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi en güçlü savaş gemilerine ve modern silahlarına sahip ordularına karşı milletimizin azim, inanç ve gücüyle karşı koyduğu, eşine çok az rastlanan büyük bir destandır.  Cesaret ve kararlılık komutanlık dehasıyla harbin kazanılmasında büyük pay sahibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün efsaneleştiği bu zafer’le yalnız Türk tarihinin kaderi değişmemiş, dünya tarihide dönüm noktalarından birini yaşamıştır. Asil milletimiz asırlar boyunca Orta Asya’dan Anadolu’ya,  Anadolu’dan Rumeli’ye, Balkanlardan Kafkaslara, Kore’den Kıbrıs’a kadar yedi iklim üç kıtada,  yüz binlerce evladını şehit vermiştir. Kahraman ordumuz, gerek yurt içinde, gerekse de yurt dışında kutsal toprakları korumak için büyük özveri ve fedakarlıkla mücadelesine devam etmektedir. Vatanımızın kahraman evlatları, aziz şehitlerimizin bu topraklarda yazdığı kahramanlık destanları hiçbir şeyde kıyaslanamayacak kadar büyük ve kıymetlidir.Uğrunda büyük bedeller ödedikleri aziz vatanımız ve göklerde hür bir şekilde dalgalanan ay yıldızlı bayrağımız, bizlere bıraktıkları en kutsal emanetlerdir. Bu toprakları bize ebedi vatan yapan isimli isimsiz kahramanların kanlarının son damlasına kadar gösterdikleri azim, kararlılık, cesarete ve sahip oldukları yüce ruhu bize her zaman ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’nin gururunu bizlere yaşatan ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına bayraklaşan kutsal vatan topraklarının bütünlüğü, asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şehit ve gazilerimizin değerli ailelerini saygı ve şükran’la anıyorum.Ruhları şad olsun” dedi.

Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Sedat Karabay’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Tören,  konuşmaların ardından Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat’ın  anıt şeref defterini imzalaması ile sona erdi.