FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 27-08-2020 15:12   Güncelleme : 27-08-2020 15:24

Fethiye Bu Yıl Basketbol Süper Ligini İstemedi

Basketbol Süper Ligi’nden bir takımın çekilmesi ile Fethiye Belediyespor Basketbol Takımı yakaladığı tarihi bir fırsatı kaçırdı. Fethiye Belediyespor Basketbol takımı rutin süper lige yükselen her takımın hazırlaması gereken mali tabloyu hazırlayıp süper ligde yer almak için başvuru yapmadı.

Fethiye Bu Yıl Basketbol Süper Ligini İstemedi

Basketbol Süper Ligi’nden bir takımın çekilmesi ile Fethiye Belediyespor Basketbol Takımı yakaladığı tarihi bir fırsatı kaçırdı. Fethiye Belediyespor Basketbol takımı rutin süper lige yükselen her takımın hazırlaması gereken mali tabloyu hazırlayıp süper ligde yer almak için başvuru yapmadı. Fethiye Belediyespor Basketbol takımı bu yıl şampiyon olsa da aynı mali tablo prosedürünü yerine getirip federasyona vermesi gerekiyordu. Süper lig bu yıl uygun başvuru olmadığı için 15 takımla oynanacak. Tüm ayrıntılar bu haberde.

Bandırma Basketbol takımının, Basketbol Süper Ligi 2020-2021 sezonu müsabakalarından çekilme kararının ardından takım sayısında oluşan azalma nedeniyle, bir takım başvuru yaparak süper lige yükselme şansı yakaladı.

Yapılması gereken ise süper lige yükselen her takımın rutin olarak yapılması gereken 12 milyon TL’Lik gelir-gider denklik raporunu federasyona sunmak. Yaklaşık 8 milyon TL’lik yayın geliri ve iddaa geliri gösterebilecek olan Fethiye Belediyespor Basketbol Takımı, geri kalan 4 milyon için ise sponsorluklar, maç gelirleri gibi birçok geliri raporda yer verebilecekti.

Federasyonun süper lige çıkan her takımdan istediği şartlardan birisi de 12 Milyon TL’Lik bütçenin 4/1’ni (3 Milyon TL) nakit veya teminat mektubu olarak istemesi. Bu ücret federasyona yatırılıyor ve sezon sonu 12 Milyon TL’lik bütçe tutturulursa takıma geri iade ediliyor.

Bu şartlar bu yıla veya başvuruya özel de değil. Fethiye Belediyespor Basketbol Takımı eğer bu yıl şampiyon olarak yükselseydi aynı prosedürü yapması gerekiyordu.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca Fethiye’deki odaları, sivil toplum örgütlerini bir araya getirip durumu aktardığı fakat federasyona yatacak 3 milyon TL için fikir birliği çıkmadığı öğrenildi.

FETHİYE ŞAMPİYON OLUNCA DA YAPMASI GEREKEN NORMAL PROSÜDÜRÜ SAĞLAMADIĞI İÇİN BU YIL BASKETBOL SÜPER LİGİ’NDE YOK.

Eğer bu yıl oynayacağı 1.ligde şampiyon olursa gelecek yıl yine aynı prosedürü yerine getirmesi gerekiyor.

Fethiye Belediyespor Basketbol takımı süper ligi istemediği için, Basketbol Süper Ligi’nde 2020-2021 sezonunun 15 takımla oynanması kararlaştırıldı.

-------------

Yapılması gereken aşağıdaki tabloda 12 milyon TL'lik bütçe oluşturmak (8 Milyon TL'si yayın ve iddaa geliri) ve 3 milyon TL teminat yatırmak (Bütçe tutturulunca federasyon teminatı geri ödüyor)