FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 04-01-2022 17:28   Güncelleme : 04-01-2022 17:28

Fethiye Babadağ yamaç paraşütünde rekor yılı

Ülkemizin en önemli, dünyanın sayılı yamaç paraşütü sportif faaliyet alanı olarak kabul edilen Fethiye-Babadağ’da tüm zamanların uçuş rekoru kırıldı.

Fethiye Babadağ yamaç paraşütünde rekor yılı

 

 

Ülkemizin en önemli, dünyanın sayılı yamaç paraşütü sportif faaliyet alanı olarak kabul edilen Fethiye-Babadağ’da tüm zamanların uçuş rekoru kırıldı.

 

1985 yılından itibaren amatör olarak yamaç paraşütü uçuşlarının başladığı Fethiye Babadağ’da, özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilen “Turizm Amaçlı Sportif Faaliyetler Yönetmeliği” düzenlemesi ile kontrollü bir şekilde faaliyetler yapılmaya başlanmıştır. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı sporcunun rağbet ettiği ekstrem sporlar sınıfında yer alan yamaç paraşütü, pandemiye rağmen yüzleri güldürmeye devam ediyor.

 

2021 yılında, 29 seyahat acentesine bağlı, T2 lisansa sahip 346 pilot tarafından gerçekleştirilen yamaç paraşütü faaliyetlerinde 63.490’ı Türk, 103.683 yabancı olmak üzere toplam 167.173 uçuş yapılarak yamaç paraşütü keyfi yaşandı. Bu sayı ise, Ülkemizde bu güne kadar gerçekleştirilen yamaç paraşütü faaliyetlerinde tüm zamanların rekoru oldu.

 

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenip, Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın onayı ile yürürlüğe konulan  “Babadağ Yamaç Paraşütü ve Yelkenkanat Uçuş Yönergesi” uçuşların güvenli hale gelmesinde büyük rol oynamıştır. Bu sayede,  Fethiye Babadağ’da gerçekleştirilen yamaç paraşütü faaliyetlerinde 2021 yılında herhangi bir ölümlü kaza meydana gelmemiştir.

 

Babadağ’da, tamamı düzenlenmiş olan 1200, 1700, 1800, 1900 (Kuzey) ve 1900 (Patara)  pistlerinde yamaç paraşütü uçuşları “Babadağ Uçuş Yönergesi” doğrultusunda Kapadokya Üniversitesi Slot Hizmet Merkezine bağlı 7 personel ile kontrollü bir şekilde yürütülmektedir. Faaliyetlerin her aşaması Fethiye Kaymakamlığına bağlı İlçe Sportif Turizm Kurulu ve Fethiye Turizm Danışma Bürosunca sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir.

 

Babadağ Teleferik işletmesinin de 1 Haziran 2021 tarihi itibarıyla devreye alınması ile kara ulaşımı yanında teleferik ile pistlere ulaşma imkânı da sağlanmış oldu. Pandeminin tüm dünyadaki etkisi devam ederken, birçok ülkenin uluslararası seyahat kısıtlaması uyguladığı bir dönemde, Kültür ve Turizm Bakanlığının uygulamaya koyduğu ve dünyaya örnek olan “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması ile zorlu süreçler kontrollü bir şekilde atlatılmaya çalışılmıştır. Fethiye- Babadağ yamaç paraşütü faaliyetlerinde tüm zamanların uçuş rekoru sayısına ulaşılması 2022 ve 2023 turizm sezonlarında da olumlu gelişmeler olacağının bir işareti olarak değerlendirilebilir.