TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 13-02-2020 13:09

Facebook Komple Ana Yüzünü Değiştiriyor. İşte Yeni Yüzü...

Facebook'un en büyük değişikliğini yapmaya hazırlanıyor. Yeni yüzü kısa sürede yayında olacak.

Facebook Komple Ana Yüzünü Değiştiriyor. İşte Yeni Yüzü...

 Zira Zuckerberg, 2019 yılında belirttiği en büyük değişikliğe geçmeye hazırlanıyor. Bazı profillerde yeni yüzümüzü deneyin şeklinde deneme bağlantıları gönderilmeye başlandı. 

bu tasarım değişikliği Facebook arayüzünde ağırlıklı olarak kendini gösteren mavi rengi aza indirgiyor. Bu sayede arayüz, Daha Fazlası butonuyla birlikte açılan onlarca özelliğe rağmen daha sade bir görünüme kavuşuyor. Yeni logo ise daha açık bir mavi rengini benimsemiş durumda ve köşeli bir tasarım yerine yuvarlak hatlar tercih edilmiş. Bunu zedelenen marka imajının yenilenmesine yönelik bir adım olarak yorumlanabilir. 

İŞTE YENİ YÜZÜ BÖYLE OLACAK... 

 

 

Gruplar Öne Çıkıyor

Yeni tasarımı fonksiyon yönünden ele alırsak, Facebook'un Grupları hem uygulamada hem de sitede öncelikli sekmeler arasına dahil ettiğini söyleyebiliriz. Öneriler ise yeni bir sekmede yerini alıyor ve gruplar bu öneriler sekmesinde yine öne çıkarılıyor. 

Gruplar özelliğinin şu anda aylık 1 milyar kullanıcısı bulunuyor. Facebook ise bu hamleleriyle Gruplardaki kullanıcı rakamını 2 katına çıkarmaya kararlı. Facebook kullanıcı tabanının toplamındaki 2.38 milyar kişinin bu özelliği kullanmasını istemenin yanı sıra bu kişilerin kendilerine hitab eden Gruplarla buluşmasını da sağlamaya çalışıyor. 

Şu an için 400 milyon kullanıcının bir Gruba üye olduğunu belirten Facebook,  sağlık veya oyun gibi ilgi alanı odağındaki gruplara yeni özellikler eklemeyi planlıyor. Bu yeni özellikler kapsamında kullanıcılar üye oldukları topluluklardan gelen güncellemeleri tek bir panel üzerinden görüntüleyebilecek. 

Marketplace Konumlandırması

Bunların yanı sıra Gruplar özelliğinin Marketplace özelliğiyle kuşatılacağını belirtmekte de fayda var. Facebook'un potansiyeli en yüksek özelliklerinden biri olan Marketplace, piyasaya sürüldükten 1 buçuk yıl sonra 800 milyon aylık kullanıcıya ulaştı. Bu özelliği Craiglist'ten kopyalayan Facebook'un işe gerçek kimlikleri dahil etmesi, dünyanın en çok kullanılan uygulamasına güç veren bir özellik eklemesini sağladı.   

Basit arayüzü, hızlı ve güvenli satış imkanlarıyla dikkat çeken Marketplace, ödeme özellikleri nedeniyle de kullanıcılar tarafından tercih edilebiliyor. Artık Marketplace satıcıları, uygulama üzerinden Venmo ile ya da nakit olarak ödeme alabilirken, kargo ücretlerini de alıcıların karşılamasını sağlayabiliyor. Instagram'a eklenen alışveriş özellikleriyle birlikte Facebook'un da vizyonunu ana uygulaması için e-ticarete yönelttiğini söyleyebiliriz.