GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-05-2020 23:13   Güncelleme : 10-05-2020 23:13

Ertelenen 2020 Mayıs celbi askerlik askerlik tarihi belli oldu mu?

Ertelenen 2020 Mayıs celbi askerlik askerlik tarihi belli oldu mu?

Kasım celbi ne zaman terhis olacak, bedellik  işlemleri ne zaman başlayacak sorularının yanıtı, son günlerin en çok araştırılanları arasında öne çıkıyor. Bilindiği gibi, koronavirüs ile yürütülen mücadele kapsamında 1 Kasım ila 1 Aralık 2019 tarihleri arasında silah altına alınan er ve erbaşların askerlik hizmet süresi 1 ay uzatılmıştı. Nisan ayında terhis olması beklenen; ancak bu durumdan dolayı terhis işlemleri geciken askerler ve aileleri de konuya yönelik araştırmalarını hızlandırdı. Bu noktada, 'Kasım celbi ne zaman terhis olacak?' sorusunun yanıtı merak konusu oldu.

BEDELLİK ASKERLİK NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta Kabine Toplantısı'nın ardından celp, terhis ve bedelli askerlik takvimini açıkladı. Erdoğan'ın ardından bir açıklamada Milli Savunma Bakanı Akar tarafından yapıldı. Bakan Akar, 20 Haziran'dan itibaren bedelli askerlik için seçilen gençlerimizin Silahlı Kuvvetlerine kabulünü planladıklarını duyurdu.

MSB CELP VE TERHİS TARİHLERİ 2020

Bakan Akar ayrıca, kendisine yöneltilen 'Kasım celbi ne zaman terhis olacak?' sorusuna yanıt verdi ve 2020 celp tarihleri hakkında da kamuoyunu bilgilendirdi.

REHAVETE KAPILMA LÜKSÜMÜZ YOK'

Koronavirüsle mücadelede 'yerinde kal' prensibinin uygulanmasının önemine değinen Akar, alınan tedbirlerin uygulamasının şimdiye kadar büyük ciddiyet ve disiplinle gerçekleştirildiğini, bundan sonra da gerçekleştirilmeye devam edeceğini kaydetti. Akar, virüs nedeniyle bir sivil memurun hayatını kaybettiğini, yoğun bakımda tedavisi devam eden bir işçinin de sağlığına kavuşması temennisinde bulundu. Akar, "Geldiğimiz noktada herhangi bir gevşeme veya rehavete kapılma gibi bir lüksümüz yok. En büyük tehlikelerden biri de bu. Bu noktaya gelmemek için hassasiyetimizi sürdürmemiz lazım. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandığı normalleşme plan ve yol haritası içinde biz de üzerimize düşenleri yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" dedi.

'NORMALLEŞMEYE KATKI SAĞLAYACAĞIZ'

Burada en önemli konunun Silahlı Kuvvetlerin vazifesi, hudutların güvenliği, egemenlin, bağımsızlın, karada, denizde, havada ülkenin, milletin güvenliği olduğunu vurgulayan Akar, "Bunlardan herhangi bir şekilde taviz vermeden görevlerimizi en iyi şekilde yaparken diğer taraftan da normalleşmeye katkı sağlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bütün bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar normalleşme konusunda yoğun bir çalışma içinde. Biz de bu takvim içinde yerimizi aldık, ona göre yapmamız gerekenler neyse bunları yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu.