GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-01-2022 15:40   Güncelleme : 11-01-2022 15:40

ENGELLİLERİN SORUNLARI AKŞAM YEMEĞİNE TAŞINDI

Türkiye Sakatlar Derneği Milas Temsilciliği, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ilçe merkezindeki Saray Pide Salonu’nda, Milas’taki basın mensuplarına bir akşam yemeği verdi

ENGELLİLERİN SORUNLARI AKŞAM YEMEĞİNE TAŞINDI

 

Türkiye Sakatlar Derneği Milas Temsilciliği, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ilçe merkezindeki Saray Pide Salonu’nda, Milas’taki basın mensuplarına bir akşam yemeği verdi. Basın mensuplarının yanı sıra dernek temsilcisi Hüsnü Tevşi ve dernekte gönüllü olarak hizmet veren Hüseyin Doğan’ın katıldığı akşam yemeğinde, gecenin ev sahipliğini üstlenen Saray Pide Salona sahibi ve çalışanları, zengin bir akşam menüsü sıcak ve samimi ilgileriyle basın mensuplarını ağırladılar.

Türkiye Sakatlar Derneği Milas Temsilcisi Hüsnü Tevşi, ilçedeki basın mensuplarının ve ülke genelindeki tüm basın çalışanlarının bu özel günlerini kutlarken; ilçemizde sayıları yaklaşık 4.000 olan engelli bireylerin de çözüm bekleyen sorunlarını bir kez daha dile getirdi.

Tevşi; “2020 yılının başlangıcında kurulan temsilciliğimizde bugüne kadar engelli bireyler için birçok çalışmaya imza attık. Kimi zaman vizyon ile misyon arasında kalarak asli görevimizin yanı sıra ilçedeki dar gelirli, yoksul ve ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize de sosyal yardımları ulaştırmaya çalıştık. Elbette görevimiz bu tür yardımları yapmak değil. Bizim asli görevimiz engelli dostlarımızın ihtiyaç duydukları; tekerlekli sandalye, ortez, protez, işitme cihazı gibi malzemeleri temin etmek. Gerçi bunları da büyük bir oranda onlara ulaştırdık ancak çözüm bekleyen çok daha ciddi sorunlarımızın olduğunu da bugüne kadar hem yerel yöneticilere hem de toplumun geneline siz basın mensupları aracılığıyla veya kendi sosyal medya hesaplarımızdan duyurmaya çalıştık.

Örneğin görme engelli yurttaşlarımız için bu kentin hiçbir cadde ve sokağı uygun değil. Yani o sarı çizgiler nerede başlıyor, nerede bitiyor belli değil. Bir başka sorun kavşaklardaki trafik lambaları da yine görme engelli kardeşlerimiz için uygun değil. Öte yandan ilçedeki bütün kamu kuruluşlarında engellilerin girişlerine o kurumdaki işlerini yapmalarına uygun şartlar oluşturulmamış. Bütün bunlar bir yana engellilere ödenen maaşlar, bununla birlikte evde bakım aylığı veya engellilerin kullanacağı tekerlekli sandalye ve diğer malzemelere de SGK’nın ödediği miktar, cihazın miktarının neredeyse 1/3 fiyatında.

Aslında yasalarımızda belli bir sayının üzerinde işçi çalıştıran özel sektör ve kamu kurumlarında engellilerin istihdam edilmeleri mevcut ancak bu konuda da yeterli duyarlılığı sağlayamamanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Oysa neredeyse evlere mahkum ettiğimiz engellilerin çalışma ve sosyal hayatın içinde olmaları, gelişimleri açısından da son derece önemlidir.

Geçtiğimiz günlerde Milas Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Tokat ile bir görüşme yatık ve belediyeden bizlere, bir büro tahsis etmelerini talep ettik. Başkanımız da talebimizi uygun bularak konuyu, Ocak ayı meclis gündemine alınmasını sağladı ve meclisten temsilciliğimize bir yer tahsisine karar verildi. Bu konuda destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Bu adımla birlikte şubeleşme yolunda ciddi bir adımı da atmış olduk.

Sizlere davetimize katıldığınız için bir kez daha teşekkür ederken, sizler aracılığıyla ilçemizdeki tüm engelli kardeşlerimize bir kez daha çağrıda bulunarak, bizlere ulaşmalarını bekliyoruz” diyerek, gecenin ev sahipliğini yapan Saray Pide Salonu sahibi Eyüp İlke ve çalışanlarına da teşekkür etti.