EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-10-2021 16:54   Güncelleme : 22-10-2021 16:54

Ekonomist Önder, “En yüksek dolar kurunu yaşıyoruz”

Geçtiğimiz gün yapılan toplantıda Merkez Bankası, yüzde 18 olan faiz oranını yüzde 16’ya indirmişti. Yatırımcı ve Ekonomist Yunus Önder yaptığı açıklamada, konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomist Önder, “En yüksek dolar kurunu yaşıyoruz”

Geçtiğimiz gün yapılan toplantıda Merkez Bankası, yüzde 18 olan faiz oranını yüzde 16’ya indirmişti. Yatırımcı ve Ekonomist Yunus Önder yaptığı açıklamada, konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ülkemizde şu anda Cumhuriyet tarihinin en yüksek dolar kurunu yaşadığımızı belirten Yatırımcı ve Ekonomist Yunus Önder, buna rağmen faiz indirimlerinin devam ettiğini vurguladı. Türkiye özelinde altın fiyatlarının yükselmesinin nedeninin, doların ciddi değer kazanması olduğunu kaydeden Önder, ilgililerin bu hususu tekrar gözden geçirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yatırımcı ve Ekonomist Yunus Önder yaptığı açıklamada, “Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından önce faizlerin indirilmesi yönünde bir karar çıkarsa; dövizin yukarılara çıkacağı yönünde bir açıklamam olmuştu. Geçtiğimiz gün gerçekleşen toplantıda yüzde 18 olan faiz oranı, yüzde 16’ya indirildi. Akabinde döviz fiyatları buna anında cevap verdi. 9,28 bandında olan döviz kurları, bugün 9,66 ile Cumhuriyet tarihinin zirvesine ulaştı. Bu yanlış bir karar. Şu anda Türkiye faizleri indirebilecek pozisyonda değil. Ne yazık ki faiz indirimleri devam ediyor. Beraberinde döviz kurlarının yukarıya sıçramasına neden oluyor. Dünya genelinde altının ons fiyatı dövizle hesaplandığı için dolardaki herhangi bir artış; altın fiyatlarını da yukarıya çeker. Bugün dünya genelinde altın fiyatlarında çok ciddi bir artış yok. Türkiye özelinde altın fiyatlarının yükselmesi, doların Türkiye’de çok ciddi değer kazanması ile ilgili. Süreç böyle devam ederse, altın fiyatları yukarıda kalmaya devam eder. Sebebi de döviz fiyatlarının yukarıda kalmasıdır. Benim şahsi fikrim, bu saatten sonra döviz kurlarını geriye çekmek çok zor. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ile ilgili soru işaretleri de artmış durumda. 9,66 ile en yüksek dolar kurunu yaşıyoruz. Bu ekonomiyi negatif etkiler” şeklinde ifadeler kullandı.

Açıklamasını sürdüren Önder, “İlerleyen günlerde önlem alınmazsa en kısa sürede doları 10 TL seviyesinde görmemiz içten bile değil. Birkaç öncesinde bu konuyu gündeme getirdiğimizde şaka gibi geliyordu. Alınan yanlış kararlar nedeniyle Merkez Bankası’nın bağımsız olmadığını görüyoruz. Döviz kurlarındaki artış, ekonomimize faizden daha fazla zarar veriyor. Bunun sebebi enerji dahil birçok şeyi ithal etmemiz. Öte yandan ithal edilen kalemlerin döviz cinsinden hesaplanması. Ekonomi gerçekten sıkış durumda. Umarım ilgililer bu durumu tekrar gözden geçirirler. Eğer müdahale edilmezse bu döviz kurlarını kimse tutamaz” dedi.