GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-06-2020 21:41   Güncelleme : 03-06-2020 21:41

Ehliyetle ilgili flaş karar

Ehliyetle ilgili flaş karar

MEB, ehliyet kursu ve sınavlarında alınacak koronavirüs önlemlerini açıkladı

 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ehliyet kursları ile teorik ve direksiyon sınavlarında, koronavirüsle mücadele önlemlerinin eksiksiz uygulanması amacıyla "Trafik Adam" animasyonu hazırlandı.

 

 

MEB, ehliyet kursu ve sınavlarında alınacak koronavirüs önlemlerini  açıkladı

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce hazırlanan animasyonda,  Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları, Özel Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim  ve Geliştirme Kursları, İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları, Gemi Adamları  Kursları ve Pilot Yetiştirme Kursları fiziki düzenlenmesinden, sürücü adaylarının  ve görevlilerin uyması gereken kurallar, "Trafik Adam" karakteri tarafından  izleyiciye aktarılıyor.

 

"Kontrollü sosyal hayat", "Hep birlikte tedbir" kapsamında kurslarda  atılması gereken adımlar şöyle anlatıldı:

"Kurslarda görünür yerlerde Kovid-19 önlemleriyle ilgili  bilgilendirici afişler asılacak. Kurs girişinde ve kurum içinde uygun yerlerde el  antiseptiği bulundurulacak. Başta derslikler olmak üzere kurslarda kullanılan  bütün birimler, en az 1,5 metre sosyal mesafe olacak şekilde düzenlenecek. Her  türlü faaliyet öncesinde ve sonrasında temas edilen yüzeylerle kullanılan araç  gereçler dezenfekte edilecek. Kurslarda ve araçlarda tıbbi maske, kolonya,  antiseptik ve dezenfektan ürünler bulundurulacak. Herkesin tıbbı maske takması  sağlanacak. Kullanılmış maskeler ağzı kapalı çöp kutularına atılacak. Kurs  bünyesinde bulunan kantin, büfe, çay ocağı gibi yerlerde tek kullanılmış bardak,  tabak ve benzeri malzemeler kullanılacak. Kurslarda ve eğitim araçlarında ateş  ölçer bulundurulacak. Eğitim personelinin ve kursiyerlerin ateşi ölçülecek.  Hastalık belirtisi gösteren kişilerin en yakın sağlık kuruluşlarına ulaştırılması  için gerekli tedbirler alınacak. Kursiyerler, ders aralarında toplu halde bir  arada bulunmamaları hususunda bilgilendirilecek. Kursiyerler, uygulama eğitim  alanlarına toplu olarak götürülmeyecek. Toplu olarak götürülmesi gereken  durumlarda servis yapılacak araca, kapasitesinin yarısı kadar kursiyerin binmesi  sağlanacak. Motosiklet ve iş makineleri uygulama eğitimi ve sınavlarında  kursiyerlere kendilerine ait kask, baret, eldiven, kulaklık, yelek gibi  malzemeler kullandırılacak."

 

Tüm sürücü kurslarında Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı  tarafından Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında gönderilen talimatlarına  uyulacak.

 

Animasyonun, koronavirüs önlemlerinin kurslarda ve sınav sırasında  eksiksiz uygulanmasına katkı sağlaması amaçlanıyor.