SAĞLIK
Giriş Tarihi : 04-04-2021 20:01   Güncelleme : 04-04-2021 20:01

Eczacılardan Online Market Tepkisi

Eczacılardan Online Market Tepkisi

Dijital Eczacılık Zirvesi 2021 sona erdi. Türkiye’deki eczacıların, bilim insanlarının ve ilaç sektörü temsilcilerinin katıldığı etkinlikte online marketlerdeki vitamin ve gıda takviyeleri konusu tartışıldı.

Etkinlikte konuşan Dijital Eczacılık Zirvesi 2021 Düzenleme Kurulu Üyesi Eczacı Kazım Aykanat, online ve marketlerde vitamin ve gıda takviyesi satışının durdurulması gerektiğini söyleyerek, “İşleri sadece ‘satış’ olan hangi market, hangi internet satış sitesi, hangi doğrudan satış kanalı yan etkiden bahsedecektir? Daha kaç kişi bu yüzden ölecek, kaç kişi zehirlenecek?” dedi.

BAKANLIĞA ÇAĞRI
Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunan Aykanat, “Sağlık Bakanlığımız, acil müdahale ederek; yeni yasal düzenlemelerle, halk sağlığını korumak, ölümleri ve zehirlenmeleri azaltmak için bu ürünlerin sadece bu konuda yetkin olan eczanelerde satılmasını sağlamalıdır. Akılcı ilaç kullanım ilkeleri doğrultusunda eczacı, özel eğitim almış, ilacı hazırlama sanatını bilen ve ilaçları hastalar için sağlayan kişidir. Hasta ve hasta yakını, ürünlerin olası yan etkileri, besin ve ilaç etkileşimleri konusunda bilgilendirilmelidir. Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar, çocuklar, yaşlılar, böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlar, ilaç alerji öyküsü olanlar, takviye ve ilaç kullanımı konusunda daha dikkatli davranmalıdır. Ayrıca güvenilir olmak ve satışlarını artırmak için, eczacılarla hiçbir alakası olmayan ürünlerin ‘Sadece Eczanelerde’ diye satılmasını; havan, steteskop, tablet gibi tıp-sağlık sembollerinin kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Bununla ilgili her türlü işlemin yasal girişimlerle engellenmesini, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)