TURİZM
Giriş Tarihi : 04-11-2021 18:55   Güncelleme : 04-11-2021 18:55

Eco-Trails tanıtım etkinliği sona erdi

Güney Ege’nin eko-turizm potansiyelinin artırılması ve özellikle bisiklet ve trekking ile ilgilenen turist profilinin bölgeye çekilmesi amacıyla düzenlenen “Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Yolları-The Eco-Trails” tanıtım etkinliği sona erdi.  

Eco-Trails tanıtım etkinliği sona erdi

 

 

Güney Ege’nin eko-turizm potansiyelinin artırılması ve özellikle bisiklet ve trekking ile ilgilenen turist profilinin bölgeye çekilmesi amacıyla düzenlenen “Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Yolları-The Eco-Trails” tanıtım etkinliği sona erdi.  

 

Türkiye’deki seyahat acentelerine yönelik gerçekleştirilen program, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) olmak üzere TÜRSAB, Dalyan Dernek, Dalyan TUSEV, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Mountains And Seas Travel, Ortaca Belediyesi, Orman Genel Müdürlüğü, MUTSO ve Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından organize ediliyor.

 

4 Kasım’a kadar süren Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Yolları-The Eco-Trails” etkinliğine Türkiye’nin dört bir yanından doğa ve macera turizmi alanında 25 acenteden 35 kişinin katıldığı bildirildi. İlk gün açılış brifingi ile başlayan faaliyette daha sonra Kavakarası sığla ormanında 4 kilometrelik kolay parkur yürüyüşü yapıldı. Öğle yemeğinin ardından yine yürüyüş ile devam eden The Eco-Trails organizasyonu, kaplıca turu ile sona erdi.

 

İkinci gün programında ilk olarak sabah saatlerinde Dalyan-Sulungur Gölü arasında 7,5 kilometrelik bisiklet turu gerçekleştirildi. Burada kısa bir gezi yapılmasının ardından kaplıca, bisiklet ve yürüyüş turu ile devam edildi. Hemen akabinde Hamam Koyu-Sarsala arasında gerçekleşen gulet turu ve kaya mezarlarına yürüyüş ile faaliyetler son buldu.  

 

THE ECO-TRAİLS PROJESİ HAKKINDA

Güney Ege Bölgesi ve Türkiye için önemli yürüyüş yollarından biri olan The Eco-Trails’in tanıtımına katkı sağlayarak bölgenin eko-turizm potansiyelinin artırılması amacıyla düzenlenecek etkinlik kapsamında yürüyüş, bisiklet, deniz kanosu aktiviteleri, tekne ve gulet turu vb. etkinlikler gerçekleştirilecek.  Katılımcılar Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca üçgeninde deniz, orman, nehir ve göl vb. doğa harikası alanları ve bölgenin eko turizm potansiyelini yakından keşfedecekler. Sultaniye Kaplıcaları ve Kapukargın kükürtlü kaplıca ziyaretleri ile termal turizm olanakları, Kaya mezarları, Lydae ve Kaunos Antik Kenti gezileri ile kültür ve tarih turizm olanakları alternatif seçenekler olarak katılımcılara sunulacak. Bunların yanında, Dekamer ve Kaptan June Vakfı, Sığla Ormanı ve Köyceğiz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ziyaretleri ile Bölge değerleri hakkında katılımcılara bilgi verilecek.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten GEKA’nın, 2015 Yılı Alternatif Turizm Programı kapsamında desteklediği Dalyan, Turizm, Kültür ve Çevre Koruma Derneği’nin “Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Yolları - The Eco-Trails” Projesi ile Karia ve Likya yollarını birbirine bağlayan yürüyüş ve bisiklet rotaları hayata geçirildi.  Proje kapsamında, Köyceğiz-Ortaca-Dalaman ilçelerinde, eko-turizm ve doğa koruma odaklı geliştirilmiş uzun mesafe işaretli 470 km’lik yürüyüş ve 700 km’lik bisiklet rotaları güvenli bir şekilde seyir için uluslararası standartlarda işaretlenerek bölge turizmine kazandırılmıştır. İnsanın henüz doğaya zarar veremediği zamanlardan kalan eski yolları kullanan ve geçmişin izlerini taşıyan rota; Karia'yı Likya'ya Kaumos Pisilis Şyfar Octapolis Deadala'yı Telmessos Kibyratis'e bağlamaktadır.

 

The EcoTrails projesi ile Köyceğiz-Ortaca-Dalaman destinasyonunda yerli ve yabancı turistlere yönelik sürdürülebilir turizm teşvik edilmiştir. Doğa yürüyüşü ve bisiklet turizmini ilkbahar ve sonbahar aylarına yayılmasıyla sadece 3 ay deniz-kum-güneş turizmi yapılabilen Dalyan-Köyceğiz çevresinde 12 ay turizm yapılmaya başlanmıştır. Kırsal ve iç kesimlerin doğa yürüyüşü ve bisiklet turizminden pay alması sağlanmıştır. Bölgenin zengin doğası, kadim tarihi ve beşeri yapısı vb. değerleri tanıtılmıştır.  Bu bölgenin en önemli varlığı olan doğasının korunması için yerel kurum ve kuruluşlar ile halk arasında farkındalık oluşmuştur. Spor ve doğa turizminin gelişimi, kırsal kesimin turizmden pay alması ve yaz aylarına sıkışmış bölge turizm sezonunun ilkbahar ve sonbahar aylarını da kapsayacak şekilde genişlemesine katkı sağlanmıştır. “Doğada, doğayı koruyup; dengesini bozmadan turizm olabilir mi?” sorusundan yola çıkarak hayata geçirilen “Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Yolları-The EcoTrails” projesi, doğanın korunarak gelecek nesillere aktarılması açısından örnek bir projedir.