TURİZM
Giriş Tarihi : 26-10-2021 17:46   Güncelleme : 26-10-2021 17:46

Eco-Trails tanıtım etkinliği 2 Kasım’da  

Güney Ege’nin eko-turizm potansiyelinin artırılması ve özellikle bisiklet ve trekking ile ilgilenen turist profilinin bölgeye çekilmesi amacıyla, 2-3-4 Kasım 2021 tarihlerinde, Türkiye’deki seyahat acentelerine yönelik “Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Yolları The Eco-Trails” tanıtım etkinliği düzenlenecek.

Eco-Trails tanıtım etkinliği 2 Kasım’da  

Güney Ege’nin eko-turizm potansiyelinin artırılması ve özellikle bisiklet ve trekking ile ilgilenen turist profilinin bölgeye çekilmesi amacıyla, 2-3-4 Kasım 2021 tarihlerinde, Türkiye’deki seyahat acentelerine yönelik “Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Yolları The Eco-Trails” tanıtım etkinliği düzenlenecek.

Türkiye’nin dört bir yanından doğa ve macera turizmi alanında 25 acenteden 35 kişinin katılacağı etkinlik; başta Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) olmak üzere TÜRSAB, Dalyan Dernek, Dalyan TUSEV, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Mountains And Seas Travel, Ortaca Belediyesi, Orman Genel Müdürlüğü, MUTSO ve Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü organizasyonu ve iş birliğiyle düzenlenecek.

Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Yolları The Eco-Trails Projesi ve etkinliğin tanıtımı için basın toplantısı düzenlendi. Etkinliğe destek veren kurum ve kuruluşların yanı sıra Muğla’da turizme yön veren ve politika üreten kamu, kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ile turizm alanında faaliyet gösteren firmaların temsilcilerinin katıldı.   

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan yaptığı açıklamada, “Bizim öncelikli hedef programlarımız var. Bunlardan en önemlisi alternatif turizm. Kooperatifler ve üretici birliklerine de destekler sağlıyoruz. Bunun yanında sanayide dijitalleşme bizim ana eksenlerimiz. Muğla’da bal üretimi ile ilgili bir projeyi de yakın zamanda hayata geçireceğiz. Ajansımızın her ilçede projeleri bulunmaktadır. Bölgemiz zaten doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Deniz, güneş, kum turizmi dışında diğer aktivitelerin de olduğunu tüm dünyaya gösteriyoruz. Bizim hedefimiz Güney Ege’yi, uluslararası alanda tanıtmak. Eco-Trails de bölgemiz için önemli bir organizasyon. Birçok ilçede farklı projelerin imzasını arttık. Turizmi 4 mevsime yayacak faaliyetleri en kısa zamanda hayata geçecek” dedi.

The Eco-Trails Projesi Koordinatörü Murat Demirci açıklamasında, “Projeye ilk olarak 2014 yılında başladık. 2018 yılında hayata geçirdik. Bu projeyi tanıtabilmek adına böyle bir etkinliğe imza attık. Önümüzdeki hafta bir tanıtım faaliyetimiz olacak. Yürüyüş ve bisiklet sporu ile kültürümüzü ve değerlerimizi tanıtabilmek. Öncelikli hedefimiz turizm başlangıcını Mart ayına, sezon kapanışını da Kasım’a çekebilmek” ifadelerini kullandı.

Dalyan TUSEV Başkanı Başar Koşargelir, “Eco-Trails projesine 40 tane ulusal çaptaki acentayı bölgemize davet ettik. 2022 yılında da bu faaliyet kapsamında bulunan rotaları uluslararası acentalara tanıtma niyetimiz var. Tüm paydaşlar olaya aynı açıdan bakıyorlar. Bu yönde vakfımızın da ekoturizm mastır planımız var. Günümüzde artık doğa dostu turizm ön plana çıktı” şeklinde konuştu.

THE ECO-TRAİLS PROJESİ HAKKINDA

Güney Ege Bölgesi ve Türkiye için önemli yürüyüş yollarından biri olan The Eco-Trails’in tanıtımına katkı sağlayarak bölgenin eko-turizm potansiyelinin artırılması amacıyla düzenlenecek etkinlik kapsamında yürüyüş, bisiklet, deniz kanosu aktiviteleri, tekne ve gulet turu vb. etkinlikler gerçekleştirilecek.  Katılımcılar Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca üçgeninde deniz, orman, nehir ve göl vb. doğa harikası alanları ve bölgenin eko turizm potansiyelini yakından keşfedecekler. Sultaniye Kaplıcaları ve Kapukargın kükürtlü kaplıca ziyaretleri ile termal turizm olanakları, Kaya mezarları, Lydae ve Kaunos Antik Kenti gezileri ile kültür ve tarih turizm olanakları alternatif seçenekler olarak katılımcılara sunulacak. Bunların yanında, Dekamer ve Kaptan June Vakfı, Sığla Ormanı ve Köyceğiz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ziyaretleri ile Bölge değerleri hakkında katılımcılara bilgi verilecek.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten GEKA’nın, 2015 Yılı Alternatif Turizm Programı kapsamında desteklediği Dalyan, Turizm, Kültür ve Çevre Koruma Derneği’nin “Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Yolları - The Eco-Trails” Projesi ile Karia ve Likya yollarını birbirine bağlayan yürüyüş ve bisiklet rotaları hayata geçirildi.  Proje kapsamında, Köyceğiz-Ortaca-Dalaman ilçelerinde, eko-turizm ve doğa koruma odaklı geliştirilmiş uzun mesafe işaretli 470 km’lik yürüyüş ve 700 km’lik bisiklet rotaları güvenli bir şekilde seyir için uluslararası standartlarda işaretlenerek bölge turizmine kazandırılmıştır. İnsanın henüz doğaya zarar veremediği zamanlardan kalan eski yolları kullanan ve geçmişin izlerini taşıyan rota; Karia'yı Likya'ya Kaumos Pisilis Şyfar Octapolis Deadala'yı Telmessos Kibyratis'e bağlamaktadır.

The EcoTrails projesi ile Köyceğiz-Ortaca-Dalaman destinasyonunda yerli ve yabancı turistlere yönelik sürdürülebilir turizm teşvik edilmiştir. Doğa yürüyüşü ve bisiklet turizmini ilkbahar ve sonbahar aylarına yayılmasıyla sadece 3 ay deniz-kum-güneş turizmi yapılabilen Dalyan-Köyceğiz çevresinde 12 ay turizm yapılmaya başlanmıştır. Kırsal ve iç kesimlerin doğa yürüyüşü ve bisiklet turizminden pay alması sağlanmıştır. Bölgenin zengin doğası, kadim tarihi ve beşeri yapısı vb. değerleri tanıtılmıştır.  Bu bölgenin en önemli varlığı olan doğasının korunması için yerel kurum ve kuruluşlar ile halk arasında farkındalık oluşmuştur. Spor ve doğa turizminin gelişimi, kırsal kesimin turizmden pay alması ve yaz aylarına sıkışmış bölge turizm sezonunun ilkbahar ve sonbahar aylarını da kapsayacak şekilde genişlemesine katkı sağlanmıştır. “Doğada, doğayı koruyup; dengesini bozmadan turizm olabilir mi?” sorusundan yola çıkarak hayata geçirilen “Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Yolları-The EcoTrails” projesi, doğanın korunarak gelecek nesillere aktarılması açısından örnek bir projedir.