MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 31-05-2021 14:01   Güncelleme : 31-05-2021 14:01

E-Twinning yaygınlaştırma kapsamında yapılacak

E-Twinning yaygınlaştırma kapsamında yapılacak

E-Twinning yaygınlaştırma kapsamında yapılacak

Muğla Özel Eğitim Meslek Okulu Görsel Sanatlar Öğretmeni Ayşe Bayram ile Fethiye Şehit Özgür Özekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Ramazan Enez’in  kurucu ortaklığında oluşturulan ‘‘My Innovation World’’ adlı E-Twinning Projesi ile öğrencilerin emek ve sermaye kaynaklarını verimli kullanarak sonuçları düşünebilen, analiz edebilen, planlayabilen, hayata geçirebilen, uygulayabilen ve yaratıcı insanlar yetiştiren aynı zamanda teknoloji okuryazarlığı becerilerini de geliştirerek ve yenilikçi bir bakış açısı sağlayan beceriler kazanmalarını hedefliyor.

Öğretmenler ‘‘My Innovation World’’ adlı projeye 2021 yılının Mart ayında çalışmalarına başladı. Mart ayından itibaren; Buz kırma faaliyetleri, Proje logosu ve poster tasarlama, Karma bir ekip oluşturma, Girişimcilik nedir? Bir Girişimcilik Sözlüğü Hazırlama, En İyi Yaratıcı Girişimciler Üzerine Google sunumu, Seçme, Tasarlama ve Pazarlama Ürünümü Proje Yaygınlaştırma Proje Değerlendirme olarak çalışma süreçleri planlandı.

Muğla ilinden 7 ortak okulun 28 öğrencinin proje çalışmalarında görev aldığı belirtildi. Muğla Özel Eğitim Meslek Okulu öğretmeni Ayşe Bayram ve öğrencileri; Ece E., Sinem K., Esra K. Halise D.; Fethiye Şehit Yüzbaşı Özgür Özekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Ramazan Enez ve öğrencileri Berrin O., Ceyda D., Dilek G., Aziz K.

Dalaman Şehit Emre Kargın Anadolu Lisesi öğretmeni Pınar Şimşek ve öğrencileri Azra E., Eren O., Selim C.,  Şevval A.

Milas Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi öğretmeni Fatma Hakyemez ve öğrencileri Ozan Cemal S., Sudenaz T., Mehmetcan Ç., Mert Mustafa U.; Milas Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmeni Cansu Kutlu ve öğrencileri Eylül K., Buse G., Doğan D., Süleyman K.

Şehit Mehmet Çetin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmeni Onur Gediz ve öğrencileri Mustafa U., Muhammed Can E., Enes A., Mücahit Ali A.

Kavaklıdere Halil İbrahim Boz Anadolu İmam Hatip Lisesi Merve Karagöz ve öğrencileri; Okan Ü., Mustafa D., Muhammet Esat G., Aslantuğ D.

Projede Temizlik, kozmetik, yiyecek içecek ve petshop alanlarında karma ekipler oluşturuldu. Öğrencilerimiz her alanda ayrı ayrı ürün oluşturup, ürünlerin logo ve posterlerini tasarladılar. Girişimcilerle buluşup girişimcilik hakkında sohbet ederek merak ettikleri soruları sorarak bilgi edindiler. Projedeki çocuklar, online toplantılar düzenleyerek projedeki arkadaşlarıyla iletişim sağladılar. Temizlik malzemesi, krem, pasta ve kedi maması hazırladılar. Öğrenciler web 2.0 araçlarını kullanarak kendilerini tanıttılar, kitap hazırlayıp seslendirme yaptılar ve Girişimcilik sözlüğü oluşturdular. Ortak bir kitap hazırlayan öğrenciler, projeyi çok sevdiklerini ve bundan sonra da bu tarz projelerde yer almak istediklerini yapılan görüntülü görüşmelerde dile getirdiler. Bu proje ile Girişimcinin kim olduğunu ve kim olmadığını anlaması ve girişimciliğin temel kavramlarının öğrenilmesi sağlandı.

Projede görev alan öğrenciler ürünler ortaya çıkarmak için çevresini daha iyi gözlemlediği, doğal malzemelerle yeni ürünler ortaya çıkardıkları, pandemi sürecinde aileleriyle de geri dönüşüm üzerine çalışmalar yapmışlardır. Öğretmenlerde kendilerini de proje sürecinde geliştirmişlerdir. Bu proje ile derslerinde kullanabilecekleri birçok web 2.0 araçlarını öğrenmişlerdir. Projenin son aşamasında oluşturulan tasarım ürünlerinin tanıtıldığı web sitesi oluşturarak reklam filmi hazırlandı.