MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 22-03-2022 19:09   Güncelleme : 22-03-2022 19:09

Dünya Su Günü'nde "Tinga ve Dedektifler" Adlı Çocuk Oyunu Gösterimde

Dünya Su Günü'nde


Muğla Valiliği himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında imzalanan birliği protokolüyle “Tinga ve Dedektifler” adlı çocuk oyunu öğrencilerle buluşuyor.
Gelecek nesillere tarımı tanıtmak ve sevdirmek, doğa bilinci oluşturmak, sanat yoluyla öğrencilere ulaşarak farkındalık ve bilinç oluşturmak adına, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında 18 Mart 2022 tarihinde iş birliği protokolü imzalandı. 
İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ve İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak’ın imzaladığı protokolle, “Tinga ve Dedektifler” adlı çocuk oyunu, 13 ilçedeki 6-10 yaş arasında temel eğitimdeki öğrencilerle buluşuyor. Oyunda, toprak ve suyun önemi, tasarruf, doğal kaynakların doğru ve verimli kullanılması, tabiatın korunması, tabiata saygı duyma gibi kavramlar eğlenceli bir şekilde öğrencilere sunuluyor.
Dağlar Uygur’un kaleme aldığı “Tinga ve Dedektifler” adlı tek perdelik oyunda, Karga Tinga’nın yaşadığı köyde derenin kaybolması ile düştüğü telaş ve kaygılarla birlikte, üretilen çözüm önerileri, oyunun belli bir bölümünde izleyiciler de dahil edilerek ilgi çekici bir şekilde aktarılıyor. Tarım ve gıda temalı doğal kaynakların verimli ve doğru kullanılmasına vurgu yapılan oyunda; iyilik, fedakârlık, yardımlaşma gibi erdemli duygular da yan tema olarak işleniyor.
Tiyatro oyunu 13 ilçedeki 1. kademe öğrencileri için 22 Mart 2022’de Milas’ta gösterime girerken diğer ilçelerde ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin belirlediği tarihlerde sergilenecek. Oyunun gösterimi, 15 Haziran 2022 tarihinde son bulacak.
Çocuk oyunu ücretsiz olup 15 Haziran 2022'ye kadar Muğla genelinde 32 bin öğrenciye izletilmesi hedefleniyor.