SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-04-2021 15:32   Güncelleme : 03-04-2021 15:32

DSÖ: Pandemiyi ‘Yavaş Aşı’ Uygulaması Uzattı

DSÖ: Pandemiyi ‘Yavaş Aşı’ Uygulaması Uzattı

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), COVID-19’da bulaşların arttığını dile getirerek, “Yalnızca 5 hafta önce, Avrupa’da haftalık yeni vaka sayısı 1 milyonun altına düştü, ancak şimdi durum birkaç aydır gördüğümüzden daha endişe verici. Dini bayramlarda artan hareketlilik ve toplantılarla ilişkili riskler var” açıklamasında bulundu.

AŞILAMANIN ERKEN ETKİSİ
Avrupa’da 80 yaş ve üstü insanlar dışında her yaş grubunda yeni vakaların arttığı belirtilen açıklamada, “Sadece bu en savunmasız popülasyonda, vakalarda istikrarlı bir düşüş ve aşılamanın etkisinin erken belirtilerini yansıtan 2021’in başından bu yana COVID-19 ölümlerinin azalan bir oranını gördük” denildi.

SÜRECİ HIZLANDIRMALIYIZ
Açıklamaya şöyle devam edildi: “Aşılar, bu salgından kurtulmanın en iyi yolunu sunuyor. Enfeksiyonu önlemede oldukça etkililer. Ancak bu aşıların piyasaya sürülmesi kabul edilemez derecede yavaştır. Ve kapsama alanı düşük kaldığı sürece, geciken programları telafi etmek için geçmişte uyguladığımız aynı halk sağlığı ve sosyal önlemleri uygulamalıyız. Üretimi hızlandırarak, aşıların uygulanmasının önündeki engelleri azaltarak ve stoklarımızı kullanarak süreci hızlandırmalıyız.”

PANDEMİYİ AŞI BİTİRECEK
Halk sağlığı ve sosyal önlemlerle birlikte aşılamanın pandemiye son vereceği vurgulanan açıklamada; “Bunun gerçekleşmesi için, hem aşı üretiminin hem de aşılamanın ölçeğinin artırılması ve ayrıca halk sağlığı ve sosyal önlemlere bağlılığın sürekliliği gereklidir. Önümüzdeki haftalarda kaç kişinin enfekte olacağı ve kaç kişinin öldüğünün en büyük belirleyicisi, bir birey olarak ne yaptığınız ya da yapmadığınızdır. Bunu defalarca gördük. Virüs yayılması durdurulabilir. Bu nedenle, bölgedeki hükümetlere mesajım şu anda tedbirleri gevşetmenin zamanı olmadığıdır. Tehlikeye aldırmamayı göze alamayız. Hepimiz fedakarlık yaptık ama yorgunluğun kazanmasına izin veremeyiz. Virüsü dizginlemeye devam etmeliyiz” denildi. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)