FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 29-06-2021 15:09   Güncelleme : 29-06-2021 15:09

Domates üreticileri fiyatlardan memnun

Domates üreticileri fiyatlardan memnun

Fethiye’de domates yetiştiricileri, son dönemlerde  fiyatlardan oldukça memnun olduklarını belirttiler. Geçtiğimiz yıllara göre üreticilerin bir nebze de olsa yüzünün güldüğünü kaydeden çiftçiler; Karaçulha Toptancı Hali’nde domatesin kilogram fiyatı kaliteye göre 1,5 TL ile 4,5 TL arasında değiştiğini kaydettiler.

Dünyayı ve ülkemizi etkileyen korona virüs salgını süreecinde, üreticiler ve komisyoncular görevlerini aralıksız sürdürdü. Muğla Büyükşehir Belediyesi Karaçulha Toptancı Hali’nde domates üreticisinin yüzünün gülmeye devam ettiği bildirildi. Yaş sebze ve meyve üretiminin önde gelen merkezleri arasında yer alan Fethiye’de üreticiler, bu yıl domates fiyatlarından oldukça memnun kaldıklarını söylediler.

Karaçulha Mahallesi’nde domates üreticiliği yapan Nihat Bada, “Bu sezon domates fiyatlarından çok şükür yüzümüz güldü. Kovid-19 salgını sadece üretime ve çiftçiye zarar vermedi. Allah’ımıza şükürler olsun ki bu yıl emeğimizin karşılığını alabildik. Uzun zamandan bu yana para kazanamıyor ve bütün çabalarımız boşa gidiyordu. Çok şükür olsun ki bu sene yüzümüz güldü” ifadelerinde bulundu.

 

Çamköy Mahallesi’nden üretici Bayram Kumlu, “4 dönüm kapalı seram var. Bu yıl domates ve diğer ürünlerden para kazanmadım diyen yalan söylemiş olur. Allah’ımıza çok şükür bu yıl umduğumuzu bulduk. Özellikle pandemi sürecinde tarımın ve üretimin değeri ülkemizde çok iyi anlaşıldı. Dolaysıyla önümüzdeki yıllarda da bu değer kaybedilmez ve biz üreticiler emeğimizin karşılığını alırız” dedi.

Bu sezon domatesin kilogram fiyatının 3 TL’nin altına düşmediğini vurgulayan Komisyoncu Abdullah Sağlam, “Açıkçası üreticinin yüzü bu yıl güldü ve gülmeye de devam ediyor. Sezon bitimine rağmen kaliteye göre 1,5 TL ile 4,5 TL arasında satılıyor. Geçen yıllara göre fiyatlar oldukça güzel. İnşallah da böyle devam eder” şeklinde konuştu.