TARIM
Giriş Tarihi : 27-11-2021 17:48   Güncelleme : 27-11-2021 17:48

Domates üreticileri dertli…

Ülkemizin yaş sebze ve meyve üretiminde önde gelen şehirleri arasında yer alan Fethiye ve Seydikemer’de domatesin kilogram fiyatının 2 ile 3 TL arasında satılıyor olması, üreticileri kara kara düşündürüyor. Üreticiler bu şartlar altında zarar ettiklerini dile getirdiler ve ilgililerden yardım talebinde bulundular.

Domates üreticileri dertli…

 

Ülkemizin yaş sebze ve meyve üretiminde önde gelen şehirleri arasında yer alan Fethiye ve Seydikemer’de domatesin kilogram fiyatının 2 ile 3 TL arasında satılıyor olması, üreticileri kara kara düşündürüyor. Üreticiler bu şartlar altında zarar ettiklerini dile getirdiler ve ilgililerden yardım talebinde bulundular.

 

Örtü altı yaş sebze ve meyve üretiminde önemli bir noktada yer alan Fethiye ve Seydikemer’de domates üreticileri dertli olduklarını söylediler. Artan maliyetler karşısında be yapacağını şaşıran çiftçiler, ürettikleri mahsulün karşılığını alamamalarından dolayı büyük sıkıntı içinde olduklarını bildirdiler.

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Karaçulha Toptancı Hali’nde yetiştirdikleri domatesi 2 ile 3 TL arasında sattıklarını ifade eden üreticiler, “Düşenin dostu olmazmış. Bir yandan doların ve altının kat be kat artması sonucu masraflarımızda iki katına çıktı. Bir yandan da bize maliyeti en kötü ihtimalle 2 ile 2,5 TL olan domatesi bir aynı fiyata zorla satıyoruz. Ağzını açan yetkililer ülkenin kalkınması için üretim şart diyorlar. Bu koşullarda biz nasıl üretim yapacağız” şeklinde konuştular.

 

Yetiştirdiği domatesleri satmak için erken saatlerde toptancı haline getirdiğini aktaran üretici Gürhan Çalışkan, “Domates maalesef bu sene bizi üzüyor, fiyatlar çok düşük. Alım çok zayıf. Şuan da 2 ile 2,5 TL arasında alıcı bulabiliyoruz.  Zararına çalışılıyor. Üretici bu sene zarar ederse önümüzdeki sene domates yapmayacak. Çiftçi yapmayınca büyükşehirlerimiz dahil tüketicilerimiz domates bulamayacak. Bunlara çözüm bulunmasını talep ediyoruz. 3 dönüm seram var. Hiç kimse üreticiyi düşünmüyor” dedi.

 

Bir başka domates üreticisi Şükrü Zor, “Domatesin maliyeti 2,5 TL ama şu anda 2,5-3 TL arasında zor satıyoruz. Çiftçiyle ilgilenen yok. Çiftçi bitik durumda, destek yok. Masraflarımız ağır. Fidan, gübre, ilaçlar çok pahalı. Her şeyin fiyatı yükseliyor. Domates düşüyor” ifadelerini kullandı.

 

Üreticilerin omuzlarında yükün her geçen gün arttığını belirten Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Karaçulha Toptancı Hali’nde fiyatlara baktığımız zaman domatesin fiyatı 2,5 ve 3 TL arasında değişiyor. En büyük sebebi ihracatın çok yavaş olması... Duyumlarımıza göre Rusya bizim yaptığımız tahlilleri kabul etmiyor. Kendisi tahlil yapmak şartıyla tırlarımızı sınır kapısından sokuyor. Bu da tırlarımızın bir hafta orada beklemesi demek. Buda Domatesin suyunun çıkmasına neden oluyor. Bu durum limonda da aynı… Büyük bir sıkıntı... Tahlil sorunlarının çözülmesi ve ihracatın artması lazım” dedi.

 

Açıklamasını sürdüren Başkan Karayiğit, “Siz de biliyorsunuz, Dolar’ın durumu her şeyin zamlanması demek. Her geçen gün akaryakıta, gübreye ve ilaca zam geliyor. Ne yapsın bu çiftçi? Buğday ihracatı yavaş… 2,5 TL’ye satılan domates kurtarır mı? Hayır. En kötü 3,5-4 TL maliyeti var. Çiftçi emeğine mi yansın harcayacağı parayı mı düşünsün? Bayiler elindeki gübreyi vermek istemiyor. Onlar da haklı. Depodaki gübreyi verdiği zaman sattığı fiyattan yeniden gübre alamayacak. Çiftçi ‘gübre fiyatları düşer mi?’ diye soruyor. Düşmez. İleride gübre yok olabilir. Nasıl şimdi bazı yerlerde şeker yok, onlar da yok olabilir. İl koordinasyon kurulunda aldığımız kararlardan Ankara’ya iletiyoruz. İnşallah Ankara’da ilgili Bakanlıklarda bu konular görüşülüp çözüme kavuşturulur. Biz de buradan çiftçimize müjdeli haberi veririz. Bir gübrenin 480 lira olduğu yerde çiftçilik nasıl yapılır benim aklım ermedi. Eren varsa bana da akıl verirse sevinirim” dedi.