GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-08-2021 17:02   Güncelleme : 14-08-2021 17:02

Doğaya karşı duyarlı olunmasını istediler

Fethiye’de bir grup gönüllü vatandaş, ilçenin çeşitli noktalarında çevre temizlği etkinliği gerçekleştirdiler. Gönüllü vatandaşlar, herkesin doğaya karşı duyarlı ve saygılı olması çağrısında bulundular.

Doğaya karşı duyarlı olunmasını istediler

Fethiye’de bir grup gönüllü vatandaş, ilçenin çeşitli noktalarında çevre temizlği etkinliği gerçekleştirdiler. Gönüllü vatandaşlar, herkesin doğaya karşı duyarlı ve saygılı olması çağrısında bulundular.

Doğaya atılan çöpler, Fethiye’de çevre gönüllüleri tarafından toplandı. Sosyal medya üzerinden bir araya gelen gönüllüler, her hafta başka bir bölgeyi temizliyor. İlçenin farklı bölgelerinde temizlik çalışması yapan vatandaşlar, Karaot Plajı çevresi ve yol kenarlarını temizledi. Ellerinde çöp torbaları ile kilometrelerce alanı çöplerden arındıran vatandaşlar; orman içine gelişigüzel atılan atıkları temizlemekle bir anlamda olası bir yangına karşı önlem aldıklarını söylediler.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Deniz Kökkaya, “Ekip olarak çevre temizliği faaliyetine yeni başladık. Ailecek gittiğimiz yerlerde çevre atılan çöpleri toplamaktayız.  Doğaya ve hayvanlara fazlasıyla saygı ve özen gösteriyoruz. Orman yangınlarından etkilenerek, Fethiye’de sosyal medya üzerinden bir ekip oluşturduk. Amacımız çevreye faydalı olmak. Her geçen gün ekibimize katılanların sayısı arttığı için çok mutluyuz. Ekibimizde yer alan üyelerimiz, özel yaşantısında da doğada elinden geldiğince doğayı seven kişiler. Ben sadece gönüllülerin bir araya gelmesine aracı oldum ve gerçekten çok uyumlu bir çalışma içerisindeyiz” dedi. 

Açıklamasını sürdüren Kökkaya, “Bazı insanlar maalesef doğa konusunda çok bilinçsiz ve duyarsız davranıyorlar. Fethiye gibi turistik yerlerde tatil dönemlerinde bu daha da artmaktadır. Tükettikleri şeylerin çöplerini on metre ilerideki çöpe atmaya bile üşenen kişiler var. Ekip olarak bu işe çöp toplamak ile başladık ama bir yandan daha farklı neler yapabileceğimiz üzerine fikirlerimizi paylaşıyoruz. Bazı levhalar hazırlayıp; işaretlerle  doğada daha fazla dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. İlk haftamızda organizasyonumuzu hem çok sıcak olduğundan hem de ekip üyelerimizin uygunluğu açısından akşam saatlerinde yaptık.  20 kişi, 40 poşete yakın çöp topladık. Aynı zamanda çöpleri plastik, alüminyum, cam şişeler ve kâğıtlar şeklinde ayrı ayrı poşetliyoruz ve ilgililere bilgi veriyoruz. Bundan sonra belediye ile de konuşarak her hafta bir bölge belirleyip ekibimizi de her geçen gün büyütme umuduyla organizasyonlarımıza devam etmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.