FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 20-09-2021 16:57   Güncelleme : 20-09-2021 16:57

DOĞA RESTAURANT, ALABALIKTA İDDİALI

“BÖYLE ALABALIK YEMEDİNİZ”

DOĞA RESTAURANT, ALABALIKTA İDDİALI

Bu Restaurant’ın alabalıkları bağımlılık yaratıyor. Burada alabalık yiyen bir daha yemek için kilometrelerce yol katederek Kirazlıyayla’ya geliyor.

Denizli’nin Çameli ilçesine bağlı Kirazlıyayla Mahallesi’nde müşterilerine hizmet veren Doğa Aile Restaurant, yıllardır gelen müşterilerine sunduğu lezzetli alabalıklarıyla tanınıyor. 30 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan restaurantın bu ününü şimdi yeni sahibi Durmuş Sarı sürdürüyor. Sarı, yıllardır lezzetli alabalıklarıyla tanınan restaurantın menüsünü  genişletip hizmet vermeye devam ettiklerini dile getirerek “Burada Alabalık üzerinde iddialı olmamız, yıllar öncesine dayanıyor. Bu lezzetin sebebini, havasından mı, suyundan mı bilmiyoruz.  Ama biraz da sevgimizi koyduğumuzu düşünüyorum. Bir işi sevgiyle yaparsanız, her şey lezzetli olur. Önemli olan o sevgiyi ona verebilmek” diyor. Ayrıca menülerinde organik ürünler kullandıklarını da söyleyen Sarı “ menümüzün her çeşidinde bu yörenin ürünlerini kullanıyoruz. Konaklamaya yönelik yoğun bir talep olduğundan ileride bungalov evlerle de hafta sonları kalmak isteyen müşterilerimizin ihtiyacına cevap vereceğiz” diye de açıklamasını sürdürüyor.

PANDEMİDE DE TERCİH EDİLEN MEKAN

Köy kahvaltısı, Alabalık, Saç Kavurma ve Izgara çeşitleriyle uzaktan yakından gelen müşterilerine doğal ortamda köy havasını yaşatıp organik ürünlerini sunan restaurant, pandemide de tercih edilen mekanlardan birisi oldu. İşletme Sahibi Durmuş Sarı, Doğa Aile Restaurantı’nın 30 yıl öncesine dayanan bir işletme olduğunu ifade ederek bu doğal mekanın konseptinden bahsetti.

“12 AY HİZMET VERİYORUZ”

İşletme Sahibi Durmuş Sarı “İşletmemiz 30 yıl öncesine dayanan bir işletme. Ailemle birlikte 1,5 yıl önce kendi işletmemizi açmak için Marmaris’ten buraya geldik ve burayı devraldık. Devraldıktan sonra pandemi girdi. Eşim, kardeşim ve ben olmak üzere Aile işletmesi olarak çalışıyoruz. Usta başı, 17 yıldır aşçılık yapan kardeşim. Burası eskiden alabalık olarak hizmet veriyordu. Biz burayı aldıktan sonra içerisine değişik menüler koyarak, balıkları ızgara ve fırında da pişirerek servis yapabiliyoruz. Genelde bu yörenin ürünlerini kullanıyoruz. Eti, peyniri, tereyağı olsun köyün kendi ürünlerini kullanıyoruz. Alanımız bin 500 metrekare. 7 adet birbirinden bağımsız köşkümüz var. Üst kısımda terasımız, kışlık olarak iç mekanımız var. Burada yılın 12 ayı hizmet veriyoruz. Şu an pandemi sürecinin bitmesini istiyoruz. Müşteri portföyümüzü Muğla, Burdur ve Denizli bölgesi oluşturuyor. Genelde; Dalaman, Ortaca, Fethiye, Köyceğiz, Muğla, Burdur, Gölhisar, Denizli’den gelen müşterilerimiz bulunuyor. Aile işletmesi olduğumuz için mekanımız alkolsüzdür” dedi.

“İLERİDE BUNGALOVLARLA DA HİZMET VERECEĞİZ”

Sarı “Geçen yıla bakınca insanlar bizi tam tanıyamadı. Eskiden sadece alabalık vardı. Biz bu menüyü değiştirdiğimiz zaman insanlar dilden dile olsun, sosyal medya üzerinden olsun çevre ağımızı genişlettiler. Geçen yıla bakılınca biraz daha güzel. Önümüzdeki sene biraz daha iyi olacağını düşünüyorum. Şu yaz döneminde mekanımız yetersiz kaldığı için ilerleyen yıllarda ek köşkler yapıp, çocuk oyun gruplarını yenilemeyi düşünüyoruz. Dışarıdan hafta sonu gelenlerin konaklayabilecekleri bungalov evler yapmak istiyoruz. Tabi bunların hayata geçmesi biraz da hastalığın geçmesine ve zamana bağlı” dedi. Son olarak İşletme Sahibi Durmuş Sarı “Fethiye’ye 60 kilometre, Çameli merkeze de 17 kilometre uzaklıkta bulunan Doğa Aile Restaurantımız’a herkesi bekliyoruz” diyerek, müşterilerini davet etti.