FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 08-01-2022 16:54   Güncelleme : 08-01-2022 16:54

DMYD Başkanı Özdemir, “10 Ocak basın mensuplarının onurlu günü”

Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı aynı zamanda Serap Ülkü Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serap Ülkü Özdemir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

DMYD Başkanı Özdemir, “10 Ocak basın mensuplarının onurlu günü”

 

 

Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı aynı zamanda Serap Ülkü Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serap Ülkü Özdemir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

 

Basın ile ilgili yönetmeliğin değişmesi gerektiğini vurgulayan Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı aynı zamanda Serap Ülkü Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serap Ülkü Özdemir, gerçek anlamda görevini yerine getiren kurumların ve dijital platformların desteklenmesi gerektiğini söyledi.

 

Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı aynı zamanda Serap Ülkü Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serap Ülkü Özdemir açıklamasında, “Halkın doğru bilgiye ulaşması için mesai mefhumu gözetmeden çalışan bizler; 10 Ocak tarihini Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlamaktayız. Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüsün tüm tehlikelerine rağmen; halkımızın haber alma hakkı için gece gündüz çalışan basın mensupları, salgınla mücadelenin görünmez kahramanlarından birisidir. Onlarca meslektaşımız Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybederken; birçok arkadaşımız da bu rahatsızlığa yakalandı. Medya mensupları salgın sürecinde devletimizin aldığı önlemleri ve güncel gelişmeleri, sıcağı sıcağına kamuoyuna aktarmıştır. Kimi zaman çarşı ve pazarda kimi zaman da sokakta halkın nabzını tuttuk. Esnafın, çiftçinin, işçinin dertlerini duyurmak için gayret harcadık. Yaşadığımız tüm zorluklara rağmen gazeteciler, haber peşinde koşmaktan hiçbir zaman vazgeçmedi” dedi.

 

Açıklamasını sürdüren Dernek Başkanı Özdemir, “10 Ocak, basın mensuplarının onurlu günüdür. Vatandaşlarımızın haber alma hakkını teslim etmek adına 7 gün 24 saat çabalayan basın mensupları için 10 Ocak büyük anlam ifade etmektedir. Basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan 212 sayılı Kanun; 4 Ocak 1961’de kabul edilip, 10 Ocak 1961’de Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bu süreç gazetecilik mesleği için dönüm noktasıdır. Günümüzde basın kuruluşları ancak belli günlerde hatırlanmaktadır. Medya kuruluşlarını ilgilendiren kararnamede değişiklik yapılması gerekmektedir. Belediye ve kurumların bünyesinde oluşturduğu basın ordusu, yerel basını yok etmektedir. Ankara’da basını temsil eden bazı kurumlar acaba bizler için mi yoksa kendileri için mi mücadele ediyor? Gerçek anlamda görevini yerine getiren kurumların ve dijital platformların, mutlaka desteklenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.