TV Program
Giriş Tarihi : 08-07-2021 17:29   Güncelleme : 08-07-2021 17:29

Deşifre Gündem Özel maden ocaklarını mercek altına aldı

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, MTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Serdar Cemal Süzeroğlu’nun sunduğu Deşifre Gündem Özel programında, Milas’ta bulunan maden ocakları mercek altına alındı.

Deşifre Gündem Özel maden ocaklarını mercek altına aldı

 

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, MTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Serdar Cemal Süzeroğlu’nun sunduğu Deşifre Gündem Özel programında, Milas’ta bulunan maden ocakları mercek altına alındı.

 

Gündeme ilişkin çarpıcı değerlendirmelerin yer aldığı programa konuk olarak, Milas Doğuş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç katıldı. Milas’taki maden ocakları hakkında yaptığı araştırmalar hakkında görüşlerini aktaran Tunç, çevredeki maden ocaklarının çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilediğini vurguladı.

Canlı yayında Moderatör Serdar Cemal Süzeroğlu’nun sorularını cevaplandıran Milas Doğuş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç, “Osmanlı döneminden bu yana Milas’ta maden yatakları mevcuttur. Bu konuyla ilgili bir ansiklopedi hazırlamıştım. İlçemizde demir, bakır, henüz çıkartılmayan kükürt ve pelfisfat (akmaden) yatakları bulunmaktadır. Maden, ülkemize döviz anlamında önemli katma değer sağlayan bir sektördür. Ekonomik anlamda katkı sağlasa çevre sağlığı açısından da zararları da büyük. Pelfisfatın içerisinde yüzde 10 kanserojen madde var. Bu durum haliyle bir tehlike arz ediyor ve ne yazık ki bu görmezden geliniyor. Herhangi bir şekilde istihdam da sağlanmıyor. Çevreden çalışacak personeli alıyor ama daha sonra yapılan tetkiklerde hastalık belirtisi görülünce çıkış veriliyor.  Firmalara bakarsanız bu olay kontrollü yapılıyor. Dinamit patlamaları nedeniyle yer altı sularının gözleri kayboldu. En büyük yer altı su kaynağı Labranda yer değiştirmiş durumda. Öte yandan bu patlamalar nedeniyle çevredeki evler zarar gördü. Vatandaşlar sesini çıkarmaya çalışsa da deyim yerindeyse büyük balık küçük balığı yutuyor” dedi.

EN ÇOK PARAYI MADEN SEKTÖRÜ KAZANDI

Kovid-19 sürecinde maden sektörlerinin büyük kazanç elde ettiğini kaydeden Tunç,Pandemi sürecinde en çok para kazanan maden sektörü oldu. Bu dönemde Güllük Limanı’ndaki hiçbir gemi boş gitmemiştir. Maden bölgesini yakın yerlerdeki evlerde ikamet edenler, hiçbir zaman penceresini açamıyor. Civardaki çam ağaçlarının hepsi bembeyaz. Maden kamyonları nedeniyle yollar bozuldu. Denetleme mekanizmasına gelince, her kontrolde bir aksaklık olunca üst mercilerdeki şahısları arıyorlar. Halk artık isyan ediyor. Çocuklar toprakta oynayamıyor. Stok sahalarının çoğu da açık alanda. Bu kansorejen maddeler balıklara kadar ulaşıyor. Maden firmalarının hepsi yerleşim yerlerine ve zeytinliklere çok yakın. Normalde 2 kilometre ötede olması lazım” ifadelerini kullandı.

EN ÖNEMLİ NOKTA SAĞLIK

Açıklamalarını sürdüren Tunç, “Köylü kendi hakkını kendi korumaya çalışıyor. Yıllardır böyle... Milas bir turizm kenti. Turizm sezonunda nakliye kamyonları ana arterlerde ilerliyor. Habire milletin üzerine zehirli madde saçıyor. Alternatif yollar açmaya çalıştılar. En önemli nokta sağlık. Maden ocaklarının olduğu bölgelerdeki vatandaşlara sağlık taraması yapsınlar. Çoğunun tetkikleri olumsuz çıkacaktır. İnsanların sağlıklarıyla oynanıyor. Bu maddeler nedeniyle tarımsal üretim de olumsuz etkileniyor. Önlemlerin acilen alınması gerekiyor. Şu zamana kadar hiçbir maden şirketi iflas etmemiştir. Hükümetimiz halkımızın sağlığı için büyük özveri gösteriyor. Milas’ta üretilen zeytinyağı, en iyi zeytinyağı ödülünü aldı. Bu zehirli maddeler zeytinyağımızda olabilme ihtimali çok yüksek” diye konuştu.