FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 01-07-2021 15:37   Güncelleme : 01-07-2021 15:37

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. yılı, törenle kutlandı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. yılı, törenle kutlandı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. yıldönümü Fethiye’de de törenle kutlandı.  Korona virüsü salgını tedbirleri kapsamında yalnızca çelenk sunma ve denize çelenk bırakma töreni yapıldı. Fethiye Kaymakamlığı Meydanı Atatürk Anıtı önündeki çelenk sunma töreni, pandemi nedeniyle sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleştirildi.

Çelenk törenine Fethiye Liman Başkan Vekili Alper Demirezen, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, Sahil Güvenlik 911 Bot Komutanı Emrah Korkmaz, DEGAK Tim Komutanı Abdullah Yeltirik’in yanı sıra denizciler katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının ardından tüm şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi.

Çelenk sunma töreninin ardından kordon boyundan Grand Barış isimli tekne ile ayrılan Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Liman Başkan Vekili Alper Demirezen, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, Sahil Güvenlik 911 Bot Komutanı Emrah Korkmaz, DEGAK Tim Komutanı Abdullah Yeltirik ve denizciler; kısa bir körfez turunun ardından denize çelenk bıraktılar.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan yaptığı açıklamada, “1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, bütün denizcilerimizin özel bir gün... Kabotaj haklarımızı kazandığımız gün. Dolayısıyla bunu her yıl kutluyoruz. Pandemiden dolayı bu sene yarışmalarımız yok. Şehitlerimiz için çelengimizi bırakacağız. Kutlamalarımız çelenk bırakma ile sona erecek. İnşallah önümüzdeki yıl her yıl yaptığımız gibi kutlamalarımıza devam ederiz” ifadelerini kullandı.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat açıklamasında, “Milletimizin kabotaj bayramı kutlu olsun. Bu vesile ile kanını toprağa karıştıran tüm şehitlerimize ve gazilerimize saygılarımızı sunuyoruz. Başkanım ve çalışma arkadaşlarımızla birlikte çelengimizi bıraktık. Pandemi sebebi ile bu yıl yapılan etkinlikler biraz daha kısıtlı gerçekleşti. İnşallah salgın belasından kurtulup, önümüzdeki bayramlarda çok daha güzel kutlamalar yaparız” dedi.