DATÇA
Giriş Tarihi : 13-10-2020 16:04   Güncelleme : 13-10-2020 19:09

Datça Yerel Tohum Derneği Patates Üreticisi ile Buluştu

Datça Yerel Tohum Derneği Patates Üreticisi ile Buluştu


PATATES ÜRETİCİSİ ve DATÇA YEREL TOHUM DERNEĞİ BULUŞTU

 

7000 yıllık Amerika İnkalar Krallığına mahsus "Tanrılar Yiyeceği" olarak kabul edilen mor patates bu özelliğinden dolayı "mor majeste' olarak da anılır. Peru merkezli bir üründür. Guney Amerika, Filipinler, Meksika gibi bir çok yerde üretilir. Mor renginin doğal bir yapısı 

S. S. Datça Tarımsal Kooperatifi ve Datça Yerel Tohum Derneği Başkanı Zeki Karacan ve Emecik Mahallesi’nden çiftçi Hasan Harıpçı bir araya geldi.

 

S. S. Datça Tarımsal Kooperatifi ve Datça Yerel Tohum Derneği Başkanı Zeki Karacan, Datça’ya bir ilki yaşatarak Türkiye’nin tek tohum üreten derneğini Datça’da kurmuş bir isim. Datça’ya bir ilki yaşatan isimde Emecik Mahallesi’nden Hasan Harıpcı. Emecik Mahallesi’nde geçen sene 30 kök ekmeye başladığı mor patates bu yıl 300 köke ulaşmış. Her kökten 45- 50 kilo kadar ürün alınabiliyor. Zeki Karacan’la sohbetinde , çiftçiHasan Harnıpcı, mor patatesi ticari amaçlı ve değişiklik olsun diye ektiğini belirtti.

 

S. S. Datça Tarımsal Kooperatifi ve Datça Yerel Tohum Derneği Başkanı Zeki Karacan: ‘Dunyada kabul gören ama ülkemizde geç farkedilen mor patatesin başta Hatay, Ankara, Bursa ve bir çok ilde ekimine başlanmıştır. Datca’da çilek üretimiyle de dikkati çeken ciftcimiz Emecikli Hasan Harıpcı , mor patatesi geçen yıl ekti ve ürün aldı. Bu yıl daha düzenli ekim yaparak üretimi arttırmıştır.. Datca Yerel Tohum Derneği olarak birkaç yıldır planladigimiz bir üründür. Kooperatif olarak mor patates, satış listemizdeki yerini alacaktır. Önümüzde ki yıllarda daha çok ekim işini orgutleyecegiz.’ dedi.

 

Mor patates, tatlı patatese yakın bir lezzeti olmasına karşın besin değeri daha yüksektir.

Antioksidan özelliği yaklaşık on katı daha fazladır. Bu özelliğinden dolayı yaşlanmayı yavaşlattıgi kabul görür.

İçeriğinde olan ' Antosiyan' sayesinde hücrelerin korunmasında etkili oluyor.

Bağışıklık sistemini koruduğu için,kansere karşıda vücudu koruyor.

İçeriğinde A,B,C vitaminleri yanında bol miktarda demir,fosfor ve potasyum içerir.

Lif oranının fazlalığı, nişasta oranının azlığı nedeniyle bağırsak ve mide rahatsızlıklarında tercih edilir.

Mor patates, Datça’da rağbet gören bir ürün olmaya başlamıştır.