EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-06-2022 12:55   Güncelleme : 14-06-2022 13:26

Dalko Su Ürünleri Kooperatifi

Dalko Su Ürünleri Kooperatifi

Türkiye’ nin en" title="en Haberleri">en büyük Haberleri">büyük dalyancılık sistemiyle yürütülen su" title="su Haberleri">su ürünleri kooperatifi olan S.S. Dalko Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi Tamamen doğal dalyancılık sistemi ile balıkçılık yapılmaktadır. 592 üyesiyle bölgeye ve ülke ekonomisine katkı sağlanmaktadır. İstihdam olarak şu an faal 71 işçisiyle faaliyet göstermekte olup tüm işçileri Türkiye Orman Topraksu Tarım ve Tarım Sanayii İşçileri Sendikası (Tarım-İş ) na kayıtlıdır.

 

En önemli ürünleri Kefal balığı ve bundan elde edilen balık yumurtası, mavi, yengeç, çipura ve levrek ile birlikte diğer deniz balıklarının birkaçıdır.

2017 yılından bu yana yapılan atılımlarla tesisler tamamen modernize edilerek gerekli tüm izin ve belgeler alınmış ve tüm tesisler kademe kademe faaliyete geçirilmektedir. Önceliği ülkemiz insanına ucuz ve kaliteli doğal balık ve deniz ürünleri yedirmek olup ihtiyaç fazlasını şu an için Mersin ve Antakya daki ihracatçı firmalar vasıtasıyla yurtdışına gönderip ülkeye döviz girdisi de sağlanmaktadır.

Dalyan Mahallesi, Ortaca ilçesi , Köyceğiz ilçesi, Toparlar Mahallesi ile merkezi olan Çandır Mahallesin de bir satış yeri ve Dalyan Mahallesinde de bir Balık-Ekmek Restoranı bulunan kooperatifimiz günlük taze balık ve deniz ürünlerini bölge halkına sunmaktadır. Mavi yengeçleri hem pişmiş hem de paketlenmiş olarak sunmaktadır.

Ege ve Akdeniz kıyılarındaki tüm balıkçılık kooperatiflerine Bakanlık ve Genel Müdürlük tarafından örnek kooperatif olarak gösterilmek kooperatifimiz açısından ayrıca gurur vesilesi olmaktadır. Kendi arıtma tesisini yaparak, tüm göl ve kanalların dip temizliklerini düzenli olarak yaparak ta Köyceğiz gölü ve Dalyan kanal ile lagünlerini gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmayı amaçlamaktadır.