DALAMAN
Giriş Tarihi : 11-04-2022 21:11

DALAMAN’DAKİ ORMAN VURGUNUNA İLİŞKİN MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

DALAMAN’DAKİ ORMAN VURGUNUNA İLİŞKİN MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

DALAMAN’DAKİ ORMAN VURGUNUNA İLİŞKİN MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ
Muğla’da Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü’ne yapılan operasyonla ilgili Orman Genel Müdürlüğü’nden, “Konunun incelenmesi için müfettişler görevlendirilmiştir” açıklaması geldi.
Muğla İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince 4 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından 29 Mart’ta düzenlenen operasyonda; Dalaman Orman İşletme Müdürü Ö.M, işletme şefleri K.Ç. ile G.Ş, Dalaman Karacaağaç Kalkınma Kooperatifi muhasebecisi M.K. ve Dalaman Karacaağaç Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Karacaağaç Mahallesi Muhtarı V.K. dahil 25 kişi gözaltına alındı.
Gözaltına alınan 25 şüpheliden 20’si, jandarmadaki ifadelerinin ardından savcılığın talimatıyla serbest bırakıldı. Diğer 5 şüpheli de 1 Nisan’da adliyeye sevk edildi.
Dalaman orman işletme şefleri K.Ç, G.Ş. ve muhtar V.K, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Dalaman Orman İşletme Müdürü Ö.M. ve Dalaman Karacaağaç Kalkınma Kooperatifi Muhasebecisi M.K. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Şüphelilerin, 10 Temmuz 2019’da çıkan orman yangınında zarar gören 1380 hektar alanı kayıtlara 350 hektar olarak geçirdiği belirlendi. 
Kayıtlara geçirilmeyen 1030 hektarlık alanda kesimi yapılan yaklaşık 4 bin çam ağacının ise Dalaman Karacaağaç Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Karacaağaç Mahallesi Muhtarı V.K. ile iş birliği yapılarak çeşitli illerde satılıp, parasının paylaşıldığı iddia edildi.
İddialar üzerine kamu zararının yaklaşık 3 milyon lira olduğu kaydedildi.
Orman Genel Müdürlüğü’nce konuyla ilgili yazılı açıklama da yapıldı.
“MÜFETTİŞLER GÖREVLENDİRİLDİ”
Açıklama da şu ifadeler kullanıldı:
“29 Mart günü orman işletme müdürü ve işletme şeflerinin de dahil olduğu, haklarında çeşitli iddialarla yargıya intikal etmiş olayla ilgili olarak 30.03.2022 tarihinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından konunun incelenmesi için müfettişler görevlendirilmiştir.  Müfettiş raporlarına göre işlem tesis edilecek ve sonucundan kamuoyu bilgilendirilecektir. Gerek 2019 yılında çıkan Dalaman ve Fethiye ilçelerini kapsayan yangın, gerekse adli soruşturmaya konu diğer olaylara ilişkin Yetkili Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen adli tahkikat devam etmekte, ayrıca soruşturmaya konu hususlarla ilgili idari soruşturma da büyük bir titizlikle yürütülmektedir. Basın-yayın organlarına yansıdığı şekilde şüpheliler hakkında henüz yargısal anlamda kesinleşmiş bir karar söz konusu değildir.  Hukuk sistemimizin mevcut durum hakkında en doğru kararı vereceğine olan inancımız tamdır. Kurum olarak, sürecin yakın takipçisi olacağımızı ve yargının vereceği karar doğrultusunda üzerimize düşeni yerine getireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”