EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-04-2020 21:35

Corona virüs küresel pay piyasalarından 18 trilyon dolar sildi

Corona virüs küresel pay piyasalarından 18 trilyon dolar sildi

Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) haftalık raporunu göre  Kovid-19 salgını küresel pay piyasalarında tarihi fiyatlamalara neden oluyor.

 

Buna göre Kovid-19, 2020'nin ilk çeyreğinde küresel pay piyasalarında  yüzde 20'lik değer kaybına yol açarken, işlem gören şirketlerin piyasa değeri 18  trilyondan fazla değer kaybederek 70 trilyon doların altına geldi.

Özellikle son iki haftada uygulamaya alınan genişlemeci para ve maliye  politikalarıyla son zamanlardaki kayıpların kısmen telafi edilmesine rağmen,  Kovid-19 sebebiyle devam eden belirsizlikler bütün varlık fiyatlarından aşırı  oynaklığın devam etmesine neden oluyor.

 

Salgınının ne kadar süreceğine ilişkin belirsizlikler halihazırda  küresel çapta özel sektör gelirlerinde yüzde 10'luk bir düşüşe yol açacağı tahmin  edilirken, bu tahminler Çin'de yüzde 5, Latin Amerika'da yüzde 25 olmak üzere  değişiklik gösteriyor.

 

Yıl başından bu yana yapılan aşağı yönlü revizyonlarda, şirket  gelirlerinin Japonya'da yüzde 7, ABD'de yüzde 8 civarında azalacağı yönündeyken,  Avro Bölgesi için yüzde 12'lik, Kanada içinse yüzde 13'lük bir gelir kaybı  yaşanabileceği tahmin ediliyor.

 

Analistler, şirket gelirinde yaşanabilecek düşüşe yönelik  revizyonlarında tahminlerini 2008 finansal krizine göre çok daha hızlı şekilde  indiriyor.

 

CAPE oranları neredeyse bütün dünyada tarihi düşük seviyelerde

 

Salgının ne tür bir yol izleyeceğine dair belirsizlikler yüzünden  geleneksel değerleme modelleriyle hisse senetlerini değerlemek, bir hissenin adil  değerinin bulunması, gittikçe zorlaşıyor.

 

 IIF, bu durumu göz önüne alarak yaptığı çalışmada dönemsel olarak  ayarlanmış fiyat/kazanç oranının (CAPE) görece daha sağlıklı fiyatlamaya yardımcı  olacağını bildiriyor.

 

Nobel ekonomi ödüllü Robert J. Shiller'in değerleme hesaplarında  kullanmasıyla yaygınlaşan CAPE, bir hisse senedinin son 10 yıldaki ortalama reel  getirisinin hisse senedi fiyatına bölünmesiyle elde ediliyor, böylece  enflasyondan arındırılan verinin daha güvenilir olması amaçlanıyor. CAPE'nin  düşük olması hisse senedinin iskontolu, yani gerçek değerinin altında işlem  gördüğünü gösteriyor.

 

ABD pay piyasalarında işlem gören şirketlerin  CAPE rasyoları marttaki  düşüşle birlikte 2015-2019 ortalamasının ortalamasının altına inerken, 2008-2009  seviyelerinin ise oldukça üzerinde bulunuyor. IFF, 2008-2009'deki seviyelere  ulaşmanın ABD'de 4 yılı bulduğunu hatırlatıyor.