GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-01-2022 17:38   Güncelleme : 19-01-2022 17:55

Çimento fabrikasına verilen yapı ruhsatına tepki:

"OY VERDİĞİMİZ BELEDİYE ÇABAMIZI BOŞA ÇIKARDI"

Çimento fabrikasına verilen yapı ruhsatına tepki:

 

"OY VERDİĞİMİZ BELEDİYE ÇABAMIZI BOŞA ÇIKARDI"

 

Muğla’nın Menteşe ilçesinde kurulması planlanan çimento fabrikasına yapı ruhsatı veren CHP’li Menteşe Belediyesi’ne tepkiler büyüyor.

İlk olarak 7 Ocak’ta belediye binası önünde basın açıklaması yapan Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi üyeleri ve vatandaşlar, yapı ruhsatının iptali için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na mail attı.

Mailde; “Engellemeye çalıştığımız Bayır/Deştin Entegre Çimento Fabrikası’na “Oy verdiğimiz” belediyemiz tarafından inşaat ruhsatı verilerek tüm çabalarımız boşa çıkarılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Belediye binası önünde grup adına açıklamayı okuyan MUÇEP Sözcüsü Mustafa Tuncaelli, Yatağan’a bağlı Deştin Mahallesi ile Menteşe’ye bağlı Bayır Mahallesi ortak sınırında Tekağaç sırtı mevkiinde, çimentocu firmanın hukuka aykırı olarak ÇED olumlu raporu alması nedeniyle Menteşe Belediyesi’nin çimentocu firmanın ruhsat baskısı altında kaldığını söyledi.

Tuncaelli, ruhsat verilmeden önce Menteşe Kent Konseyi, Deştin Çevre Platformu ve MUÇEP Menteşe Meclisi olarak 25 Aralık 2021 tarihinde yaptıkları ortak basın açıklamasında, hem hukuka aykırı yürütülen ÇED sürecini ve hem de tesisin doğaya ve tüm canlılara vereceği zararlar konusunda dikkat çekmeye çalıştıklarını, çimentocu şirket tarafında güncel, bilimsel verilere uygun yeni bir Çevresel Etki Değerlendirme raporu ve Sağlık Etki Değerlendirme raporu hazırlanmadan yapı ruhsatı verilmemesini talep ettiklerini hatırlattı.

“BELEDİYE VERMESE, BAKANLIK VERECEKTİ”

Muğla Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılan yapı ruhsat başvurusu üzerine Menteşe Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından 29.12.2021 tarihinde Entegre Çimento Fabrikasına Bayır Mahallesi 110 ada 4 parselde 472/21 ruhsat numarası ile yapı ruhsatı verildiğini öğrendiklerini belirten Tuncaelli, “Menteşe Belediye Başkanlığı, yapı ruhsatı verme gerekçesi olarak Çimentocu firmanın ÇED olumlu raporu almış olmasını, TMMOB meslek odalarından projelerin onaylanmasını ve ayrıca belediye onaylamasa bile bakanlık tarafından onaylanacağını gerekçe olarak göstermiştir. Firmanın gerçekte bir ÇED olumlu raporu yoktur. Deştin köylülerin açtığı dava sonucu bu rapor iptal edilmiştir. Dava devam ederken firma isim değişikliği yapıp aynı raporu yeni bir ÇED raporuymuş gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylatmış, durumdan haberi olmayan Deştin köylülerinin bu ikinci rapora dava açamaması sonucu bu rapor kesinleşmiştir. Bahsedilen ÇED olumlu raporu budur. İşte bu yüzden de hiç de olumlu bir rapor değildir.” diye konuştu.

Tuncaelli, ileri sürülen diğer bir gerekçe olan meslek odaları tarafından projenin onaylanmasıyla ilgili olarak da hem Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nin hem de Muğla Makina Mühendisleri Odası’nın açıklamalarının bu konunun da söylendiği gibi olmadığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Tuncaelli, Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nin mesleki denetimde çevresel etki değerlendirilmesi çekince raporunda, “Raporda belirtiğimiz hususlar dikkate alınmaksızın söz konusu projenin uygulanması durumunda, çevresel etkileri bakımından giderilmesi olanaksız olumsuzluklar yaratacağı kanaatine varılmıştır ve 2011 yılı verilerine göre yapılmış bir ÇED raporunun, günümüz koşullarında değişen mevzuatlar da göz önüne alındığı zaman yeterli olması mümkün değildir” diyerek yetkilileri uyardığını dile getirdi.

“SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Muğla Makina Mühendisleri Odası’nın da belediye ile aralarında protokol olmasına rağmen projenin kendilerine ulaşmadığını, Denizli Şubeye onaylatıldığını ama onaylatılanın sadece sıhhi tesisatla ilgili olduğunu ve fabrikanın prosesiyle ilgili verileri içermediğini dile getiren Tuncaelli, şunları kaydetti:

“Özetle hem Mimarlar Odası’nın ciddiye alınması gereken çekinceleri hem Muğla Makina Mühendisleri Odası’nın eleştirileri, ruhsat verilirken dikkate alınmamıştır. Menteşe Belediye Başkanımızın ileri sürdüğü ‘ben onaylamasam, bakanlık onaylayacaktı’ gerekçesini de hiçbir şekilde haklı bulmuyoruz. Belediyelerin direndiği projelerde bakanlığın devreye girip onayladığı doğrudur ama böyle bir gerekçe çevrenin korunması, iyileştirmesi ve kirliliğin önlenmesinde birinci derecede sorumlu olan yerel yönetimlerin üzerine düşenin yapmamasının bir gerekçesi olamaz. Çimento fabrikası kirletici bir tesistir. Kullandığı teknolojiye bağlı olarak az kirleteni vardır, çok kirleteni vardır ama kirletmeyen bir çimento üretimi yoktur. Şu anki hava kalitesi emisyon verileri bile termik santrallardan kaynaklı olarak limitlerin üstünde olan bir yerde yeni bir kirletici tesisin onaylanması kabul edilemez. Menteşe Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından 472/21 ruhsat numarası ile 29.12.2021 tarihinde verilen yapı ruhsatının, çevrenin, doğanın ve tüm canlıların korunması için iptal edilmesini, entegre çimento fabrikası için farklı bir firma ama paravan firma olmayan tarafından günümüz koşullarına uygun, bilimsel verilerin ışığında yeni bir ÇED ve SED süreçlerinin başlatılmasını talep ediyoruz. Tüm canlılarımızla birlikte temiz hava solumak istiyoruz. Sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz. Bayır’da, Deştin’de çimento fabrikasına hayır. Muğla cennet kalsın.”

“1992’DEN BERİ MÜCADELE EDİYORUZ”

Bayır Mahallesi sakinlerinden Bekir Kaymak da 1992’den beri bölgede çimento fabrikası kurulmaması için mücadele ettiklerini anlattı.

1992’de kurulmak istenen fabrikaya karşı, dönemin duyarlı belediye başkanları ve Devlet Bakanı Erman Şahin’in ortak mücadelesi ile fabrika kurulmasının önüne geçtiklerini belirten Kaymak, 2000 yılından bu yana belediye başkanlarının çimento fabrikalarıyla beraber hareket ettiklerini, halkın yanında olmadıklarını iddia etti.

İPTALİ İÇİN BELEDİYEYE DİLEKÇE VERDİLER

Bayır Mahallesi Deştin köyünde kurulması planlanan fabrikanın yapı ruhsatının iptal edilmesini isteyen grup, daha sonra ruhsatın iptali için yetkililere dilekçe verdi.

KILIÇDAROĞLU'NA MAİL ATTILAR

Kurulması planlanan çimento fabrikasına Menteşe Belediyesi tarafından verilen yapı ruhsatının iptali için çevreciler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na mail attı.

"OY VERDİĞİMİZ BELEDİYE ÇABAMIZI BOŞA ÇIKARDI"

Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimler'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun ve Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’a da gönderilen mailde şu ifadelere yer verildi:

"15 yıldır köylüsü ve kentlisi olarak havamızın, suyumuzun, topraklarımızın ve sağlığımızın elden gitmemesi için karşı yapımını engellemeye çalıştığımız Bayır/Deştin Entegre Çimento Fabrikası’na “Oy verdiğimiz” belediyemiz tarafından inşaat ruhsatı verilerek tüm çabalarımız boşa çıkarılmıştır. Mimarlar Odası’nın çekince raporuna rağmen, Yöre halkının “İstemiyoruz” diye açtığı davalar, toplantılar, görüşmeler, Belediyemiz tarafından ciddiye alınmamış ve teslimiyetçi bir bakış açısıyla (Ben vermesem bakanlık verecekti, harç parasını alamayacaktım, gibi argümanlar öne sürülerek) inşaat ruhsatı verilmiştir."

"BU OLAYIN ÜSTÜNE DÜŞECEĞİNİZE İNANCIMIZ TAM"

"Menteşe Belediyemizin önünde basın açıklaması yaparak, Menteşe Belediye Başkanımızın dikkatini çekmeye çalıştık fakat bu girişimimiz de şu ana kadar sonuçsuz kaldı. Halkının yanında olmaya adamış ve kendi adında bile “Halk” geçen Belediyemizin partisinden beklentimiz ise bir an önce bu konuyu gündemine alarak ruhsatın iptalini gerçekleştirmek üzere mekanizmasını harekete geçirmesidir.  Bu olayın üstüne düşüp çözeceğinize de olan inancımız tamdır."

Mailin Kılıçdaroğlu’na ulaştığı ve yardımcısına yönlendirdiği öğrenildi.