GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-01-2020 11:50

Chp’li Erbay: Basının Özgür Olmadığı Bir Ülkede Demokrasi Olmaz

Chp’li Erbay: Basının Özgür Olmadığı Bir Ülkede Demokrasi Olmaz

Chp’li Erbay: Basının Özgür Olmadığı Bir Ülkede Demokrasi Olmaz

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada özgür ve tarafsız basının demokratik ülkelerin vaz geçilmez unsurlarından biri olduğunu belirterek, “Her türlü baskıya, tutuklamalara ve engellemelere rağmen halkın haber alma hakkı için zor şartlar altında görevlerini yerine getirmeye çalışan bütün basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım.” dedi.

 

 

Demokratik kültürün gelişmesi, vatandaşların sağlıklı ve doğru bilgi edinerek tercihlerini yapması için basının çok önemli bir görevi olduğunu söyleyen Erbay, “Toplumun haber alma hakkı demokrasinin en önemli unsurlarından birisidir. Kamuoyunun oluşması, doğru bilgiye ulaşılması için özgür, tarafsız ve bağımsız bir basının olması olmazsa olmazdır. Bu çerçevede bütün baskılara, yasaklamalara, tutuklamalara karşı görevini büyük bir özveriyle yerine getirmeye çalışan, toplumun doğru bilgiye ulaşması için bedeller ödeyen bütün basın emekçilerine bu gayretlerinden dolayı teşekkür ediyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günlerini kutluyorum.” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize işaret ettiği medeniyet seviyesine ve çağdaş demokratik bir yapıya kavuşmada basının önemini vurgulayan CHP’li Erbay, “Atatürk basının önemini savaş şartlarında anlamış, çeşitli gazeteler çıkarmış ve Anadolu Ajansı’nı kurmuştur. Basın çağdaş toplumların temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle Türk basınının bağımsız olması, objektif habercilik yaparak kamuoyunu doğru bilgilendirmesi çok önemlidir. Basının görevi taraf tutmak değil topuma doğru bilgiyi ulaştırmaktır. Bağımsız olmayan bir basın asli görevini yerine getiremez, halkın haber alma hakkına, demokrasiye değil iktidarın çıkarlarına hizmet eder.” ifadelerini kullandı.

Görevini hakkıyla yerine getirmek isteyen basın mensupları üzerindeki baskının her geçen gün arttığını belirten Erbay, şunları söyledi: “Gazeteciler iktidarın baskısı altında, her an işsiz kalma tehdidiyle karşı karşıya kalmaktadır. Hali hazırda birçok gazeteci meslek ilke ve ahlakına uydukları ve mesleğinin gereklerini yerine getirdikleri için işsiz kalmıştır. 2019 yılında ekonomik krizde 300’den fazla yerel ve ulusal dergi ile gazete kapanmış, buna bağlı olarak 5 bin 500 basın emekçisi işsiz kalmıştır. Ayrıca 40 gazeteci fiziki saldırıya uğramış ve 700 gazetecinin de basın kartı iptal edilmiştir. Dahası iktidarın hoşuna gitmeyen ama doğru olan bilgileri kamuoyuna ulaştırdıkları için, yani sadece gazetecilik yaptıkları için birçok gazeteci hapistedir. Basın emekçileri iş güvencesinden yoksun bir şekilde, sürekli baskı altında görevlerini yerine getirmektedir. Hatta kimi zaman görevlerini yerine getirmenin bedelini hayatlarıyla ödemektedirler. İki gün önce gazeteci Metin Göktepe’nin ölüm yıldönümüydü. Görevini yapan bir gazeteci dövülerek öldürüldü. Bugün de gazeteciler üzerindeki baskılar daha fazla artmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, demokratik bir toplumun inşa edilmesi için basının üzerindeki bütün baskılar kaldırılmalıdır. Biz de özgür ve bağımsız bir basın için elimizden gelen mücadeleyi göstereceğiz.” dedi.